نسخه شماره 3640 - 1393/09/18 -

 بازخواني تاريخي 

1376: اجلاس سران کنفرانس اسلامي در تهران گشايش يافت

18 آذرماه 1376، هشتمين اجلاس سران کشورهاي عضو سازمان کنفرانس اسلامي در تهران گشايش يافت. اين اولين دوره‌اي بود که اين اجلاس در ايران برگزار شد.در آن زمان محمدجواد ظريف سخنگوي اجلاس تهران تاکيد کرد در اين نشست سران کشورهاي اسلامي علاوه بر پرداختن به مسائل مهم جهان اسلام چون فلسطين و بوسني پيرامون ارتقاي نقش کشورهاي اسلامي، اعتمادسازي بين کشورهاي مذکور و حفظ امنيت اين کشور‌ها گفت‌وگو خواهند کرد. وي حفاظت از حقوق اقليت‌ها، توسع? متوازن در کشورهاي اسلامي و همکاري فيمابين و توسعه فرهنگي در جهان اسلام را از ديگر مسائل مورد بحث در اين اجلاس اعلام کرد.

سخنران افتتاحيه هشتمين اجلاس کنفرانس اسلامي، رهبر انقلاب بود. رهبر انقلاب در سخنان خود با اشاره به اينکه «مخالفت ما با آنچه بدان گفت‌وگوي صلح خاورميانه مي‌گويند به دليل ناعادلانه بودن، استکباري بودن و تحقيرآميز بودن و بالاخره غيرمنطقي بودن آن است»، افزود: «حضور دشمني مانند حکومت صهيونيستي در قلب قلمرو اسلامي، شايد مي‌توانست ما را به يکديگر نزديک‌تر سازد، ولي دست‌هاي مرموز استکبار اين خطر را هم از برابر خود برداشت و با ما کاري کرد که ما اينک از يکديگر بيشتر مي‌ترسيم تا از دشمن»!

سيدمحمد خاتمي رييس‌جمهوري اسلامي ايران که رياست سازمان کنفرانس اسلامي را برعهده داشت نيز در اين نشست گفت: «سازمان کنفرانس اسلامي بايد نقش مهمي در حل اختلافات جهان اسلام داشته باشد.» خاتمي با بيان اينکه «شهروندان جامعه مدني اسلامي صاحب حق در تعيين سرنوشت خود هستند»، گفت: «جامعه مدني که ما خواستار استقرار آن هستيم به طور ريشه‌اي و اساسي با جامعه مدني غربي که از تفکرات فلسفي يونان و تجربيات سياسي روم سرچشمه گرفته اختلاف ماهوي دارد، جامعه مدني مورد نظر ما ريشه مدينة‌النبي دارد.» او دربار? اسرائيل هم گفت: «سرشت زورمدار، نژادپرست و ستيزه‌جوي رژيم صهيونيستي به طور جدي صلح و امنيت منطقه را تهديد مي‌کند».

1388: برخي کارمندان دولت با اسناد جعلي

ميلياردها پول به جيب زده‌اند

هجدهم آذر 1388 صادق لاريجاني رئيس قوه قضائيه با بيان اينکه قانون ميان تخلف‌ها، تفاوت نمي‌گذارد اما عقل حکم مي‌کند ترجيح ميان اهم و مهم نکنيم،گفت: سراغ يک کارمند ساده بانک که تخلف کوچکي مرتکب شده مي‌رويم و با او برخورد مي‌کنيم اما کسي که ميلياردها معوقه بانکي دارد و پول را بدون هيچ عذري پرداخت نمي‌کند بايد به سراغ آن رفته و با او برخورد مي‌کنيم. وي در آن زمان خاطرنشان کرد: کارمنداني از دولت با پررويي و جسارت تمام اسناد دولتي و مالي را جعل کرده و ميلياردها پول به جيب زده‌اند اينها بايد خوف داشته باشند و امنيت براي آنها بايد به عدم امنيت تبديل شود. وظيفه همه دستگاه‌ها، مسوولان و سران قوا به ويژه قوه قضائيه سنگين است اما از آنجا که اکثر اين دستگاه‌هاي نظارتي در قوه قضائيه مستقر هستند ما نمي‌توانيم خود را کنار کشيده و انگشت اشاره به سمت کسي بگيريم.

1390: اعتراض ايران

به افتتاح سفارت مجازي آمريکا

آذر ماه 1390دو اتفاق در فضاي سياسي ايران و آمريکا خبر ساز شد: افتتاح سايت سفارت مجازي آمريکا و ورود هواپيماي جاسوسي به داخل مرز ايران و نشاندن آن توسط نيروي مسلح کشور. اين دو اتفاق سبب شد تا وزارت امور خارجه کشورمان، به صورت جداگانه به اين اقدامات واکنش نشان دهد.به اين ترتيب که سفير سوييس که حافظ منافع آمريکاست، احضار شد تا اعتراض ايران به تجاوز هوايي هواپيماي جاسوسي آمريکا را منتقل کند و سخنگوي وزارت امور خارجه نيز افتتاح سايت سفارتخانه مجازي را اشتباه بزرگ واشنگتن اعلام کرد.

هجدهم آذر ماه 1390سايت مذکور البته دقايقي پس از افتتاح توسط ايران فيلتر شد اما اخبار منتشر شده توسط خبرگزاري‌هاي داخلي ايران حکايت از آن داشت که اين سفارت مجازي به ارايه بيانيه‌هاي سياسي آمريکا، اطلاعات درباره چگونگي صدور ويزا، چگونگي تحصيل در اين کشور، اخبار «راديو آمريکا» و لينک‌هايي به نهادهاي رسمي‌ دولت آمريکا به دو زبان انگليسي و فارسي پرداخته است. در پيام ويديويي هيلاري کلينتون، وزير امور خارجه اين کشور که بر روي اين وب سايت قرار گرفته، کلينتون ضمن دنبال کردن سياست ديرين آمريکا مبني بر جدا کردن ملت و دولت ايران از يکديگر مي‌گويد که در نبود «مناسبات ديپلماتيک» ميان دو کشور «ما برخي فرصت‌هاي مهم را براي گفت وشنود با شما شهروندان ايراني از دست داده‌ايم».

در آن زمان سخنگوي وقت وزارت امور خارجه در خصوص خبر تاسيس سفارت اينترنتي آمريکا در ايران اظهار کرد: توسل دولت آمريکا به اين ابتکار، قبل از هر چيز در واقع اعتراف به اشتباه بزرگ دولت آمريکا در قطع روابط دو ملت و پشت کردن به ملت ايران است اما ابتکارات مجازي جبران‌کننده اين اشتباه يا آن گونه که اعلام شده است، انتقال‌دهنده پيام آمريکا به مردم ايران نخواهد بود. ملت ايران در سه دهه گذشته پيام دولت آمريکا را از طريق تحريم‌ها، هدف قرار دادن هواپيماي مسافربري در خليج‌فارس، حمايت کاخ سفيد از گروهک‌هاي تروريستي مانند منافقين، ريگي و تندر، مقابله همه‌جانبه و البته ناموفق با پيشرفت‌هاي تکنولوژيک دانشمندان ايراني، ايراد اتهامات بي‌اساس و ساير اقدامات مخرب عليه ملت ايران دريافت کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان