نسخه شماره 3618 - 1393/08/22 -

 بيمارستان‌هاي فرسوده آذربايجان غربي جوابگو نيست
 کمبود 50 درصدي پزشک عمومي 

در حال حاضر حدود 90 درصد بيمارستان‌هاي آذربايجان غربي به دليل فرسوده بودن و قدمت بالاي 25 سال در بخش خدمات دهي کيفيت بسيار پاييني دارد و اين خدمات جوابگوي نياز استان نيستند.

به گزارش مهر، کمبود تخت، بالا بودن ضريب اشغال در برخي از بيمارستان‌ها، ساختمان‌هاي فرسوده و نامناسب بخشي از هزاران مشکل سيستم درماني و بيمارستاني آذربايجان غربي است که رفع آنها به واقع نيازمند نگرش جهادي مسوولان است.

تبديل مهمان سرا به بيمارستان طالقاني، قديمي بودن ساختمان بيمارستان شهيد مطهري، نبود فضاي کافي در اورژانس بيمارستان امام خميني(ره) با توجه به حجم ورود بيمار، عدم توجه به تعبيه فضاي ترياژ در بيمارستان جديد الاحداث سيد الشهدا از جمله مشکلاتي است که سال‌ها پا برجا بوده و عزمي براي بهبود وضعيت موجود نيست.

هر چند مسوولان طي سال‌هاي گذشته وعده‌هايي مبني بر انتقال بيمارستان طالقاني به منطقه مناسب و احداث ساختمان جديد براساس استانداردهاي موجود داده بودند، ولي اين امر تاکنون عملياتي نشده و مردم، پرسنل و مديران حوزه سلامت هر يک به دليلي ناراضي هستند.

طي چهار دهه گذشته بيمارستاني به جز بيمارستان تخصصي قلب سيد الشهداي اروميه که آن هم بعد از دو دهه به همت خيرين به سر منزل مقصود رسيد در اروميه احداث نشده است.

متاسفانه علاوه بر اروميه به عنوان مرکز آذربايجان غربي که خود درگير مشکلات فراواني در حوزه فضاهاي درماني و بيمارستاني است؛ 2 بيمارستان نيمه کاره در خوي وجود داشته و طرح‌هاي احداث و توسعه فضاهاي بيمارستاني در اغلب شهرهاي استان نيز عملياتي نشده اند و هنوز بخش بستري سوختگي حتي در مرکز استان راه اندازي نشده اند.

نبود بيمارستان و مراکز درمان تامين اجتماعي نيز مشکلي از مشکلات بي پايان حوزه بهداشت و درمان بوده که اين بخش نيز در اروميه با وجود فعال بودن مراکز درماني و بيمارستاني به دليل مراجعات بيش از حد ظرفيت خود درگير معضلات فراواني است.

بيمارستان‌هاي آذربايجان غربي فرسوده بوده و جوابگوي نيازها نيست

رئيس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات درماني آذربايجان غربي خود از منتقدين کمبود امکانات درماني و فرسوده بودن بيمارستانهاي استان است و مي‌گويد: در حال حاضر 24 مرکز درماني و بيمارستان در شهرستانهاي مختلف آذربايجان غربي وجود دارد که 21 مرکز از اين تعداد قديمي و فرسوده هستند.

مجيد آقازاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اينکه سه بيمارستان شهرهاي ماکو، شوط و پلدشت تازه ساخت هستند، اظهارداشت: اين استان داراي سه هزار و 961 تخت بيمارستاني مصوب است که از اين تعداد، سه هزار و 366 تخت آن فعال است.

وي از کمبود افزون بر 1600 تخت بيمارستاني در استان خبر داد و عنوان کرد: تعداد تخت‌هاي بيمارستاني استان در مقايسه با ساير استانها از وضعيت و آمار خوبي برخوردار نيست.

آقازاده تعداد تخت‌هاي مصوب بيمارستانهاي استان را سه هزار و 366 تخت ذکر کرد و افزود: تا پايان سال 94 تعداد تخت‌هاي بيمارستاني استان بايد به پنج هزار تخت برسد که اميدواريم با تلاش‌هاي مسئولان اين امر محقق شود.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات درماني آذربايجان غربي ضريب اشغال بيمارستان‌هاي استان را 75 درصد اعلام کرد و گفت اين ضريب نيز تا پايان امسال بايد به 80 درصد برسد ولي هم اکنون در برخي از بيمارستانهاي استان از جمله امام خميني (ره) اين آمار به بالاي 95 درصد مي‌رسد.

وي با تاکيد بر رفع هر چه سريعتر موانع پيش پاي توسعه سيستم و مراکز درماني استان گفت: با توجه به سياستهاي نظام جمهوري اسلامي و نگرش به بحث سلامت که يک مقوله عمومي است، همه ما در قبال آن مسووليم و در اين راه رسانه‌ها نقش مهمي دارند و نگرش ما نسبت به رسانه‌ها اين است که رسانه‌ها همکار، هميار و همراه ما در بهبود کيفيت سلامت هستند. آقازاده ياد آور شد: نگرش ما در مقوله سلامت يک نگرش جهادي است. ما بدون هيچ سوگيري سياسي شروع بکار کرديم و معتقد هستيم سلامت استان را بايد بر اين اساس اداره کنيم و همه بايد کمک کنند تا اين بار سنگين را در استان برداريم.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات درماني استان همچنين از کمبود تخت‌هاي ويژه در استان خبر داد و گفت: در کنار کمبود تخت‌هاي بيمارستاني کمبود تخت‌هاي ويژه از ديگر مشکلات اين بخش است هم اکنون کل تخت‌هاي ويژه 247 تخت است و براي حل اين مشکل با بخش خصوصي وارد مذاکره شده ايم و در صورت درخواست مجوز تاسيس بيمارستان را به بخش خصوصي و خيريه صادر خواهيم کرد.

وي با بيان اينکه در حال حاضر شش بيمارستان جديد در مناطق مختلف استان در حال احداث است اضافه کرد: اين بيمارستا‌ن‌ها در شهرستان‌هاي بوکان، تکاب، مياندوآب، خوي، پيرانشهر، سلماس احداث مي‌شوند.

ايجاد دهکده سلامت بخشي از مشکلات درماني و بهداشتي استان را رفع مي‌کند

آقازاده همچنين از ايجاد دهکده سلامت در استان خبر داد و اظهارداشت: دهکده سلامت اروميه در زميني به مساحت 46 هکتار با اعتبار 150 ميليارد تومان در سه فاز يک، دو و سه در مدت سه سال مصوب شد که با ايجاد آن بخشي از مشکلات رفع مي‌شود.

وي ادامه داد: مطالعات و فاز اوليه اين طرح به مشاور سپرده شده است و در حال انجام است، بيمارستان 600 تخت‌خوابي، هتلينگ، مطب‌ها، پاراکلينيک و مارکتينگ از بخش‌هاي مختلف دهکده سلامت اروميه هستند.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات درماني آذربايجان غربي با اشاره به کمبود پزشک عمومي و متخصص در استان گفت: براي جبران بخشي از اين کمبودها 83 پزشک متخصص در بخش‌هاي مختلف جذب مراکز درماني استان شد ولي در بخش پزشک عمومي همچنان با کمبود مواجه هستيم.

آقازاده بر لزوم پيشگيري از پديده زيرميزي در بيمارستان‌هاي آذربايجان غربي، گفت: اگر در کشوري هزينه‌هاي منطقي خدمات پزشکي تعريف نشود پديده زيرميزي مشاهده مي‌شود. هرچند که اين امر در آذربايجان غربي نسبت به ديگر مناطق کشور بسيار کمتر مشاهده مي‌شود ولي شهروندان بايد بدانند که اين امر خلاف مقررات است و بايد در صورت مواجهه با اين امر اقدام به شکايت کنند. البته در بيمارستان‌هاي خصوصي که معمولا رابطه‌اي مالي بين بيمار و پزشک وجود دارد، دانشگاه علوم پزشکي نمي‌تواند در اين امر تجسس کند.

آقازاده به بخش بهداشت و وضعيت موجود آن در استان اشاره و تعداد خانه‌هاي بهداشت موجود در سطح استان را 991 مورد برشمرد و گفت: 208 مرکز بهداشتي درماني روستايي و شهري و 75 پايگاه بهداشتي و 68 واحد آزمايشگاهي به ارائه خدمات مي‌پردازند.

وي از اجراي عمليات احداث 179 خانه بهداشت، نصب و راه اندازي دستگاه اکسيژن ساز در کليه مراکز بهداشتي درماني، هزينه کرد مبلغ 50 ميليارد ريال براي بهبود استاندارد هتلينگ بيمارستانها، جذب 400 نفر نيروي پرستار، 84 نفر متخصص، 25 نفر پزشک خانواده، 142 نفر نيروي طرحي، 113 نفر نيروي خدماتي و 13 نفر نگهبان از اقدامات اين نهاد در سالجاري عنوان کرد.

وي افزود: همچنين از اول آذر ماه شاهد اجراي طرح خدماتي مراقبت‌هاي اوليه بهداشتي در حاشيه شهرهاي اروميه، خوي، مياندوآب و مهاباد خواهيم بود و همچنين طرح واکسن پنتاوالان از 27 آبان ماه در سراسر کشور افتتاح خواهد شد.

کمبود 50 درصدي پزشک عمومي در آذربايجان غربي

معاون امور بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي و خدمات درماني آذربايجان غربي با بيان اينکه هم اکنون با کمبود 50 درصدي پزشک مواجه هستيم اظهارداشت: در اين راستا آذربايجان غربي جزو استانهاي محروم کشور محسوب مي‌شود.

رسول انتظار مهدي در گفت‌وگو با مهر با بيان اينکه علت عدم علاقمندي پزشکان براي حضور در آذربايجان غربي را محروميت و کمبود امکانات عنوان کرد و افزود: در اين راستا پزشکان علاقمند هستند در استانهاي برخوردار ساکت باشند ولي از ديگر دلايل اين است که هم از نظر سهميه قبولي دانشجو و هم فارغ التحصيلي دانشجويان محدوديت داريم با اين حال شاخص دسترسي بسيار خوب است و 98 درصد از هم استاني‌هاي ما به خدمات بهداشتي دسترسي دارند. وي در ادامه در خصوص اجرايي شدن پزشک خانواده گفت: پزشک خانواده در روستاها در حال اجرا است و هم اکنون در حال استاندارد سازي محل اسکان پزشکان خانواده روستايي هستيم ولي پزشک خانواده شهري فعلا به دلايل مشکلات موجود متوقف شده و اين يک مشکل کشوري است و مختص استان ما نيست . معاون امور بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي و خدمات درماني آذربايجان غربي برطرف کردن مشکلات پيش روي بهداشت و درمان در استان را نيازمند همکاري و همدلي تمام مسئولان و اختصاص اعتبارات مورد نياز به اين بخش عنوان کرد.

آذربايجان غربي با سه کشور خارجي مرز مشترک دارد و سالانه هزاران نفر از کشورهاي همسايه براي درمان به اين استان سفر مي‌کنند و اين امر زمينه توسعه توريسم درماني در اين منطقه را فراهم مي‌کند اما نه تنها اين بخش مورد غفلت واقع شده بلکه مردم خود استان به خصوص در شهرهاي استان با مشکلات عديده اي در اين بخش دست و پنجه نرم مي‌کنند.

حضور دو نماينده مردم استان در مجلس شوراي اسلامي در کميسون بهداشت مجلس هستند و مي‌توانند براي جبران بخشي از کمبودها به خصوص کمبود اعتبارات کمک کار مسئولان باشند اما تاکنون از اين ظرفيت نيز به خوبي استفاده نشده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان