نسخه شماره 3665 - 1393/10/22 -

 نان بي کيفيت بر سفره وراميني‌ها
 6 نانوايي متخلف در ورامين پلمب شد 

 در حالي که افزايش قيمت نان با هدف بهبود کيفيت اين ماده غذايي مهم صورت گرفت اما همچنان نان در برخي مناطق ورامين بي کيفيت تر از گذشته به مردم عرضه مي‌شود.

به گزارش مهر، نان را قوت لايموت ناميده اند زيرا يکي از مهمترين و اثرگذارترين مواد غذايي در سفره ايراني‌ها است که همواره نقش غير قابل انکاري را در سلامتي و افزايش تندستي در سطح جامعه ايفا کرده است. به همين دليل نيز هميشه قيمت نان مورد توجه اقشار مختلف مردم و مسئولان قرار داشته است. کيفيت نان به لحاظ بهداشتي و استفاده از مواد اوليه اثرگذاري مستقيمي در سلامت جامعه ايفا مي‌کند و مسوولان دولتي و شوراي آرد و نان در نقاط مختلف کشور تلاش دارند تا با بهره گيري از سياست‌هاي مختلف زمينه بهبود وضعيت نان را ايجاد کنند.

با آغاز هدفمندي يارانه‌ها به عنوان نسخه علاج بخش اقتصاد کشور، يکي از موضوعاتي که همواره طي سال گذشته مورد توجه مردم قرار داشته قيمت نان بوده به طوريکه مسئولان دول گذشته و فعلي، افزايش قيمت نان را با هدف بهينه‌سازي کيفيت اين ماده غذايي مهم و کمک به نانوايان به مرحله اجرا درآورده‌اند. اگرچه قيمت نان در گذشته افزايش پيدا کرده بود اما امسال نيز دولت يازدهم با هدف کمک به نانوايان و کيفيت بخشي اين ماده غذايي، تصميم به افزايش قيمت نان گرفت و قيمت نان در استان‌هاي مختلف کشور به تناسب وضعيت تا 30 درصد افزايش پيدا کرد. در بيشتر شهرستان‌هاي استان تهران نيز بر اساس تصميم مسئولان استاني، قيمت نان سنگک با وزن خشک 400 گرم با افزايش قيمت 200 توماني، 700 تومان، قيمت بربري با وزن چانه 600 گرم با افزايش قيمت 150 توماني، 600 تومان، نان لواش با وزن چانه 170 گرم با افزايش 50 توماني، 200 تومان و نان تافتون با وزن 280 گرم، 325 تومان تعيين شد. در اين ميان کاهش وزن نان در قانون جديد قيمت گذاري اين محصول از ديگر نکاتي بود که مورد توجه شهروندان قرار گرفت و مردم از مسئولان و متوليان امر خواستند تا نسبت به رعايت وزن نان در نانوايي‌هاي مختلف تجديد نظر صورت گيرد. در حاليکه هدف از افزايش قيمت نان، بهبود کيفيت اين ماده غذايي مهم بود اما همچنان نان در برخي مناطق ورامين بي کيفيت تر از گذشته به مردم عرضه مي‌شود و اين موضوع انتقاد شديد مردم و شهروندان وراميني را به همراه داشته است.

در اين زمينه يکي از شهرندان وراميني با اشاره به ضرورت نظارت دستگاه‌هاي مسئول بر روند فعاليت نانوايي‌ها به خبرنگار مهر گفت: پس از افزايش قيمت نان، کيفيت اين محصول در بسياري از نانوايي‌هاي سطح شهر ورامين کاهش پيدا کرده است.

سعيد تاجيک افزود: از طرف ديگر نانوايان به بهانه نداشتن پول خرد، مردم را مجبور مي‌کنند که به جاي باقيمانده پولشان نان ببرند که اين موضوع همواره باعث گلايه‌مندي مردم شده است.

وي ادامه داد: از مسئولان مربوطه انتظار مي‌رود که نسبت به تخلفات نانوايان و الزام آنان به افزايش کيفيت اين محصول نظارت جدي تري را به خرج داده و اجازه ندهند مردم در اين زمينه متضرر شده و نان بي کيفيت بر سر سفره‌هاي خود ببرند.

همچنين حسن ميرزايي در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تشديد نظارت اداره صنعت، معدن و تجارت ورامين بر عملکرد نانوايان اين شهرستان اظهار داشت: بر اساس آمار موجود، 320 واحد نانوايي در سطح شهرستان ورامين به عرضه نان مشغول هستند. رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت ورامين افزود: پس از افزايش قيمت نان، تشديد بازرسي‌ها از واحدهاي مختلف نانوايي در دستور کار قرار گرفت و کارگروه بازرسي متشکل از هفت اداره و نهاد مسئول در اين زمينه با جديت فعال هستند. وي با اشاره به فعاليت اکيپ‌هاي بازرسي در نوبت‌هاي صبح و عصر ادامه داد: اکيپ‌هاي بازرسي به صورت روزانه و در دو نوبت صبح و عصر با حضور در نانوايي‌هاي سطح شهر بر عملکرد نانوايان نظارت مي‌کنند.

اين مسئول گفت: بر اساس بازرسي‌هاي به عمل آمده تاکنون شش واحد نانوايي به علت تخلفات و عدم اجراي قانون و رعايت اصول بهداشتي پلمپ شدند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان