نسخه شماره 3683 - 1393/11/13 -

 بهمن زرين‌پور در گفت‌وگو با «مردم‌سالاري»:
 خانواده‌اي هستيم که دوباره به هم رسيده‌ايم 
نويسنده : مينا صفار

بهمن زرين‌پور از قديمي‌هاي سينما است و سينما را با بازي و دستيار کارگرداني «ستارخان» به کارگرداني مرحوم علي حاتمي آغاز کرده است و طي ساليان سال بازيگري و کارگرداني سينما و تلويزيون تجربيات زيادي را از آن خود کرده است که پاي صحبت او نشستن او را با ساير شخصيت‌ها‌ي سينمايي متمايز مي‌کند. اين بار زرين‌پور در فيلم «حکايت عاشقي»به کارگرداني احمد رمضان‌زاده، نقش پدر بزرگي را دارد که در وقايع بمباران حلبچه شاهد يک عشق است. زرين‌پور از تجربه همکاري‌اش با ديگر بازيگران مي‌گويد و از تجربه بازي در فيلمي که مضمونش در چند لايه آنقدر تلخ هست که بعد از بازي در نقشي از اين فيلم بازيگرانش اگر درگير موضوع شده باشند اصلا مجبور شوند از آن فاصله‌اي بگيرند و اعصابشان را تلطيف کنند. زرين‌پور از تجربه همکاري با رمضان‌زاده و بهرام رادان مي‌گويد و با فروتني ديگران را تحسين مي‌کند. به بهانه نمايش فيلم «حکايت عاشقي» در سي‌و‌سومين جشنواره فيلم فجر گفت‌وگو کرده‌ايم با بهمن زرين‌پور که اين گفت‌وگوي مختصر اما صميمي را در ادامه مي‌خوانيد:‌

اينطور که از فيلم بر مي‌آيد نقشي که شما در آن بازي کرده‌ايد بازيگرش يعني خود شما مي‌بايست با آن درگيري عاطفي مي‌داشته است‌. اين موضوع باعث نمي‌شد خستگي حاصل از اين نقش بيشتر از کارهاي ديگر باشد؟ و آيا احتياج نبود که از نقش و به طور کلي از حال و هواي فيلم فاصله بگيريد؟

با توجه به خود فاجعه به هر حال بايد قبول کنيم در زندگي عادي خودمان‌، چه بخواهيم و چه نخواهيم اتفاق‌ها تاثير خودشان را بر روي ما مي‌گذارند و هرچه اتفاق تلخ‌تر و سنگين‌تر باشد تاثيرش هم به همان شکل تلخ‌تر و ناگوار‌تر خواهد بود‌. طبيعي است طول مي‌کشد و زمان مي‌خواهد تا خود را از آن تاثير و از آن فاجعه جدا کنيم. اين کار هم همان طور است‌؛ بالاخره زمان مي‌برد تا از آن حال و هوا و حس و حال در بيايم و از نقش فاصله بگيرم. به هر ترتيب با آنکه فيلم عاشقانه است‌،به حلبچه مربوط مي‌شود و همه مي‌دانند که حلبچه چه خاطراتي را براي ما به همراه مي‌آورد.

تعامل شما با بازيگران‌، کارگردان و باقي عوامل به چه شکلي بود با توجه به اينکه خودتان هم دستي بر آتش داريد؟

خيلي خوب بود‌. من نه تنها مشکلي با هيچکدام از دوستان نداشتم بلکه دوستان بي‌نهايت به من لطف داشتند‌، به هر حال با دوستان از قديم آشنايي‌هايي داريم و در واقع مدت زماني طولاني است که اين کار را با يکديگر انجام مي‌دهيم. هر زمان که به هم مي‌رسيم مانند آن است که خانواده‌اي هستيم و چند صباحي از يکديگر دور بوده‌ايم و وقتي دوباره به هم مي‌رسيم آن حال و هواها را داريم‌. با توجه به فضاي عاشقانه و البته نسبتا تلخ فيلم‌، ما راهي جز اين نداشتيم که تعاملي عاشقانه با هم داشته باشيم و دوستي‌ها برايمان بسيار ارزش داشته باشد.

همکاريتان با بهرام رادان چگونه بود؟

تجربه کار با بهرام رادان واقعا براي من دلنشين بود و خود او شخصيتي دوست داشتني براي من دارد و او با اخلاق‌، انساني بسيار دقيق و در رابطه با کارش بسيار جدي است‌؛ در واقع بهرام رادان همه خصوصيات خوب يک بازيگر با فرهنگ را دارد. حرفه‌اي عمل مي‌کند و و نسبت به سنش بسيار پخته‌تر است.

خودتان قصد نداريد کار جديدي را در مقام نويسنده و يا کارگردان شروع کنيد؟

فعلا در حال نگارش اثري هستم که بايد ببينم به کجا مي‌رسد‌. البته از آنجا که کاري طولاني است به احتمال زياد براي ساخت يک سريال مناسب است و آن را در قالب سريال در مي‌آورم‌؛ اکنون در مرحله فيلمنامه‌نويسي است اين روزها مشغول نوشتن آن هستم تا ببينم چه نامي‌مي‌توانم بر آن بگذارم تا به رسانه‌ها آن را اعلام کنم چرا که هنوز نامي ‌هم براي آن در نظر نگرفتم. اما مطمئنا زياد طول نمي‌کشد و بزودي وارد پيش توليد آن مي‌شويم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان