نسخه شماره 3659 - 1393/10/15 -

 پلمپ برخي کارخانجات چرمشهر
 ضرورت احداث پيش تصفيه خانه براي حل مشکلات 

در حاليکه چرمشهر يکي از قطبهاي اقتصادي ورامين محسوب مي‌شود اما برخي مشکلات زيست محيطي سبب شده تا به دستور محيط زيست تعدادي از کارخانجات اين شهرک تعطيل شود.

به گزارش مهر، ورامين يکي از شهرستان‌هايي است که طي چند سال اخير فعاليتهاي اقتصادي در آن از رونق خاصي برخوردار بوده و با حضور سرمايه گذاران و فعالان توليدي بخش خصوصي در شهرکهاي صنعتي مختلف، زمينه پيشرفت و توسعه روزافزون اقتصاد اين منطقه را فراهم کرده است.

امروز برخي محصولات شهرک‌هاي صنعتي ورامين نه تنها توانايي حضور در بازارهاي داخلي و رقابت با محصولات مشابه را دارد بلکه زمينه صادرات آن نيز فراهم شده و هر ساله ارزآوري مناسبي را براي کشور به ارمغان مي‌آورد.

شهرک صنعتي چرمشهر به دليل موقعيت جغرافيايي و حضور فعالان اقتصادي بخش خصوصي يکي از شهرکهاي مهم استان تهران محسوب مي‌شود که به صورت تخصصي بر روي صنعت چرم متمرکز شده و توانسته به موفقيت‌ها بزرگي دست پيدا کند.

شهرک صنعتي چرمشهر از چنان پتانسيل و ظرفيتي برخوردار است که محمدرضا نعمت زاده وزير صنعت، معدن و تجارت نسبت به آن تأکيد و در ديدار با فعالان اقتصادي ورامين بيان داشت: شهرک صنعتي چرمشهر ورامين از توانمندي و پتانسيل بالايي برخوردار است و مي‌تواند با تجهيز امکانات روز، زمينه توسعه صادرات را فراهم آورد.

وي ادامه داد: ورامين در زمينه توليد چرم داراي ظرفيتهاي خوبي است و شهرک صنعتي چرمشهر در اين زمينه پتانسيل‌هاي مناسبي دارد، متأسفانه سالانه 18 ميليون سالامبور از منطقه چرمشهر به ايتاليا صادر و پس از تبديل شدن به چرم مجدد به کشور فروخته مي‌شود. هم اکنون حدود 100 واحد توليدي و اقتصادي در شهرک صنعتي چرمشهر استقرار دارند که علاوه بر توليد محصولات چرمي و تأمين بازار داخل، محصولات خود را به کشورهاي اروپايي و آسيايي صادر و براي جوانان بسياري زمينه اشتغال را فراهم کرده اند. اگرچه شهرک صنعتي چرمشهر با توجه به وجود کارخانجات متعدد در ارزآوري و اشتغالزايي توفيقاتي را به دست آورده اما مشکلات زيست محيطي موجود در اين شهرک صنعتي، تهديدي بزرگ بوده و برخي کارخانجات را به تعطيلي کشانده و يا با اخطار پلمپ مواجه ساخته است. بر اساس نظر مسئولان، واحدهاي تصفيه خانه شهرک صنعتي چرمشهر به دليل کم توجهي کارخانجات آسيب ديده اند و تا ايجاد پيش تصفيه خانه استاندارد توسط آنان اين مشکل به قوت خود باقي است.

عدم رعايت نکات زيست محيطي سبب شده تا اداره کل محيط زيست استان تهران در اين زمينه وارد عمل شود و چندين کارخانه متخلف را پلمپ و تعدادي ديگري را اخطار تعطيلي بدهد.

مشکلات زيست محيطي شهرک صنعتي چرمشهر تا آنجا پيش رفت که مديرکل محيط زيست استان تهران در ديدار با مسئولان شهرستان ورامين نسبت به معضلات اين شهرک هشدار داد و از متوليان خواست تا اين موانع را حل و فصل کنند.

محمد هادي حيدرزاده چندي پيش با حضور در شهرک صنعتي چرمشهر و در ديدار با مسئولان ورامين اظهار داشت: عدم رعايت استانداردها در احداث تصفيه خانه يکي از مشکلات عمده شهرک صنعتي چرمشهر بوده است که بايد به آن توجه جدي صورت گيرد.

مديرکل محيط زيست استان تهران استفاده از پيش تصفيه در کارخانجات را منوط به رعايت استانداردهاي خاص دانست و افزود: پيش تصفيه خانه‌هاي که واحدهاي صنعتي اجرا مي‌کنند بايد با رعايت ضوابط و مقررات و پرداخت هزينه‌ها به محيط زيست فعاليت کنند و در غيراين صورت پلمپ مي‌گردد و تا زماني که مشکلات تصفيه خانه سالاريه و چرمشهر برطرف نشود مجوزي در خصوص استقرار شهرک صنعتي يا افزايش ظرفيت واحد‌هاي صنعتي ارائه نخواهد شد.

حسن ميرزايي رييس اداره صنعت، معدن و تجارت ورامين در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرين وضعيت شهرک صنعتي چرمشهر اظهار داشت: شهرک صنعتي چرمشهر از شهرک‌هاي مهم اقتصادي بوده که زمينه فعاليت سرمايه گذاران و فعالان بخش توليدي را فراهم آورده است.

رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت ورامين عدم رعايت مسائل زيست محيطي را مشکل عمده کارخانجات اين شهرک دانست و افزود: به دليل بي توجهي و سهل انگاري برخي واحدهاي توليدي، تصفيه خانه‌هاي شهرک صنعتي چرمشهر آسيب ديده اند و همين مسأله سبب گرديده تا مشکلات زيست محيطي ايجاد شود.

اين مسئول با اشاره به پلمپ تعدادي از کارخانجات شهرک صنعتي چرمشهر ادامه داد: تعدادي از کارخانه‌ها و واحدهاي توليدي اين شهرک به دستور محيط زيست، تعطيل شده اند که مسئولان اين واحدهاي توليدي تلاش دارند تا از طريق مراجع قانوني نسبت به بازگشايي مجدد اين واحدها اقدام کنند.

وي احداث پيش تصفيه خانه را ضرورتي انکار ناپذير در اين شهرک دانست و عنوان کرد: بايد فعالان اقتصادي در اين شهرک نسبت به ايجاد پيش تصفيه خانه براي خروجي فاضلاب‌ها اقدام کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان