نسخه شماره 3704 - 1393/12/10 -

 بوريس نمتسف، مخالف مشهور پوتين کشته شد
 ترور مشکوک در قلب ميدان سرخ 

گروه بين‌الملل: اندکي پيش از برگزاري تظاهرات بزرگ مخالفان سياست روسيه در اوکراين بوريس نمتسف، از رهبران سرشناس مخالف ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه به ضرب گلوله در مسکو کشته شد. اين حادثه اواخر شامگاه جمعه (27 فوريه/ 8 اسفند) در نزديکي کاخ کرملين، محل اقامت ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه رخ داده است. ايليا ياشين، همراه اين سياستمدار مخالف و از منتقدان کرملين، در توئيتر خود نوشت که بوريس نمتسوف گلوله خورد و کشته شد. به گزارش اينترفکس،حدود ساعت 23 و 30 دقيقه جمعه به وقت محلي، سرنشينان يک خودرو بوريس نمتسوف را که همراه با يک زن در نزديکي کاخ کرملين در حال قدم زدن بود با شليک چند گلوله کشتند و از محل گريختند. در تاييد اين گزارش،سخنگوي وزارت کشور روسيه گفت، در ساعات پاياني شامگاه جمعه بوريس نمتسف در حال عبور از روي پلي در نزديکي کاخ کرملين بود که فردي ناشناس از پشت چهار گلوله به سوي او شليک کرد.

بازرسان روس روز شنبه اعلام کردند قتل بوريس نمتسوف مخالف روس و معاون سابق نخست وزير با دقت برنامه‌ريزي شده بود.

کميته تحقيق روسيه در بيانيه‌اي اعلام کرد « ترديدي وجود ندارد که اين جنايت با دقت طرح‌ريزي شده بود درست مانند محلي که براي اين قتل انتخاب شده بود». در اين بيانيه آمده است « براساس همه شواهد، سلاحي که استفاده شده تفنگ ماکاروف است. نيروهاي پليس و ارتش روسيه اغلب از اين سلاح استفاده مي‌کنند». بازرسان همچنين در محل قتل شش پوکه پيدا کردند که سازندگان آنها متفاوتند. به گزارش خبرگزاري فرانسه از مسکو، اين کميته اعلام کرد « بوريس نمتسوف به آپارتمان خود رفته بود. محل حادثه با آپارتمان وي فاصله اي نداشت. آشکار است سازمان دهندگان و عاملان اين جنايت از مسير وي باخبر بوده‌اند.‌« بوريس نمتسف، 55 ساله و معاون پيشين نخست‌وزير روسيه، از منتقدان برجسته ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه بود. نمتسف تنها سه ساعت پيش‌از به قتل رسيدن در گفت‌وگويي با راديو «اکو» (Echo) در مسکو ولاديمير پوتين را به «تجاوز بي‌معنا به خاک اوکراين» متهم کرد، تجاوزي که به گفته نمتسف، «اقتصاد روسيه را در بحران فرو برده است». خبرگزاري‌ها از اين مصاحبه راديويي به عنوان ميراث سياسي نمتسف ياد کرده‌اند.

دادستاني روسيه صبح شنبه اعلام کرد که برابر تحقيقات انجام شده، فردي ناشناس از داخل يک خودرو هفت تا هشت بار به سوي نمتسف شليک کرده و چهار گلوله به قرباني اصابت کرده است.

ميخائيل کاسيانوف، نخست‌وزير سابق روسيه و يکي از همراهان نمتسف گفت، در قرن 21 و در سال 2015، رهبر اپوزيسيون در کنار کاخ کرملين به قتل رسيده است. کاسيانوف افزود، بوريس نمتسف سال‌ها براي آن مبارزه مي‌کرد که روسيه کشوري آزاد و دموکراتيک شود و اکنون هزينه اين مبارزه را پرداخته است. خبرگزاري فرانسه از مسکو گزارش داده که حادثه ترور نمتسف پايتخت را در شوک فروبرده است. مردم بر روي پل محل قتل نمتسف گل نهاده‌اند.

واکنش پوتين و رهبران خارجي

ديميتري پسکوف، سخنگوي ودلايمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه قتل بوريس نمتسف را «عملي وحشيانه» و «تحريک‌آميز» خواند که به گفته او، «نشانه‌هايي از يک قتل سفارشي» را دارد.

پسکوف گفت، رئيس‌جمهور روسيه مراتب تاسف خود را به خانواده و بستگان نمتسف اطلاع داده است. سخنگوي ولاديمير پوتين هم‌چنين افزود، رئيس‌جمهور مقام‌هاي ارشد وزارت کشور و سازمان امنيت داخلي روسيه را موظف کرده که جريان تحقيقات در باره قتل نمتسف را شخصا بر عهده بگيرند.

ميخاييل گورباچف، آخرين رهبر شوروي سابق گفت: ترور بوريس نمتسف، مخالف سياسي تلاش براي بي‌ثبات و بغرنج کردن اوضاع کشور است چون اين‌گونه اقدامات باعث افزايش تنش‌ها ميان دولت و اپوزيسيون مي‌شود.وي ادامه داد: اين مساله را رد نمي‌کنم که ترور چنين شخصيت عالي‌رتبه‌اي باعث مي‌شود تا برخي افراد مقام‌هاي روس را براي ايجاد يک وضعيت اضطراري تحت فشار قرار دهند. من مخالف اعطاي اختيارات بيشتر به پليس و آژانس‌هاي امنيتي هستم.

باراک اوباما، رئيس‌جمهور ‌آمريکا قتل بوريس نمتسف را «بي‌رحمانه و وحشيانه» خواند و آن را محکوم کرد. در بيانيه کاخ سفيد که ساعتي پس از حادثه انتشار يافت آمده است: «ما دولت روسيه را به بررسي سريع، بي‌طرفانه و شفاف اين جنايت فرامي‌خوانيم.» کاخ سفيد هم‌چنين گفته است مسئولان اين قتل بايد پاسخگوي عمل خود باشند.

اوباما هم‌چنين به خانواده بوريس نمتسف و مردم روسيه که به گفته او، «يکي از سرشناس‌ترين و سخنورترين مدافعان خود را از دست داده‌اند»، تسليت گفت. اوباما نمتسف را مدافع خستگي‌ناپذيري توصيف کرد که «توان خود را صرف احقاق حقوق مردم روسيه کرد، حقوقي که به همه انسان‌ها تعلق دارد».

اوباما هم‌چنين مبارزه شجاعانه نمتسف عليه فساد را تحسين کرد. اوباما و بوريس نمتسف در سال 2009 هنگام سفر اوباما به روسيه با يکديگر ديدار کردند. فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهور فرانسه نيز «قتل فجيع» بوريس نمتسف را به شدت محکوم کرد. رئيس‌جمهور فرانسه نمتسف را «مدافع شجاع و خستگي ناپذير دموکراسي» ناميد. اولاند هم‌چنين مبارزه سرسختانه نمتسف عليه فساد را تحسين کرد. پترو پروشنکو، رئيس‌جمهور اوکراين نيز مي‌گويد که از ترور نمتسف تکان خورده است. پروشنکو در صفحه خود در فيسبوک نوشت، بوريس نمتسف پلي ميان اوکراين و روسيه بود و اين پل توسط قاتل او تخريب شد. پروشنکو افزود، من فکر نمي‌کنم که اين حادثه تصادفي بوده است. بوريس نمتسف فعاليت سياسي خود را با فرمانداري نيژني نووگوراد در روسيه مرکزي آغاز کرد. در سال‌هاي 1997 و 1998 در زمان رياست‌جمهوري بوريس يلتسين معاون نخست‌وزير و طراح اصلاحات اقتصادي ليبرال در کشورش بود. در پايان دوره رياست‌جمهوري بوريس يلتسين، از آقاي نمتسوف به عنوان يکي از جانشينان احتمالي او نام برده مي‌شد. در انتخابات رياست‌جمهوري 2008 او از سوي بلوک ليبرال نامزد انتخابات شد اما پيش از انتخابات از رقابت‌ها کنار کشيد. يک سال پيش به دليل شرکت در تظاهرات اعتراضي چندين روز را در زندان به سر برد. بوريس نمتسف از جمله رهبراني بود که مردم به تظاهرات بزرگ مخالفان جنگ در اوکراين در روز اول ماه مارس (يکشنبه) دعوت کرده بود. لئونيد ولکوف، يکي ديگر از سازمان‌دهندگان اين تظاهرات ساعتي پس از ترور نمتسف گفت، اين تظاهرات لغو شده و به جاي آن يک راهپيمايي در بزرگداشت نمتسف در مرکز شهر مسکو در روز يکشنبه برگزار خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان