نسخه شماره 3654 - 1393/10/09 -

 پشت پرده تغييرات در فدراسيون فوتبال چيست؟
  نرمش کفاشيان با وزارت ورزش 

رئيس فدراسيون فوتبال در حالي تغييرات در بدنه اين فدراسيون را آغاز کرده که مشخص نيست پشت پرده اين اتفاقات چيست. آيا او براي نرمش با وزارت ورزش يا مجمع چنين تصميمي گرفته است؟

به گزارش مهر با وجود انکار طرفين پر واضح است که ميان فدراسيون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان اختلافات عميقي وجود دارد و بيم آن مي‌رود که اين اختلاف‌ها بر پيکر فوتبال ايران به ويژه در جام ملتهاي آسيا ضربه وارد کند. علي کفاشيان در پي پرسش‌هايي که عمق آن به اختلافات موجود ميان وزارت و فدراسيون فوتبال مرتبط است به درستي مي‌گويد حتي در صورت عدم نتيجه‌گيري در جام ملتهاي آسيا نيز استعفا نمي‌دهد. اين حرف بيش و پيش از آنکه حرفي از سر تصميم باشد به دليل استوار نگه داشتن فدراسيون به هنگامه برگزاري مسابقات جام ملتها در استراليا است چرا که اگر زير مجموعه پيچيده فدراسيون فوتبال احساس امنيت نکند و تصور کند که ممکن است بزودي به هم بريزد نمي‌تواند کارهايش را دقيق و منظم جلو ببرد و بيشتر از آنکه به فکر موفقيت باشد به فکر آينده کاري خواهد بود و در نتيجه کفاشيان خوب عمل کرد آنجا که اعلام مي‌کند از استعفا خبري نيست وگرنه همه مي‌دانند که کفاشيان از کشمکش‌هاي فراوان ميان فدراسيون و وزارت خسته است.

اختلاف‌ها اما کجاست؟ دقت در ميان مباحث مطروحه به ما نشان مي‌دهد که ريشه اختلاف‌ها در چند نقطه بيشتر از موارد ديگر است که به آن اشاره مي‌شود:

اختلافات مالي

اين اختلاف‌ها تنها به بررسي صورت‌هاي مالي منتهي به سال 92 و 93 نيست. در واقع اختلاف اصلي از پخش تلويزيوني شروع مي‌شود آنجا که فدراسيون با صدا و سيما درگير شد تا براي سال 94 رديف بودجه‌اي از مجلس دريافت کند اما وزارت ورزش و جوانان سهم فوتبالي را که NGO است را در صورت وجود به بودجه خود اضافه مي‌کند تا طبق نظر خودش هر کجا که صلاح بداند آن را هزينه کند!

وزارت ورزش و جوانان حتي به اين دخالت هم بسنده نکرد و گذري هم به کمک‌هاي مردمي و حتي باشگاه هواداران تيم ملي زد تا شاهرگ حياتي فدراسيون فوتبال را هم دچار ضربه کند و شايد البته اين بحث را بايد جزو تهديدها محاسبه کنيم چرا که درست در گيرودار انتخاب کرانچار بود که اين حرف‌ها گفته شد تا اقدام‌هاي وزارت ورزش و جوانان بيشتر شبيه محاصره اقتصادي فدراسيون فوتبال باشد!

نيروي انساني

برخي از اختلاف‌ها اصلا مباحث مالي نيست و بيشتر مباحث نيروي انساني است آنجا که وزارت معتقد است برخي نيروها در فدراسيون بايد عوض شوند و البته شايد بايد حق را به وزارت داد چرا که حضور برخي تصميم سازان در عرصه‌هاي فني و مديريتي با کارنامه‌هايي ضعيف جاي بحث و بررسي دارد اما فدراسيون زير بار انتقادات درست نمي‌رود اگرچه معلوم هم نيست که جانشينان فرضي و مطابق نظر وزارت با کارنامه تر و بهتر از اين نفرات باشند.

کادر فني

وزارت تقريبا دوست دارد که تمامي مربيان تيم‌هايي را که به عنوان مجمع آنها فعاليت دارد را خودش انتخاب کند، از استقلال و پرسپوليس بگيريد تا برسيد به تيم اميد و جوانان و حتي تيم بزرگسالان! اين ماجرا در مورد انتخاب کي‌روش به اوج رسيد که علي رغم انکار وزارت مشهود بود که اين ارگان با تمديد قرارداد کي‌روش موافق نيست اما فدراسيون نهايتا با وجود هزينه بالاي دستمزد کي‌روش قرار داد اين مربي نامدار را تمديد کرد.

در مورد انتخاب سرمربي اميد اما گزينه کرانچار به دليلي وتو شد که براي فدراسيون راه چاره باقي نگذاشت و فدراسيون در نهايت از گزينه کرانچاري که قهرماني‌هاي فراواني در کرواسي و ايران داشت به خاکپور و محمد مايلي کهني رسيد که کارنامه‌هايشان چندان جالب نبود و حتي با محمد مايلي کهن تيم اميد پيش از اين هم در راه المپيک ناکام بود.

دليل آغاز تغييرات چيست؟

با شرايط موجود و درحالي که وزارت حتي قبل از رسيدگي به حسابهاي مالي 93 و 94 به آن حسابها ايراد وارد کرده و با توجه به آنکه فدراسيون در محاصره اقتصادي گير کرده و باز با توجه به آنکه با احتساب نيروهاي انساني موجود در فوتبال ايران خوشبينانه است که ايران را در حضور ژاپن و استراليا و کره جنوبي و چين و عراق و قطري که قهرمان جام خليج فارس شده قهرمان آسيا و اقيانوسيه بدانيم و حتي به فينال برسيم.

با اين حال چرخش علي کفاشيان به سمت ايجاد تغييرات در بدنه فدراسيون فوتبال سوالاتي را ايجاد کرده و حالا اهالي فوتبال اين پرسش را مطرح مي‌کنند که آيا اين تغييرات براي نرمش با وزارت ورزش و يا جلب نظر مثبت اعضاي مجمع است يا اتفاق ديگري پشت پرده فدراسيون فوتبال رخ داده است؟ اگر قرار بر تغييرات بود چرا کفاشيان زودتر از اين دست به چنين تغييراتي نزد؟


نسخه چاپي ارسال به دوستان