نسخه شماره 3655 - 1393/10/10 -

 محمد‌جواد ظريف:‌
 لغو کلي تحريم‌ها را يکجا مي‌خواهيم 

گروه سياسي: وزير امور خارجه در کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي، عدم توافق احتمالي آمريکايي‌ها براي دستيابي به توافق را به دليل مسائل و مشکلات داخلي‌شان بعد از تغيير آرايش سياسي داخلي اين کشور دانست و در عين حال تاکيد کرد که تيم مذاکره‌کننده به پشتوانه مقاومت ملت ايران خواستار لغو کلي تحريم‌ها، يکجا است. به گزارش ايسنا، ظريف وزير امور خارجه که در کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس جهت پاسخ به سوال تعدادي از نمايندگان حضور پيدا کرد به گفته نقوي حسيني سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس به دليل انصراف نمايندگان از سوالاتشان، به بيان مسائل مختلفي در اين حوزه از جمله مذاکرات هسته‌اي و مسائل منطقه‌اي پرداخت. وزير امور خارجه با بيان اينکه ماهيت مذاکرات و فاصله‌ها موجب طولاني شدن مذاکرات شده است در عين حال گفت که اين مذاکرات به طور دقيق ادامه دارد، حتي اگر طرف مقابل مسئوليت سنگيني دارد و تحت فشارهاي مختلف قرار گرفته است ولي ما ايستاده‌ايم و طبق فرموده مقام معظم رهبري در صورتي که پيشنهاد معقولي وجود داشته باشد مي‌پذيريم در غير اين صورت آماده هر نتيجه‌اي هستيم. ظريف در ادامه نامه‌‌هاي ارسالي‌اش براي کليه وزراي امور خارجه کشورها به غير از رژيم صهيونيستي را بيانگر موضع روشن جمهوري اسلامي در قبال مذاکرات دانست و با اشاره به از سرگرفتن مذاکرات از 15 ژانويه در سطح معاونان وزراي خارجه کشورهاي 1+5 گفت که الحمدلله جمهوري اسلامي براي هر نتيجه‌اي آمادگي دارد. وي در ادامه با تاکيد بر اينکه مذاکرات و توافق اوليه ژنو تاثير عميقي بر منطقه گذاشت گفت که اين مذاکرات و توافق اوليه ژنو فضاي جديدي از همکاري جمهوري اسلامي ايران و کشورهاي منطقه ايجاد کرد به طوري که ايران در شرايط کنوني مي‌تواند به عنوان يک قدرت بزرگ و قوي منطقه‌اي نقش‌آفريني کند. نقشي که مورد اعتراف دشمنان جمهوري اسلامي نيز است. وزير امور خارجه همچنين تاکيد کرد که افزايش توان داخلي، اجماع ملي در حوزه سياست خارجي و حفظ نگاه ملي در مذاکرات با پرهيز از نگاه‌هاي جناحي و سياسي رمز موفقيت ما در مذاکرات است البته ما در مذاکرات خطوط قرمز مقام معظم رهبري و نظام را حفظ خواهيم کرد. ظريف همچنين با اشاره به تغيير آرايش سياسي داخلي آمريکا گفت که به هر حال تحولات داخلي آمريکا تاثير زيادي بر مواضع اين کشور مي‌گذارد. اگر آمريکايي‌ها به جمع‌بندي براي دستيابي به توافق نرسند به دليل مسائل و مشکلات داخلي آن‌هاست. وزير امور خارجه همچنين به مقاومت و ايستادگي ملت ايران اشاره و اظهار کرد: پيروزي ملت ايران همين مقاومت است. ما به پشتوانه همين مقاومت لغو کلي تحريم‌ها را يکجا خواهانيم.

تحريم‌هاي اقتصادي سياستي غيرموثر است

معاون اروپا و آمريکا وزارت خارجه نيز با اشاره به تحولات اخير در روابط کوبا و آمريکا، اعمال سياست‌هاي يکجانبه و تحريم‌هاي اقتصادي عليه کشورها را سياستي ناکارآمد و غير موثر خواند و از مقاومت 50 ساله دولت و ملت کوبا تقدير کرد. به گزارش فارس، سفراي کشورهاي عضو اتحاديه بوليواري ملت‌هاي آمريکاي لاتين (آلبا) در تهران به مناسبت دهمين سال تاسيس اين اتحاديه با مجيد تخت روانچي معاون وزير امور خارجه کشورمان در امور اروپا و آمريکا ديدار و گفت‌وگو کردند. مجيد تخت روانچي در اين ديدار بر اهميت گسترش روابط با کشورهاي آمريکاي لاتين به ويژه کشورهاي دوست و همسو در سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران تاکيد کرد. معاون اروپا و آمريکاي وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به روابط عالي سياسي موجود با کشورهاي عضو اين اتحاديه، بر وجود ظرفيت‌هاي فراوان جهت همکاري‌هاي اقتصادي بين طرفين تاکيد و آمادگي جمهوري اسلامي ايران براي گسترش اين همکاري‌ها و ارائه کمک‌هاي فني و مهندسي با هدف رفع موانع و مشکلات اين کشورها اعلام کرد. مجيد تخت روانچي تصريح کرد:جمهوري اسلامي ايران و کشورهاي حوزه آلبا داراي مواضع مشترکي در زمينه‌هاي مختلف هستند و با توجه به اهداف مشترک و مورد علاقه ايران و کشورهاي عضو گروه آلبا مي‌توانيم در چارچوب جنبش عدم تعهد همکاري‌هاي گسترده‌اي را طراحي کنيم. معاون وزير امور خارجه کشورمان همچنين با اشاره به تحولات اخير در روابط کوبا و ايالات متحده آمريکا، اعمال سياست‌هاي يکجانبه و تحريم‌هاي اقتصادي عليه کشورها را سياستي ناکارآمد و غير موثر ارزيابي کرد و مقاومت 50 ساله دولت و ملت کوبا را مورد ستايش قرار داد.

تنها راه احقاق حق فلسطيني‌ها‌ مقاومت است

گفتني است نجلاء حروش، وزير تجارت و صنايع دستي تونس نيز در ديدار با وزير امور خارجه کشورمان، پيرامون همکاري‌هاي دوجانبه و مسائل منطقه‌اي به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت. به گزارش ايسنا دکتر محمدجواد ظريف در اين ديدار، با بيان اين که تجربه انتخابات تونس، حاصل توافق و همگرايي اقشار مختلف مردم تونس بود، حمايت تونس از آرمان فلسطين را مورد تقدير قرار داد و افزود: برخوردي که با مطالبات حداقلي مردم فلسطين در قالب پيش‌نويس قطعنامه ارائه شده به شوراي امنيت شد، ثابت مي‌کند که تنها راهي که فلسطيني‌ها براي احقاق حقوق خود دارند، راه مقاومت است. او با اشاره به خطر افراط‌گرايي و تروريزم به عنوان درد مشترک همه کشورهاي منطقه، بر ضرورت مشارکت و ايفاي نقش فعال از سوي همه کشورهاي منطقه در مبارزه با اين پديده شوم تأکيد کرد. وزير خارجه کشورمان هم‌چنين ضمن ابراز خرسندي از برگزاري قريب‌الوقوع هفته فرهنگي تونس در ايران، افزود: براي جمهوري اسلامي ايران روابط با تونس بسيار ارزنده است و از توسعه اين مناسبات و همکاري‌ها در سطوح دوجانبه و منطقه‌اي استقبال مي‌کنيم. وزير امور خارجه کشورمان با اشاره به پيشرفت‌هاي علمي و صنعتي جمهوري اسلامي ايران گفت: اين ظرفيت‌ها در خدمت همه دوستان ما در منطقه است و ما در همه زمينه‌ها از جمله در زمينه انتقال فناوري‌هاي نوين به کشور تونس، آماده همکاري هستيم. ظريف هم‌چنين درباره ليبي اظهار کرد: ما از هر راه‌حلي که منجر به آرامش و حاکميت مردمي در اين کشور شود حمايت مي‌کنيم و براي هرگونه کمکي در اين راستا آمادگي خواهيم داشت. وزير تجارت و صنايع دستي تونس نيز با اشاره به اهميت روابط با کشورهاي منطقه به‌ويژه کشورهاي دوست و برادر هم‌چون جمهوري اسلامي ايران براي کشورش، ضرورت گسترش همکاري‌هاي دوجانبه در همه زمينه‌هاي اقتصادي، سياسي، تجاري، گردشگري، علمي و فرهنگي را مورد تأکيد قرار داد. خانم حروش هم‌چنين بر موضع کشورش در حمايت از حق جمهوري اسلامي ايران براي استفاده از فناوري صلح‌آميز هسته‌اي و هم‌چنين تلاش براي حل و فصل مسائل موجود از طريق مذاکرات هسته‌اي تأکيد کرد. او تأکيد کرد: مساله فلسطين همواره مورد اهتمام تونس بوده و اميدواريم همه کشورهاي منطقه به‌صورت يکپارچه و واحد در کنار فلسطين ايستادگي کنند. وزير تجارت تونس هم‌چنين ضمن تجليل از پيشرفت‌هاي چشمگير جمهوري اسلامي ايران در زمينه‌هاي علمي و فناوري‌هاي نوين، نسبت به استفاده از اين ظرفيت و تجربه ابراز اميدواري کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان