نسخه شماره 3642 - 1393/09/20 -

 سايه محروميت برسر 10روستاي حومه دهدشت
 اينجا همه به مهاجرت فکر مي‌کنند 

اهالي 10 روستاي حومه غربي دهدشت درشهرستان کهگيلويه اين روزها به دليل عدم بهره‌مندي از امکانات اوليه زندگي، روزگار سختي را سپري مي‌کنند تا جايي که سايه محروميت برسر آنها سنگيني مي‌کند.

به گزارش مهر، روستاهاي «کوشک»، «اميرالمؤمنين»، «آب تلخک»، «بويري»، «علي‌آباد»، «آب کاسه»، «کلگه برون»، «پيربادامي»، «صنوگان» و «چهاب» واقع در حومه غربي بخش مرکزي شهرستان کهگيلويه با جمعيت بيش از هزار و 500 نفر، سالهاست که درد و رنج محروميت از
ابتدايي ترين حقوقشان، جان آنها را به لب رسانده است.

نبود زيرساخت‌ها و آسفالت جاده اي، آب آشاميدني ناسالم و عدم بهره مندي از نعمت گاز تنها گوشه‌اي از محروميت‌هاي بي شمار ساکنين اين روستاها است که روزگار را به کامشان تلخ و جوانانشان را به مهاجرت وادار کرده است.

جاده‌هايي که با بارشي بسته مي‌شوند

يکي از اهالي اين روستاها با ابراز گلايه از مسئولان به خاطر محروميت‌هاي بي شمار، به مهر گفت: جاده‌هاي ارتباطي روستاهاي حومه غربي بسيار غيراستاندارد هستند و با اولين بارندگي‌ها غيرقابل تردد مي‌شوند.

عبدالرحمان روح الامين با اشاره به اينکه جاده ارتباطي دو روستاي چهاب و کوشک در اوايل انقلاب زير سازي شده و سپس نيمه کاره رها شد، افزود: قبل از انتخابات مجلس خاکريزه‌هايي در اين محل ريخته شد و قول دادند که اين جاده تا پايان سال 91 آسفالت مي‌شود اما با وجود گذشت سه سال هنوز هيچ اقدامي صورت نگرفته است.

وي اظهار داشت: در هنگام بارندگي، جاده‌ها را با لودر بازگشايي مي‌کنند اما در بارش بعدي راه‌هاي ارتباطي مجددا مسدود مي‌شوند.

روح الامين محروم بودن از نعمت گاز و نبود آب آشاميدني سالم را از ديگر مشکلات اين روستاها دانست و بيان داشت: تعداد کمي از مردم اين روستاها از دستگاه تصفيه آب استفاده مي‌کنند اما بسياري از مردم توان خريد دستگاه تصفيه را ندارند و اين عامل سبب شده که سنگ کليه به يک بيماري رايج در اين روستاها تبديل شود.

از آب شرب سالم محروميم

يکي ديگر از اهالي با بيان اينکه مسئولان هيچ توجهي به مشکل مردم روستاهاي حومه غربي نمي‌کنند، نبود آب آشاميدني سالم، نبود گاز و راه‌هاي ارتباطي نامناسب را از مهمترين مشکلات مردم اين روستاها عنوان کرد.

شمس الله هرمزي اصل با اشاره به اينکه گاز تا دو کيلومتري اين 10 روستا آمده است، افزود: اين در حالي است که هيچ اقدامي جهت گازرساني به روستاهاي ما صورت نگرفته است.

وي نبود خانه بهداشت را از ديگر مشکلات عنوان و اظهار داشت: نبود امکانات اوليه براي زندگي باعث مهاجرت بسياري از مردم به شهرها شده است.

هرمزي اصل با بيان اينکه بارها به اداره راه و شهرسازي مراجعه کرده و خواستار آسفالت جاده‌هاي ارتباطي بين روستاهاي حومه غربي شده ايم، تصريح کرد: اما اين اداره تا کنون هيچ اقدامي جهت بهسازي جاده‌هاي ما انجام نداده است.

مردم 10 روستاي تابعه بخش مرکزي کهگيلويه معتقدند که مسئولان آنها را فراموش کرده اند و اظهار مي‌دارند عدم وجود امکانات اوليه براي زندگي، باعث مهاجرت بسياري از جوانانشان به شهر شده است. در اين ميان، آثار باستاني ارزشمندي نيز در برخي از اين روستاها وجود دارد که نيازمند توجه و رسيدگي هستند از جمله کاروانسرايي متعلق به دوره صفويه که در روستاي کوشک واقع شده است، اما کم توجهي مسوولان به بهسازي راه‌هاي ارتباطي باعث شده که اين آثار تاريخي نيز به فراموشي سپرده شوند.

دهدشت غربي

محرومترين نقطه شهرستان کهگيلويه

همچنين بخشدار مرکزي کهگيلويه با بيان اينکه حومه غربي دهدشت محروم ترين نقطه اين شهرستان است، به خبرنگار مهر گفت: اين حوزه از هر لحاظ محروم است.

شرمت الله حسيني پرور افزود: در کميته برنامه‌ريزي اعتباراتي جهت بهسازي جاده‌هاي ارتباطي اين منطقه مصوب شد که در روزهاي آينده مسير تعدادي از اين جاده‌ها آسفالت مي‌شود.

وي با بيان اينکه آب شرب اين منطقه از «سد کوثر» تأمين مي‌شود، اظهار داشت: ما قبول داريم که آب لوله کشي اين منطقه قابل شرب نيست و بايد تصفيه خانه سر راه آن قرار گيرد بنابراين پيگير اين موضوع هستيم.

حسيني پرور اضافه کرد: با توجه به مشکلات متعدد روستاهاي دهدشت غربي، به زودي مسئولان شهرستان از اين قسمت منطقه بازديد خواهند کرد.

66 درصد جاده‌هاي ارتباطي بين روستايي بهسازي نشده است

همچنين رئيس راه و شهرسازي شهرستان کهگيلويه با بيان اينکه بهسازي جاده‌هاي روستاهاي بالاي 50 خانوار در اولويت کار اين اداره است، گفت: در حال حاضر هيچ برنامه اي براي بهسازي جاده‌هاي اين 10 روستا نداريم.

علي اصغر تارم در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر مبني بر اينکه چه تعداد روستاي بالاي 50 خانوار در اين شهرستان وجود دارد که از نعمت آسفالت
جاده اي محروم هستند، اظهار داشت: همه روستاهاي بالاي 50 خانوار از نعمت آسفالت بهره مند هستند.

وي با بيان اينکه 66 درصد جاده‌هاي ارتباطي بين روستايي اين شهرستان بهسازي نشده است، تصريح کرد: از سال 85 تاکنون حتي يک وجب از جاده‌هاي روستاهاي حومه غربي آسفالت نشده است.

نماينده مردم شهرستان‌هاي کهگيلويه، بهمئي، لنده و چرام نيز در اين خصوص با بيان اينکه يک ماه پيش شبانه همراه با مديرکل راه و شهرسازي استان از اين جاده‌ها بازديد به عمل آورده است، اظهار داشت: مدير کل راه و شهرسازي قول مساعد داد که به محض تأمين اعتبار بهسازي اين جاده‌ها را شروع کند. به گزارش مهر، کم توجهي به نيازهاي روستانشينان باعث مي‌شود تا اين تلاشگران عرصه اقتصاد، مهاجرت را به عنوان آخرين چاره کار خود انتخاب کرده و روز به روز از جمعيت توليد کننده روستايي کاسته و بر جمعيت مصرف کننده شهري افزوده شود .


نسخه چاپي ارسال به دوستان