نسخه شماره 3660 - 1393/10/16 -

 سخنگوي قوه قضاييه خبر داد:
 کيفر خواست ميلياردر نفتي در انتظار تاييد دادستان 

گروه سياسي – کورش شرفشاهي: سخنگوي قوه قضاييه در هفتاد و چهارمين نشست خبري با اهالي رسانه شرکت کرد و به سوالات خبرنگاران در بخشهاي گوناگون پاسخ داد. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام محسني اژه‌اي درباره پرونده پديده شانديز، پلمپ شرکت‌هاي زيرمجموعه آن و ميزان بدهي‌هاي اين شرکت، گفت: از اينکه يک شرکت سهامي خاص اينگونه تبليغ کند و سهام را با قيمت‌هاي بالا به افرادي بفروشد نگران هستيم که مشکلاتي براي مردم ايجاد شود. وي با بيان اينکه برخي از وزارتخانه‌ها و مراجع نيز شکاياتي در اين زمينه داشتند، گفت: فعلا کسي بازداشت نشده اما افراد مختلفي اعم از دست‌اندرکاران، سهامداران و کساني که در ايجاد اين مسائل دخالت داشته‌اند و مديران مختلف، تحت تعقيب قرار گرفته‌اند. محسني‌اژه‌اي در پاسخ به اينکه آيا اين شرکت مجموعا 94 هزار ميليارد تومان بدهي دارد و مرتکب کلاهبرداري شده است گفت: من قائل به اين نيستم که اين مبلغ وجود دارد ولي مسائل مطرح شده قابل بررسي است. سخنگوي قوه قضاييه درباره بودجه اين قوه گفت: ما از بعضي تنگناهاي دولت مطلع هستيم اما باتوجه به ماموريت‌هايي که براساس اسناد بالادستي، برنامه پنجم توسعه و قوانيني که سال گذشته و امسال به تصويب رسيده است بايد گفت اگر بخواهيم با بودجه‌اي که پيش‌بيني شده ماموريت‌ها را انجام دهيم حتما به مشکل بر مي‌خوريم. محسني‌اژه‌اي درباره بابک زنجاني گفت: به دليل اينکه اين پرونده بيش از سه چهار متهم دارد تا الان براي سه نفر از آنها قرار مجرميت صادر شده و اگر دادستان قرار مجرميت را تاييد کرد سپس کيفرخواست صادر مي‌شود، اما تاکنون کيفرخواستي صادر نشده است. سخنگوي قوه قضاييه ادامه داد: تا الان در رابطه با اين پرونده شش نفر در بازداشت هستند و بقيه با تبديل قرار آزادند، اما از بيش از 50 نفر به عنوان مطلع و متهم تحقيق شده است. وي بيان کرد: اموالي در خارج و داخل شناسايي شده و بر اساس تصميم ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي اين اموال بايد شناسايي و تقويم شود و در اختيار شرکت نفت قرار گيرد. اموالي که شناسايي و کارشناسي شده به متهم و وکيل وي ابلاغ شده و آنها اعتراض کردند و اعتراض آنها به هيات سه نفره رفته است.

سخنگوي قوه قضاييه تصريح کرد: براي بابک زنجاني بيش از 2 هزار صفحه قرار مجرميت صادر شده که بايد دادستان آن را با دقت بخواند و اگر بپذيرد کيفرخواست صادر مي‌شود؛ لذا مشخص نيست که دادگاه چه وقت برگزار مي‌شود، اما تلاش قوه قضاييه اين بوده و هست که پرونده با دقت توام با عدالت رسيدگي شود و مهم اين بوده که بتوان اموال را شناسايي کرد تا به بيت‌المال بازگردد. سخنگوي دستگاه قضا در باره پرونده مديرعامل سابق کيش گفت: اينکه تعداد قابل توجهي از مديران در رابطه با اين پرونده مطرح هستند را تاييد نمي‌کنم. اين پرونده در حال رسيدگي است و تعبير تعداد کثير اشتباه است و تا رسيدگي نهايي نمي‌توانيم جزئيات را بيان کنيم. وي در مورد پرونده تخلفات شوراي شهر رشت اظهار کرد: مطرح مي‌کنند حکم صادر شده اما از قطعي شدن آن اطلاع ندارم. حجت‌الاسلام محسني اژه‌اي درباره ابهامات پرونده سعيد مرتضوي و تبديل قرار کفالت وي به وثيقه گفت: قرار کفالت به قرار وثيقه تبديل نشده، همچنين پرونده‌اي که در دادسرا مطرح بوده هيچ نهاد ديگري آن را نگرفته است، اما احتمال است نهادي نظارتي رفته و پرونده را مطالعه کرده باشد اما اينکه پرونده را گرفته باشند درست نيست. سخنگوي قوه قضاييه در پاسخ به اينکه ديوان عالي کشور تاييد نکرده که پرونده معاون اول رييس‌جمهور سابق به آنجا رفته است، گفت: پرونده مذکور به ديوان عالي کشور رفته اما هنوز ديوان عالي کشور رايي را در رابطه با اين پرونده صادر نکرده است. وي در مورد نامه سرگشاده در خصوص تخلف در بورسيه‌ها گفت: طبيعي است وقتي نامه‌اي نوشته شود و اتهامي وارد شود قوه قضاييه در اين رابطه رسيدگي مي‌کند.

وي در پاسخ به اينکه در حادثه اخير گلپايگان مجرماني دستگير شده‌اند که از چندي پيش مرتکب خلاف‌هاي بسياري شده‌اند، اگر آنها تاکنون دستگير نشده‌اند قصور از طرف قوه قضاييه يا از طرف نيروي انتظامي بوده است؟ گفت: اينکه اين مجرمان خلافي را با تعداد بالا انجام داده‌اند خوشايند نيست. نيروي انتظامي تلاش خود را کرده اما انتظار است افرادي از اين دست که تعداد قابل توجهي خلاف داشتند زودتر دستگير شوند. اين نوع پرونده‌ها خارج از نوبت رسيدگي مي‌شود، اما به دليل اينکه قتل عمد در اين پرونده وجود داشته زمان بيشتري طول مي‌کشد. محسني اژه‌اي درباره پرونده تخلفات بيمه توسعه،‌ گفت: اين پرونده هم در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي و هم در بانک مرکزي و وزارت اقتصاد مطرح است. همچنين پرونده به دادسراي تهران ارجاع شده و در حال رسيدگي است. وي درباره صحبت‌هاي رئيس قوه قضائيه مبني بر سنگين بودن جرم سران فتنه گفت: تا زماني که پرونده قضايي تشکيل نشود کيفرخواست صادر نمي‌شود و حتي اگر صادر شود هم طبق قانون نمي‌توان نسبت به آن اطلاع‌رساني کرد. محسني اژه‌اي در مورد وضعيت پرونده محمود احمدي نژاد گفت: اين پرونده هنوز در حال رسيدگي است و در آن حکمي صادر نشده است. وي درباره پرونده کرسنت گفت: پرونده در حال رسيدگي است و تا زماني که رسيدگي پايان نيابد نمي‌توان در اين زمينه اظهارنظر کرد. معاون اول قوه قضاييه در مورد صحبت‌هاي رئيس قوه قضائيه و نامه علي مطهري و اعتراض برخي حقوقدانان به حصر نامزدهاي معترض به نتيجه انتخابات 88 گفت: بعضي از مطالب اين نامه کذب محض و قابل تعقيب است و در آينده نزديک هم به آن پاسخ داده خواهد شد. وي ادامه داد: ايشان در جلسه شوراي عالي حضور نداشته ولي برخي موارد را به صورت حدس بيان کرده‌اند که اين امر دور از شأن يک نماينده مجلس است. برخورد با قانون به عنوان ابزار سياسي کار صحيحي نيست و اين کار نخ‌نما شده است. ضمن اينکه اگر اين افراد متخصص يا حقوقدان باشند بعضي حرف‌هايي که در آن نامه آمده است را نمي‌زدند. سخنگوي قوه قضائيه درباره پرونده پاساژ علاءالدين و اين‌که چطور با وجود محدوديت‌هاي فراوان يک پاساژ در قلب تهران مبادرت به ساخت دو طبقه کرده است،‌ اظهار کرد: قوه قضائيه در اين رابطه فعلاً ورود نکرده و موضوع از طريق شهرداري دنبال شده است.

وي با بيان اين که استانداري نيز به اين موضوع وارد شده است، گفت: درباره اين‌که فسادي صورت گرفته يا نه نمي‌توان اظهارنظر کرد؛ زيرا قوه قضائيه فعلاً ورود پيدا نکرده، اما اين بحث قابل توجه است که اين ملک مورد توجه مسوولين بوده چطور مورد ساخت و ساز قرار گرفته تا بعداً نياز به تخريب آن باشد. وي در مورد توقيف روزنامه روزان و بازداشت خبرنگار اين روزنامه گفت: توقيف روزنامه با بازداشت خبرنگار ارتباطي ندارد و خبرنگار بازداشت شده اتهام ديگري داشته است. اين پرونده فعلاً در مرحله مقدماتي است ولي روزنامه براساس آنچه دادستاني عنوان کرده بود به دليل درج مطالب خلاف قانون توقيف شده است. سخنگوي قوه قضاييه درباره برداشت دولت از صندوق توسعه ملي گفت: در اين رابطه توضيحاتي داده و موضوع مشخص شد. اما اجمالاً موضوع اين بود که مبلغي برداشت شده و سپس برگردانده شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان