نسخه شماره 3660 - 1393/10/16 -

 سايه مرگ برجسم نيمه‌جان جنگل گلوبردکان جم
 حرکت خزنده تغييرکاربري جنگل 

جنگل گلوبردکان ريز از مناطق مهم وزيباي گردشگري استان بوشهر است که متاسفانه مورد بي مهري مردم و مسوولان قرار گرفته است و در مسير نابودي به پيش مي‌رود.

به گزارش مهر، جنگل گلوبردكان بخش ريز واقع در شهرستان جم يكي از پرطرفدارترين نقاط براي سفر و گذراندن تعطيلات در جنوب استان بوشهر محسوب مي‌شود و در هر فصل، زيبايي‌هاي خاص خود را دارد. اين جنگل بسيار زيبا داراي ويژگي‌هاي منحصر به فردي است كه موجب شده است مناظر طبيعي و چشم‌‌اندازهاي بسيار زيبايي از تركيب سه عنصر جنگل، كوهستان و رودخانه در برابر ديدگان گردشگران به وجود بيايد. جنگل گلوبردکان از جمله مناطقي است که عيد نوروز بسيار پر تردد و مهمان‌پذير است و به دليل وسعت نسبتاً زياد، تعداد زيادي از مسافران نوروزي و مردم شهرستان مي‌توانند از محيط مفرح آن استفاده کنند. جنگل زيباي گلوبردکان ريز با درختان و پوشش گياهي منحصر به فرد خود مناظر چشم نواز اين منطقه را شکل داده است جنگلي که در سال‌هاي نه چندان دور در مسير خود رودخانه‌ها و چشمه‌هاي خنک و زيبايي داشت، در چند سال اخير با کاهش نزولات آسماني و برداشت بي رويه از سفره‌هاي زير زميني، ديگر نشاني از آن رودخانه پرخروش و چشمه‌هاي پر آب نيست. جنگل گلوبردکان در نيمه نخست سال جاري چندين بار شاهد وقوع آتش سوزي‌هاي گسترده و بي‌سابقه‌اي بوده است؛ در ارديبهشت ماه، کمّه به عنوان زيباترين بخش از جنگل که عمدتا درختان تنومند بيد در آن قسمت قرار داشت، دچار آتش سوزي شد و باعث خاکستر شدن درختاني با قدمت بيش از نيم قرن شد.

اکنون با گذشت چند ماه از آتش سوزي در آن نقطه از جنگل، متاسفانه شاهد حرکت خزنده و تغيير کاربري جنگل به باغ‌هاي کشاورزي با کاشت صيفي جات و مرکبات هستيم.

ادامه اين روند و نبود فعاليت‌هاي نظارتي و پيشگيرانه باعث مي‌شود تا طبيعتي که نظيرش را در استان نمي‌توان يافت و به تعبيري شهرستان جم با آن نفس مي‌کشد و ريه‌هاي شهرستان است، براي هميشه به سوي زوال خواهد رفت.

منطقه‌اي که با اندکي اراده و تدبير از سوي مسئولان به يکي از مهمترين مناطق جذب گردشگر در استان تبديل شود امروزه نه تنها موانع و کاستي‌هاي پيش روي اين امر رفع نشده است، بلکه در فصل‌هايي که خطر آتش‌سوزي، جنگل را نيز کمتر مورد تهديد قرار مي‌دهد، تخريب و تغيير کاربري بلاي جان اين نعمت خدادادي شده است. عضو شوراي اسلامي بخش مرکزي جم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در شهرستان جم جنگل‌ها و باغ‌ها تنها زيستگاه‌هاي مهمي هستند که بيش از يک سوم جغرافياي طبيعي آن را در بر گرفته اند. مصطفي نصيري افزود: جنگل‌ها در آيين و رسوم سنتي تقدس و تکريم خاصي دارند متاسفانه امروزه، عمده ترين قربانيان تمدن بشري و صنعتي، اين طلاهاي سبز هستند. نصيري تصريح کرد: با رشد سريع جمعيت با وجود نياز بيشتر به جنگل‌ها و باغات، آلودگي‌هاي اين مناطق و جنگل زدايي افزايش يافته است. اين عضو شوراي بخش مرکزي جم با بيان اينکه اين جنگل‌ها هديه خداوند و نخستين دوست انسان‌ها هستند بيان داشت: احترام به درختان و دوستي با آنان بايد در جامعه نهادينه شود. نصيري گفت: جنگل گلوبردکان بعد از تخريب جنگل‌هاي وسيع دره جمي در سال‌هاي قبل، از معدود محيط‌هاي زيباي گردشگري شهرستان جم و کم نظير استان بوشهر است.

وي با ابراز نگراني از بي تفاوتي برخي از مردم و مسوولان در حفظ و نگهداري اين مجموعه خداداي خاطرنشان ساخت: آتش سوزي، تخريب توسط انسان‌ها، آلودگي‌هاي ايجاد شده در اين منطقه و کم آبي از تهديدات اين جنگل است.

مصطفي نصيري در پايان گفت: علاوه بر نقش مردم در نگه داري جنگل، بايد ادارات مسئول نيز در حفاظت و همچنين ارتقاي کمي و کيفي اين منطقه گردشگري بکوشند. رئيس شوراي اسلامي شهرستان جم در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: جنگل زيباي گلوبردکان ريز از مناطق بسيار ديدني و مهم شهرستان است و مناظر زيباي آن، چشم هر بيننده اي را به خود جلب مي‌کند. علي پريشان خاطرنشان ساخت: اين جنگل علاوه بر کم توجهي مردم و مسئولان به آن، کم کم در حال از دست دادن قدرت بازسازي خود است بايد چاره انديشي اساسي در زمينه حفاظت از اين منطقه زيبا شود و به علت بازسازي نشدن از سوي جنگل، درختکاري نيزبي فايده است. وي با بيان اينکه مسوولان و مردم بايد پوشش سبز جنگلي در حال انقراض گلوبردکان ريز را در يابند، خواستار توجه مسوولان و کارشناسان به صحبت‌ها و نظريات علمي در خصوص وضعيت پوشش جنگلي گلوبردکان شد. نائب رئيس شوراي اسلامي شهرستان جم نيز در گفت‌وگو با مهر بيان داشت: جنگل زيباي گلوبردکان در بخش ريز از مناطق ويژه گردشگري استان بوشهر داراي ويژگي‌هاي منحصر به فردي است. حسين محدثي افزود: رودخانه دائمي آب شيرين قابل شرب، پوشش گياهي مناسب، هواي مطبوع و هم جواري کوه و آب و باغ و درخت از ويژگي‌هاي اين جنگل است. وي تاکيد کرد: به دليل دخالت‌هاي مخرب انساني از جمله برداشت بي‌رويه آب و معادن شن و ماسه و اثرات زيست محيطي آن، آتش‌سوزي‌هاي متعدد عمدي و سهوي، اين جنگل زيبا رو به تخريب و نابودي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان