نسخه شماره 3640 - 1393/09/18 -

 رييس‌جمهور در همايش ارتقاي سلامت اداري و مبارزه با فساد:
 بر هر قدرتي در کشور نظارت نباشد، مشکل پيش مي آيد  

گروه سياسي: همايش ملي ارتقاي سلامت اداري و مبارزه با فساد در سالن اجلاس سران برگزار شد. در اين همايش بسياري از مسوولان از جمله روساي 3 قوه حضور داشتند. يکي از کساني که در اين همايش سخنراني کرد، حسن روحاني، رييس دولت يازدهم بود. وي گفت: اگر تفنگ، پول، روزنامه، سايت و تبليغات يک جا جمع شود حتما فساد درست مي‌شود پس دنيا عقلش رسيده که اين قدرت‌ها را تفکيک کرده است.

به گزارش ايسنا، رييس دولت تدبير‌و‌اميد با تاکيد بر اينکه تجميع قدرت در يکجا باعث فساد مي‌شود، به دلايل وجود قواي سه‌گانه اشاره کرد و گفت: تفکيک قوا براي کنترل قدرت است و حتي بالاترين مقام کشور ما يعني مقام معظم رهبري که فقيهي عادل است بر‌اساس قانون مورد نظارت و لطف خبرگان رهبري است تا در شرايطي روي صفات رهبري نظارت کند. مجلس خبرگان در زمان امام‌(ره) درست شده است و امام آن را امضا کرده‌اند چون بر هر قدرتي در کشور نظارت نباشد مشکل پيش مي‌آيد و بايد راه نظارت در هر مورد را درست کنيم تا فساد ايجاد نشود.

روحاني با بيان اينکه در قانون اساسي ما دستگاه‌هاي نظارتي مانند بازرسي کل کشور، ديوان عدالت، ديوان محاسبات و‌... وجود دارند، گفت: همه اينها براي اين است که نظارت‌ها دقيق‌تر و حساب‌ شده‌تر باشد و در نهايت قاضي در قوه قضاييه به تخلف‌هاي قانوني و جرايم رسيدگي مي‌کند.

رييس دولت تدبير و اميد با بيان اينکه اگر در يک کشور قبح رشوه، دزدي و فساد از بين برود بايد به خدا پناه برد، گفت: آنجا که قبح شکسته شود به جايي خواهد رسيد که حکم و راه خدا و حق انکار مي‌شود و حتي قانون و آيه شريفه قرآن مورد استهزا قرار مي‌گيرد. رييس‌جمهور با بيان اينکه خدا نکند به مرزي رسيده باشيم که قبح فساد شکسته شده باشد، گفت: اما گزارشاتي به گوش مي‌رسد که زيرميزي‌ها تبديل به روميزي شده در حاليکه در قديم بيشتر زيرميزي مطرح بود يعني قبح اين مساله وجود داشت. وي با بيان اينکه نبايد در برابر فساد عقب‌نشيني و اعلام ناتواني کنيم، تاکيد کرد: عقب‌نشيني در برابر فساد به معناي زير پا گذاشتن بالاترين وظيفه يعني امر به معروف و نهي از منکر است و در واقع به معناي از دست دادن نظام و انقلاب خواهد بود.

روحاني تاکيد کرد: ادامه و گسترش و تعميق فساد به معناي در خطر افتادن اصل نظام و انقلاب است.

رييس‌جمهور با تاکيد بر اينکه امروز بايد کمربندها را محکم‌تر ببنديم، تصريح کرد: چند ماه پيش که براي ارائه گزارش مبارزه با فساد خدمت مقام معظم رهبري رفتم ايشان فرمودند در اين مسير جدي باشيد و تا هر جا که باشد اقدام کنيد و من حمايت مي‌کنم. پس وقتي رهبري روي اين مساله حساس هستند و چنين پافشاري مي‌کنند قواي سه‌گانه نيز بايد دقت و پافشاري لازم را داشته باشد و مردم هم به صحنه بيايند.

روحاني با طرح اين سوال که چرا يک رسانه تهمت مي‌زند که يک منکر آشکار است، ادامه داد: چرا يک رسانه يک قوه را استهزا مي‌کند و يا يک فرد را بزرگ و فرد ديگر را خار مي‌کند و چرا عده‌اي در زير تابلوي کار خير به فساد مي‌پردازند و با آن برخورد نمي‌شود؟

وي با بيان اينکه يک راه‌حل مبارزه با فساد، وجود مقررات صحيح، شفاف و کوتاه است، خاطرنشان کرد: هر چه کار مردم را طولاني کنيم در آن فساد رخ مي‌دهد چرا که فساد در تاريکي رشد مي‌کند پس بايد مقررات شفاف باشند.

وي افزود: مجلس بايد قوانين و نظارتش شفاف باشد و قوه قضاييه هم که پايان کار است بايد بتواند دقيق و سالم و عادلانه عمل کند يعني خدا نکند که فساد به قوه قضاييه برسد.

رييس‌جمهور به برگزاري همايش ملي ارتقاي سلامت اداري و مبارزه با فساد اشاره کرد و گفت: اين سمينار در صورتي موثر است که پايان امروز به پنج راه‌حل روشن براي عمل برسيم و اثر آن را سه ماه ديگر در جامعه ببينيم و سمينار ديگري تشکيل دهيم و اگر خداي ناکرده اين سمينار مثل برخي ديگر از سمينارها باشد نمي‌توانيم به هدف بلند آن دست يابيم.

رييس‌جمهور اضافه کرد: خدا نکند ما در مبارزه با فساد ناتوان باشيم چرا که به مفهوم ضعف و ناتواني انقلاب اسلامي و دست نيافتن به يکي از اهداف مهم انقلاب است. روحاني خاطرنشان کرد: موضوع فساد از ديد مردم چنين است که يا مسئولان مي‌دانند و در برابر فساد نمي‌ايستند پس خودشان آلوده‌اند و در واقع کل نظام و انقلاب زير سوال است و يا اينکه نمي‌دانند و اگر مي‌دانند ناتوان در مبارزه هستند پس يعني دولت اسلامي دولتي ناکارآمد است.

وي با بيان اينکه فاسد بودن و ناکارآمد بودن نظام از ديد مردم به معناي آن است که ما به يکي از مهم‌ترين اهداف انقلاب دست نيافته‌ايم، اظهار کرد: مبارزه با فساد و ريشه‌کني آن آرماني همچون استقلال، مبارزه با استعمار، استبداد و ايجاد حاکميت ملي است.

رييس‌جمهور با اشاره به اينکه امام بزرگوار ما در زمينه مبارزه با فساد و تباني در بخش‌هاي مختلف سخن گفته‌اند، افزود: مقام معظم رهبري نيز مساله فساد را در کنار فقر و تبعيض قرار دادند و خواسته‌اند جامعه ما از فقر و فساد و تبعيض مبرا باشد.

وي با بيان اينکه اگر در جامعه‌اي فساد باشد و کار اداري با رشوه حل شود، طبقات ساختمان با رشوه مرتفع شود و جنگل و مرتع به عنوان منافع ملي کشور مورد دست‌اندازي قرار گيرد، گفت: آنچه به عنوان مزايده و مناقصه مطرح است، اگر پشت و روي پرده داشته باشد مردم از اين وضعيت راضي نخواهند بود.

رييس‌جمهور با تاکيد بر اينکه بايد با فساد مبارزه کنيم تا کشور در ريل درست قرار بگيرد، گفت: در مبارزه با فساد نبايد ملاحظه هيچ کسي را کنيم يعني هر کس در هر مقام اگر به اموال بيت‌المال و منافع عمومي کشور دست‌اندازي کند و باعث افزايش شکاف اجتماعي و فقر و بيکاري در جامعه شود بايد در برابر او ايستاد. وي با بيان اينکه فساد موريانه‌اي است که پايه را فاسد مي‌کند، گفت: بايد فساد را همزمان با تورم و رکود و بيکاري از بين برد و با آن مبارزه کرد.

رييس‌جمهور با بيان اينکه متاسفانه فساد در جامعه ما وجود دارد و يک روزه تمام نمي‌شود، تصريح کرد: همه ما بايد همه توان را به کار گيريم که قدم به قدم فساد را کم کنيم و اين کاهش بايد به گونه‌اي باشد که براي مردم ملموس باشد يعني مردم ببينند اراده جدي در سطح مسئولان بالا و مياني کشور براي مبارزه با فساد وجود دارد. وي با تاکيد بر اينکه انحصار عامل فساد است، گفت: بايد با انحصارها مبارزه کنيم چون هر چيزي در جامعه رقابتي نباشد و منحصر باشد يعني مديريت انحصاري داشته باشد مشکلات ايجاد مي‌کند و در مواردي که متاسفانه انحصار وجود دارد بايد نظارت دقيق داشته باشيم. رييس‌جمهور تاکيد کرد: بايد شرايط رقابت در همه امور ايجاد شود چرا که بزرگ‌ترين فساد از رانت اطلاعاتي آغاز مي‌شود. روحاني با بيان اينکه بايد رابطه مردم را براي حل مسائل مهم روزمره‌شان با کارمندان کاهش دهيم، گفت: بايد رابطه مردم را با کارمندان از 20 تا 50 نفر به يک نفر برسانيم چون نظارت بر يک نفر آسان‌تر است و در اين صورت مي‌توان سطح فساد را به يک نفر کاهش داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان