نسخه شماره 3744 - 1394/02/10 -

 رهبر انقلاب در جمع کارگران خواستار شد :
 اقدام عملي مسوولان کشور در مبارزه با فساد 

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي‌صبح ديروز (چهارشنبه) در ديدار هزاران نفر از کارگران سراسر کشور با تبيين وظايف مسئولان، دستگاهها و عناصر مختلف مرتبط با توليد داخلي و تأکيد بر مبارزه واقعي با فساد و قاچاق، خاطرنشان کردند: کليد حل مشکلات اقتصادي مردم و معضلات جامعه کارگري، نه در خارج بلکه در داخل و «تقويت و رونق توليد داخلي» است.

به گزارش ايسنا، رهبرمعظم انقلاب اسلامي، با تبريک ميلاد اميرمؤمنان و حضرت جواد‌الائمه‌(ع) هدف از ديدار با کارگران را تجليل از «کار و کارگر» و برجسته تر شدن ارزش کار در ذهن مسئولان و جامعه خواندند و افزودند: بوسه پيامبر بر دست کارگر، يک تعارف نيست بلکه تعليم است. ايشان با تجليل از استحکام، هوشياري و نجابت جامعه کارگري در مقابل تحريکات مستمر داخل و خارج کشور در سه دهه اخير، خاطرنشان کردند: مجموعه کارگري با تحمل همه سختي‌ها و مشکلات و تلاش بي‌وقفه در راه پيشرفت کشور، حقاً و انصافاً امتحان خوبي داده است و مسوولان بايد اين فداکاري و نجابت را با تلاش بيشتر براي حل مسائل کارگران، قدرشناسي کنند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به مشکلات موجود در حوزه‌هاي کارگري، نظير اخراج کارگران، بيکاري، تعويق‌ها و مشکلات معيشتي تاکيد کردند: اين مشکلات با حرف حل نمي‌شود بلکه اقدام و ابتکار مي‌طلبد. ايشان تقويت توليد داخلي را ستون فقرات «حل مشکلات کشور و تحقق اقتصاد مقاومتي» برشمردند و افزودند: برخي مي‌گويند در شرايط تحريم و فشار، رونق توليد داخلي امکان پذير نيست، بدون شک تحريم‌هاي ظالمانه در بروز مشکلات تاثير داشته است اما تحريم‌ و فشار، بدون ترديد نمي‌تواند جلوي «تلاش عمومي، سازمان يافته و برنامه‌ريزي شده» را براي رونق توليد داخلي بگيرد. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي براي اثبات ناتواني تحريم‌ها در سد کردن تلاش‌هاي داخلي، به پيشرفت‌هاي شگرف ايران در زمينه صنايع نظامي، زيست فناوري، سدسازي، نانو، صنايع دانش بنيان، هسته‌اي و ديگر زمينه‌ها اشاره کردند و افزودند: در برخي از اين عرصه‌ها، فشارهاي تحريمي‌بسيار بيشتر بوده است اما نتوانسته در مسير تلاش و پيشرفت نيروهاي داخلي مانعي ايجاد کند.

ايشان خاطرنشان کردند: البته اگر تحريم‌ها نبود احتمالاً در برخي از اين زمينه‌ها، پيشرفت بيشتري داشتيم اما اين احتمال نيز وجود دارد که در آن صورت، به پول نفت تکيه مي‌کرديم و اين پيشرفتها را بدست نمي‌آورديم.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، «توجه و تمرکز بر توليد» را علاوه بر حل مشکلات اقتصادي، موجب «احساس عزت و استغناي ملي» برشمردند و افزودند: استحکام ساختار داخلي قدرت از جمله در زمينه اقتصادي، موجب تقويت مذاکره‌کنندگان پشت ميز هر مذاکره اي مي‌شود و الا طرف مقابل مدام شرط و شروط مي‌گذارد و حرفهاي مفت و بي‌ربط مي‌زند. رهبرمعظم انقلاب اسلامي‌پس از تبيين ضرورت تمرکز بر رونق توليد داخلي، به تشريح لوازم و ضروريات تحقق اين هدف بزرگ ملي پرداختند. ايشان همدلي و همزباني همه عناصر و عوامل مرتبط با توليد داخلي را زمينه ساز جابجايي صخره‌اي بزرگ از سر راه پيشرفت کشور برشمردند و افزودند: سرمايه‌گذاران داخلي به عنوان يکي از عناصر مهم تقويت توليد داخلي، امکانات و سرمايه‌هاي خود را در اين زمينه مصروف کنند. حضرت آيت‌‌الله خامنه‌اي افزودند: سرمايه گذاري که با صرف نظر کردن از سود بيشترِ دلالي و عرصه‌هاي غيرتوليدي، به رونق توليد داخلي بپردازد بدون شک در حال عبادت است. ايشان انجام دادن متقن و مستحکم توليد داخلي را سهم مهم کارگران در تقويت توليد برشمردند و افزودند: مصرف‌کنندگان با انصاف نيز، با درک مصلحت کشور، چشم بر برندها و مارک‌هاي خارجي ببندند و با مصرف کالاهاي داخلي به کمک هموطنان کارگر، بشتابند. رهبر معظم انقلاب، با اشاره به گستردگي دستگاه‌هاي دولتي، دولت را بزرگترين مصرف‌کننده کالا خواندند و به وزير کار تأکيد کردند: در دولت اصرار و پافشاري کنيد که مصارف دستگاه‌هاي دولتي، مطلقاً داخلي باشد و دولت هرگونه مصرف کالاهاي ريز و درشت خارجي را در صورت وجود مشابه داخلي، بر خود حرام بداند.

رهبر انقلاب در زمينه ضرورت مصرف کالاهاي داخلي در دستگاههاي دولتي افزودند: دولت جلوي سهل‌گرايي و خداي ناکرده سوء‌استفاده را بگيرد. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، مبارزه قاطعانه و عملي با قاچاق را يکي ديگر از عوامل بسيار مؤثر در تقويت توليد داخلي برشمردند.

ايشان افزودند: البته واردات برخي کالاها در اختيار بخش خصوصي است اما دولت مي‌تواند با نظارت و هدايت بر واردات، از وارد شدن لطمه به توليدات داخلي جلوگيري کند. ايشان فعاليت بيشتر و تأثيرگذار رسانه‌ها در زمينه ترويج مصرف توليدات داخلي و مسئوليت مجلس در ثبات قوانين سرمايه گذاري را از ديگر عوامل تقويت توليد دانستند و افزودند: متوليان فرهنگي هم به گونه‌اي عمل کنند که نکوهش تنبلي و استقبال از کارِ سخت، در فرهنگ عمومي‌جامعه، به يک ارزش تبديل شود. بخش مهم ديگري از سخنان امروز رهبر انقلاب به موضوع مبارزه با فساد اختصاص داشت. ايشان با انتقاد از حرف زدن‌هاي مکرر و بي‌عملي در مقابله با فساد تأکيد کردند: با «دزد دزد» گفتن، دزد از سرقت دست بر نمي‌دارد بايد جلوي او را گرفت.

رهبر انقلاب اسلامي‌افزودند: مسئولان کشور، روزنامه نيستند که مدام راجع به فساد حرف بزنند آنها بايد وارد عمل شوند و جلوي فساد را به معناي واقعي کلمه بگيرند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در نوعي جمع‌بندي از سخنانش تأکيد کردند: کليد حل مشکلات اقتصادي در لوزان و ژنو و نيويورک نيست، در داخل کشور است و همه بايد مسئوليت‌هاي متفاوت خود را در تقويت توليد داخلي به عنوان «تنها راه علاج مشکلات اقتصادي»، انجام دهند. ايشان با اشاره به کار و علاقه‌مندي دولت و حضور افراد مطلع در هيأت وزيران افزودند: انشاءالله با کار و تلاش بيشتر، مساله توليد هم حل مي‌شود همانگونه که ملت و مسئولان ايران، در سه دهه اخير مشکلات بزرگتري را حل کرده‌اند.

در ابتداي اين ديدار آقاي ربيعي وزير کار، تعاون و رفاه اجتماعي ضمن تبريک ولادت امام جواد و اميرالمؤمنين عليهم السلام و گراميداشت هفته کارگر گفت: مسئولان جامعه کارگري کشور خود را متعهد مي‌دانند که از هيچ کوششي براي بهبود زندگي محرومان و همچنين پاسداري از دستاوردهاي نظام اسلامي‌دريغ نکنند.

وي استفاده از فرصت بزرگ نيروي کارآمد، بر حمايت از بنگاههاي کوچک توليدي و دانش بنيان و حرکت به سوي اقتصاد درونزا را از سرفصل‌هاي اساسي رويکرد وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعي بيان کرد. آقاي ربيعي بيمه کردن همه ايرانيان، افزايش بيمه روستاييان و پيشي گرفتن افزايش حقوق کارگران از نرخ تورم را از جمله خدمات صورت گرفته در دولت يازدهم ياد کرد و گفت: تحکيم پايه‌هاي عدالت اجتماعي و رفع آسيب از گرو‌ه‌هاي مختلف اجتماعي مأموريت اصلي اين وزارتخانه مي‌باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان