نسخه شماره 3680 - 1393/11/09 -

 سخنگوي وزارت امور خارجه مطرح کرد:
 ارسال پيام به آمريکا از طريق سفارت سوئيس 

سخنگوي وزارت امور خارجه از انتقال پيام جمهوري اسلامي ايران به آمريکا از طريق سفارت سوئيس در تهران خبر داد.

به گزارش ايلنا، مرضيه افخم در نشست خبري با اصحاب رسانه در وزارت امور خارجه، در ابتداي سخنان خويش با اشاره به پيام رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپا و آمريکا، گفت: در اين هفته شاهد بازتاب‌هاي مثبت پيام مقام معظم رهبري به جوانان اروپايي و آمريکايي بوديم که دامنه زيادي از افراد را در بر‌گرفته و بازتاب‌هاي زيادي هم داشته است.

سخنگوي دستگاه ديپلماسي درباره اينکه مقامات بحريني اعلام کرده‌اند شيخ علي سلمان را محاکمه مي‌کنند خاطرنشان کرد: ما بازداشت معترضان را محکوم مي‌کنيم و معتقديم تداوم بازداشت شيخ علي سلمان و عدم فعاليت يک جمعيت قانوني مورد پذيرش نيست. وي در خصوص پيام ايران به آمريکا در مورد اقدام تروريستي رژيم صهيونيستي در به شهادت رساندن سردار الله‌دادي گفت: جمهوري اسلامي ايران متعاقب اقدام تروريستي رژيم صهيونيستي ديدگاه خود را نسبت به اين مسائل از طريق مجاري ديپلماتيک به آمريکا ارائه کرده است.

افخم با اعلام اينکه اين پيام به سفارت سوئيس که حافظ منافع آمريکا در ايران است انتقال داده شده است افزود: ما ضمن محکوم کردن اين اقدام بيان کرده‌ايم بي‌توجهي به تروريسم دولتي موجب گسترش افراطي‌گري و تروريسم مي‌شود و از آمريکا خواستار توجه جدي به اين مساله شده‌ايم. البته جمهوري اسلامي ايران به وظايف ديپلماتيک خود عمل خواهد کرد و اين مساله را از مجاري بين‌المللي دنبال مي‌کنيم. سخنگوي دستگاه ديپلماسي در خصوص تاثيرات اين پيام بر روند مذاکرات گفت: مذاکرات فقط در خصوص مسائل هسته‌اي است و درباره ديگر موضوعات صحبت نمي‌شود و اگر در حاشيه آن موضوعي مطرح شود درباره آن نظر داده مي‌شود ولي اين به معناي مذاکره نيست.

سخنگوي وزارت امور خارجه در مورد حواشي سفر نايب رئيس پارلمان آلمان به ايران گفت: طي يک سال اخير 8 هيات پارلماني مبادله شده است، اما آنچه مشخص است، اينکه جايگاه مجلس متفاوت از جايگاه دولت است حوزه ارتباطات آنها وسيع است و آنها مي‌توانند مواضع متفاوتي نسبت به دولت داشته باشند. افخم با يادآوري اينکه موضوعات پيراموني اين سفر را دنبال و رسيدگي مي‌کنيم، تصريح کرد: ‌ چنانچه اگر لازم باشد سفير آلمان را احضار مي‌کنيم ولي اينکه اين اقدام قطعي است يا خير هنوز مشخص نيست، و بايد اين مساله حتما مورد بررسي قرار گيرد. وي درباره اينکه آيا محمود عباس به تهران سفري خواهد داشت، ابراز داشت: اين خبر را شنيده‌ام اما از جزييات آن آگاه نيستم.

سخنگوي دستگاه ديپلماسي کشورمان درباره خبر سفر ظريف به عربستان بيان کرد: سفر آقاي ظريف براي تسليت درگذشت پادشاه عربستان بود. ايران خواهان روابط خوب با همسايگان خود، از جمله عربستان است. اميدواريم عربستان به رويکرد ايران توجه کامل داشته باشد.

افخم در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه ملک سلمان پادشاه جديد عربستان گفته است ايران نبايد سلاح هسته‌اي داشته باشد، عنوان کرد: ايران در دکترين نظامي‌اش به دنبال سلاح هسته‌اي نيست چرا که ما به دنبال استفاده صلح‌آميز و غيرنظامي از انرژي هسته‌اي هستيم. افخم در مورد برگزاري نشست مسکو در روزهاي اخير و حضور مقام‌هاي ايراني در اين نشست توضيح داد: ما از نشست مسکو استقبال مي‌کنيم. اينکه مقامي از وزارت امور خارجه در اين اجلاس حضور پيدا کند، هنوز قطعي نيست اما آقاي اميرعبداللهيان با همتاي روسي خود گفت‌و‌گوهايي داشته و گفت‌و‌گو‌ها و مشورت‌ها به شکل فشرده‌اي در اين باره صورت مي‌گيرد.

افخم در مورد ادعاي افزايش اظهارات ضد ايراني پس از روي کار آمدن دولت تدبير و اميد به دليل انفعال وزارت امور خارجه، گفت: سياست خارجه دولت ايران در يک سال گذشته بسيار فعال و مبتني بر تعامل سازنده و با حفظ تکريم و احترام ايران بوده است. تعامل نيازمند گفت‌و‌گو و رفت و آمد است در اين باره هم رفت و آمدهاي بسياري صورت گرفته و از سويي ديگر ديپلماسي پارلماني ما هم فعال شده است. رويکرد تعاملي ايران با حفظ احترام کشورمان با دقت دنبال مي‌شود.

وي گفت: معاندين نظام در خارج از کشور فعالند و با نمايندگان کشورهاي خارجي ارتباط دارند و به پمپاژ خبري خلاف واقع دست مي‌زنند. يکي از راه‌هاي حل‌ خنثي‌سازي اين معاندت‌ها، همين سفر‌ها و روبه رو شدن مقامات خارجي با واقعيت‌هاست.

سخنگوي دستگاه ديپلماسي ادامه داد: اينکه تماس‌هاي پارلماني قطع شود، فکر نمي‌کنم مورد خاص نظر رياست و نمايندگان مجلس باشد و شايد گروه اندکي اين نظر را داشته باشند. مقام معظم رهبري و ساير مسوولين نظام معتقدند که ما داراي منطقي قوي هستيم و نظرمان را با صراحت بيان مي‌کنيم. افخم گفت: قطع تماس‌ها موجب ايجاد فضاسازي‌هاي ديگر مي‌شود. مسوولان ما هم هنگامي که به کشورهاي ديگر مي‌روند، حرف‌ها و نقدهاي خود را مي‌زنند، در مجموع فکر مي‌کنم جمهوري اسلامي ايران درصدد استفاده از فرصت گفت‌و‌گو و تعامل سازنده است. وي در باره آشفته شدن نتانياهو نسبت به توافق گفت: نتانياهو مدت‌هاي طولاني است که آشفته است مي‌توانم بگويم از زماني که مذاکرات شروع شد و ايران اعلام کرد که مي‌خواهد اين بحران غيرضروري را پايان دهد، آشفتگي‌اش دو چندان شد چرا که او اين مسئله را دستاويزي براي توجيه اعمالش قرار داده بود اما هم اينک اين دستاويز در حال از بين رفتن است.

سخنگوي دستگاه ديپلماسي کشورمان درباره قدم زدن وزراي خارجه ايران و آمريکا در ژنو هم عنوان کرد: بحث مذاکرات در مسائل محتوايي بسيار پيچيده و حساس است و پرداختن به موضوعات شکلي آنقدر مهم نيست و خود آقاي ظريف در اين باره توضيح داد و نبايد اين مساله را پيچيده کرد.

وي از حضور وزير امور خارجه‌مان در کنفرانس امنيتي مونيخ خبر داد و افزود: وزير امور خارجه آمريکا نيز در اين اجلاس حضور دارد و با بودن دو وزير از اين فرصت براي مذاکرات استفاده مي‌شود ولي اينکه اين مذاکره کي باشد، هنوز توافقي انجام نشده ولي درباره اصل گفت‌و‌گو توافق شده است.

سخنگوي دستگاه ديپلماسي درباره اينکه کليات مورد توافق ميان طرفين مذاکرات هسته‌اي چيست، گفت: در خصوص چارچوب توافقي صورت گرفته و در واقع اين چارچوب، اصول اصلي است و همه آنها را پذيرفته‌اند غني‌سازي ايران، عدم تعطيلي سايت‌ها، حق تحقيق و توسعه ايران و برداشتن تحريم‌ها از جمله اصول توافق‌ شده است و همين که درباره چگونگي اجرا و جزييات مذاکره صورت مي‌گيرد که در مقطع حساسي هم است.

افخم با بيان اينکه ايران از هر فرصتي براي گفت‌و‌گو استفاده مي‌کند، يادآور شد: آقاي عراقچي با همتاي روسي خود گفت‌و‌گوي تلفني داشته و فردا نيز ديداري در سطح معاونين با مقامات سه کشور اروپايي صورت مي‌گيرد که اين ديدار‌ها هم چند جانبه و هم دو جانبه است. سخنگوي وزارت امور خارجه درباره طرح افزايش حجم غني‌سازي که از سوي مجلس در دست بررسي است گفت: گفت‌و‌گوهايي فشرده‌اي با مجلس داريم و اين گفت‌و‌گو‌ها از ابتداي مذاکرات تاکنون بوده تا هم از جايگاه و هم از ظرفيت و هم از نقدهاي آنها استفاده کنيم. افخم ادامه داد: در ده روز گذشته نيز جلسات متعدد و موردي با برخي افراد صورت گرفته و تلاش داريم نمايندگان رانسبت به پيشرفت مذاکرات هم آگاه و هم قانع سازيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان