نسخه شماره 3618 - 1393/08/22 -

 مديرعامل کنترل کيفيت هواي تهران اعلام کرد:
 تهران مقام اول در آلاينده‌هاي گوگردي  
 رونمايي از موتورسيکلت‌ها‌ي برقي

گروه شهري: مديرعامل کنترل کيفيت هواي تهران با بيان اينکه تهران از نظر عناصر گوگرد آلوده ترين شهر دنياست، گفت: پس از توزيع گازوئيل يورو4 اين آلاينده‌ها در هواي تهران تقليل پيدا کرده است. وحيد حسيني در مراسم شب گردي با حضور خبرنگاران با اشاره به بحث موتور بي‌باک در شرکت کنترل کيفيت هواي تهران در خصوص موتورسيکلت‌هاي بنزيني در سطح شهر، عنوان کرد: ذرات معلقي که موتورسيکلت‌ها توليد مي‌کنند ذرات ريزي است که بدترين و خطرناک ترين اثرات را دارد. وي با بيان اينکه در کشور ما بيش از 100 موتورسيکلت ساز فعاليت دارند و بسياري از آنان کار مونتاژ شرکت‌هاي چيني را انجام مي‌دهند، ادامه داد: در حالي که استاندارد، آلايندگي يورو2 تا يورو4 است اين موتورسيکلت‌ها حتي استاندارد يورو1 را نيز پاسخگو نيستند و موتورسيکلت‌هاي کاربراتوري بدون هيچ فيلتر و کاهنده‌اي در اگزوز خود، روزانه در سطح شهر تردد مي‌کنند مديرعامل کنترل کيفيت هواي تهران ادامه داد: ما در سطح شهر با اين ناوگان مواجه هستيم. بنابراين طرح موتور بي باک را بر اساس مستندات آغاز کرديم که هرچند قيمت موتورهاي برقي در اين طرح بالا است، اما در هزينه، صدمات ناشي از موتورسيکلت‌هاي بنزيني را به شدت کاهش مي‌دهد و اين افزايش قيمت هزينه‌اي است که براي سلامتي و نشاط جامعه پرداخت مي‌شود.

وي با بيان اينکه در سال گذشته بيش از يک سوم روزهاي سال ناسالم بود، گفت: ناوگان خودروهاي فرسوده، موتورسيکلت‌هاي بنزيني و خودروهاي ديزلي و کيفيت نامناسب سوخت باعث آلودگي‌ هواي تهران شده است. حسيني تصريح کرد: بنا بر گزارش سازمان بهداشت جهاني، 40 تا 50 برابر استاندارد، ذرات معلق در هواي تهران داريم که اي کاش اين ذرات معلق گرد و غبار بود؛ چرا که بدن ما در مقابل گرد و غبار سازگار است، اما بخش عمده ذرات معلقي که در تهران وجود دارد کربن است که هيچ مکانيزم دفاعي در بدن ما براي اين آلاينده وجود ندارد.

وي با اشاره به اينکه نوع آلايندگي در رتبه بندي ميزان آلوده بودن شهر تهران نسبت به ساير شهرهاي دنيا متفاوت است، گفت: فکر مي‌کنم در بحث آلاينده SO2 (گوگرد) آلوده ترين شهر در دنيا تهران باشد؛ البته امسال به دليل توزيع گازوئيل يورو4 سطح آلايندگي گوگرد کاهش پيدا کرده است. مديرعامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران ادامه داد: هم اکنون مقدمات انجام چنين طرحي داده شده است و با اتصال بانک معاينه فني مي‌توانيم تشخيص دهيم که کدام يک از وسايل نقليه آلايندگي دارد تا اجازه ورود به محدوده را به آنها ندهيم. وي در ادامه در خصوص طرح موتور بي باک عنوان کرد: با توجه به مطالعات انجام شده در شهر تهران موتورسيکلت سهمي حدود شش درصد حمل و نقل روزانه در تهران را برعهده دارد و حدود 12 درصد از سفرهاي تهران در محدوده طرح ترافيک اتفاق مي‌افتد. همچنين بيش از يک چهارم آلودگي توليد شده در شهر تهران ناشي از تردد موتورسيکلت است. وي درباره روند اجرايي اين طرح گفت: به دليل گسترش روز افزون آلودگي محيط زيست در تهران و مزاياي موتورسيکلت برقي کاربرد موتورسيکلت برقي در اين محدوده راهکاري مهم براي حذف سهم آلودگي هوا و صوت خواهد شد. در همين راستا براي بکارگيري از موتورسيکلت‌هاي برقي پس از حدود يک سال تحقيق علمي بر روي پروژه و مطالعه ميداني و در نظر گرفتن همه موانع و تهديدها، موفق به ارائه طرحي جامع براي اجرايي کردن تعويض تدريجي موتورسيکلت‌هاي بنزيني در سطح شهر تهران شديم. گفتني است پس از پايان اين نشست موتورسيکلت‌ها‌ي برقي با حضور خبرنگاران در محوطه بوستان ولايت رونمايي شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان