نسخه شماره 3689 - 1393/11/20 -

 بازخواني تاريخي 

1357: مهدي بازرگان برنامه‌هاي دولت موقت را اعلام کرد

20 بهمن 1357 مهندس مهدي بازرگان، نخست‌وزير دولت موقت انقلاب طي يک سخنراني عمومي‌که با حضور بيش‌از صد‌ها هزار نفر از مردم در دانشگاه تهران و خيابان‌هاي اطراف آن برگزار شد، برنامه‌هاي دولت موقت را تشريح کرد. پيش‌از شروع سخنراني وي شعار« سلام بر بازرگان، نخست‌وزير ايران» در سراسر دانشگاه به گوش مي‌رسيد‌. ساعت 11 مهدي بازرگان در حالي که ابراهيم يزدي، صادق قطب‌زاده، اکبر‌هاشمي‌رفسنجاني، احمد صدرحاج‌سيدجوادي، مرتضي مطهري، يدالله سحابي و غلامعباس توسلي همراهش بودند وارد دانشگاه شد .

مهندس بازرگان در اين سخنراني که اولين سخنراني عمومي‌ وي بعد از انتخاب به عنوان رييس دولت موقت محسوب مي‌شد، گفت: «انتظار اينکه مملکت يک شبه ره صد ساله بپيمايد و آن روحيه ادامه داشته باشد که خواسته‌ها فوراً و به طور کامل و صد در صد تامين گردد؛ همه بدي‌ها و بد‌ها بلافاصله، بدون رسيدگي و محاکمه، مجازات و بلکه اعدام شوند، چيزي نه ممکن است و نه مصلحت و از بلا‌ها و دردهاي هر دولت ملي و اسلامي‌است. خصوصاً در دوران انتقالي و موقت. از حالا بايد عرض کنم که از اين بنده حقير سراپا تقصير انتظار «علي» بودن نداشته باشيد. علي نيستم که‌‌ همان شب اول بگويم: «معاويه از جايت بلند شو.» حتي انتظار رهبري و مرجع عاليقدري که بنده را مامور و مفتخر به اين خدمت کرده‌اند و با عزم راسخ و ايمان و قدرتش سر به زير انداخته و بولدوزروار حرکت مي‌کند و حرکت کرده، صخره‌ها و ريشه‌ها و سنگ‌ها را سر جايش خرد کرده ولي پيش رفته و مي‌رود، اين انتظار را هم از بنده نداشته باشيد».

نخست‌وزير دولت موقت تاکيد کرد: «بنده ماشين‌سواري نازک نارنجي هستم که بايد روي جاده‌هاي آسفالت و از راه هموار حرکت کنم. شما بايد اين راه را برايم هموار کنيد».

1386: آمريکايي‌ها در مورد روابط با ايران

درآستانه برخي تجديدنظرها هستند!

20بهمن 1386 محمدجواد لاريجاني با بيان اينکه آمريکايي‌ها در مورد روابطشان با ايران در آستانه برخي تجديدنظرها هستند، گفت: آمريکا مي‌خواهد با يک کشور توانمند هسته‌اي وارد تعامل شود... هفت سال از اين گفته محمدجواد لاريجاني گذشت!

1387: انتقاد ‌هاشمي‌از آمار غلط و مخفي کردن حقايق

20 بهمن 1387 علي اکبر‌هاشمي‌رفسنجاني رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: حرکت اطلاع‌رساني درست براي آگاهي رساندن به مردم براي اخذ تصميمات صحيح توصيه‌اي اسلامي‌است که روابط عمومي‌ها با عمل به آن مي‌توانند خير و صلاح را براي جامعه به همراه داشته باشند. وي توقع عملکرد يک سويه توسط روابط عمومي‌ها را توقعي نابجا دانست و گفت: تصور اين موضوع که روابط عمومي‌تنها وظيفه تبليغ براي سازمان متبوع خود و توجيه عملکرد آن نزد افکارعمومي‌را داشته باشد، غلط است و موجب انحراف درعملکرد آن دستگاه مي‌شود.

هاشمي‌رفسنجاني ادامه داد: ارايه آمارهاي غلط، مخفي کردن حقايق به منظور فريب افکارعمومي‌از راه‌هاي خلاف و از آفات و انحراف‌هاي اطلاع رساني ناصحيح است.حرکت دو سويه روابط عمومي‌ها، براي انتقال نظرات حقيقي مردم به سازمان خود و همچنين اطلاع رساني دقيق و به موقع به مردم از عملکرد آن سازمان، حرکتي صحيح است که بايد تقويت شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان