نسخه شماره 3617 - 1393/08/21 -

 نشريات کودک در نمايشگاه مطبوعات  

بيستمين نمايشگاه مطبوعات و نخستين در دولت يازدهم، کار خود را در مصلاي
امام خميني(ره) آغاز کرده و بخشي از آن به نشريات کودک و نوجوان اختصاص پيدا کرده است.‌ هر‌کدام از نشريات در گوشه‌اي پراکنده‌اند. «رشد» يک جا و «سروش» و«شاهد» جايي ديگر. در اين ميان اما وضعيت نشرياتي چون «دوچرخه» و«قلک» و«کيهان بچه‌ها» و«دوست»و«کودک» ناخوشايندتر به نظر مي‌رسد.

به گزارش مهر وارد سالن اصلي شبستان که مي‌شوي تابلو يا راهنمايي نيست که بخش کودک و نوجوان را به تو نشان دهد. چشم مي‌گرداني تا مجلات «رشد» را بيابي. ناصر نادري، نويسنده کودک و نوجوان و از اعضاي تحريريه رشد است. او زمان برگزاري نمايشگاه کتاب را زمان خوبي براي بچه‌ها و به ويژه دانش‌آموزان نمي‌داند و معتقد است: بچه‌ها از صبح تا بعد از ظهر مدرسه هستند و عملا نمي‌توانند به نمايشگاه بيايند.از سوي ديگر، اطلاع‌رساني ضعيف بوده و به نظر مي‌رسد براي مدارس دعوت‌نامه‌اي ارسال نشده است. مجلات«سروش» نيز يکي ديگر از نشريتي هستند که در نمايشگاه مطبوعات شرکت کرده‌اند. «سروش خردسالان»، «سروش کودکان» و«سروش نوجوانان» به نمايشگاه آمده‌اند. اما آن‌گونه يزدان افراز، روابط عمومي و مسوول غرفه سروش مي‌گويد، بازديدکننده‌اي نيست. به گفته او بهتر بود اگر نشريات کودک ونوجوان نزديک به هم بودند نه اين‌طور پراکنده و دور از هم. از سوي ديگر اي کاش نمايشگاه کتاب و مطبوعات کودک و نوجوان، با هم و در زمان و فضايي مستقل برگزار شود. براي مثال چه اشکالي دارد نمايشگاهي اين‌چنين وقتي برگزار شود که بچه‌ها تعطيل‌اند يا براي مدارس، دعوت‌نامه بفرستند تا دانش‌آموزان بتوانند بيايند و از نمايشگاه بازديد کنند.

ماهنامه«قلک» نيز يکي ديگر از نشريات کودک و نوجوان است. مجله‌اي رنگي که تاکنون چهارشماره از آن منتشر شده. محمد فتحعلي، مسوول غرفه قلک است. او برخلاف ديگر شرکت‌کنندگان براين است که آمار و تعداد بازديدکنندگان، خوب و قابل قبول است اما قدرت خريد مردم به صفر رسيده. تا آنجا که کسي مشترک«قلک» با 50 درصد تخفيف نشده است. مريم فردي، مسوول غرفه«کيهان بچه‌ها»ست. نشريه‌اي که با اميرحسين فردي شکوفا شد و به اوج خود رسيد. بي‌آنکه درگير مسايل سياسي شود يا اجازه دهد سياست حاکم بر روزنامه کيهان بر آن تاثير بگذارد زيرا خوب مي‌دانست دليلي وجود ندارد بچه‌ها گرفتار فضاهاي سياسي شوند.

مريم فردي مي‌گويد ما کارت ورود به نمايشگاه را در دومين روز نمايشگاه دريافت کرديم. چيدمان غرفه‌ها نظم و نظامي ندارد. اسامي غرفه‌ها بر تابلويي نوشته نشده تا راهنماي بازديدکنندگان باشد. بچه‌ها نمي‌توانند غرفه‌هاي کودک و نوجوان را پيدا کنند. بگذريم از اين‌که مشکل کلي که در نمايشگاه کتاب تهران، بخش کودک و نوجوان وجود دارد در نمايشگاه مطبوعات هم وجود دارد و آن، اين‌که هيچ فضايي نيست تا معدود بچه‌هايي که به اينجا مي‌آيند بنشينند و مجلات مخصوص به خود را ورق بزنند.

«دوچرخه»، ضميمه همشهري در بخش کودک و نوجوان هم در گوشه‌اي پرت افتاده؛ فريبا خاني و تهمينه حدادي هم هستند. از اين دو مي‌پرسي: «از نمايشگاه چه خبر؟»و آنها سري تکان مي‌دهند و مي‌گويند: «هيچ؛ مي‌بيني که... تعداد بازديدکننده‌ها کم است و راهنمايي وجود دارد تا بخش کودک و نوجوان را به مراجعه‌کنندگان نشان دهد حتي تابلويي نيست که بر ان شماره راهرو و غرفه نوشته شده باشد و اين وضعيت خوشايندي نيست.» حدادي آهي مي‌کشد و مي‌گويد:«سال سال، دريغ از پارسال». ماهنامه«کودک»، نشريه‌اي است که درباره کودکان اما براي بزرگسالان منتشر مي‌شود. بزرگ‌ترها مي‌توانند اين نشريه را تهيه کنند تا با روانشناسي فرزند خود و چگونگي ارتباط بهتر با او آشنا شوند. شهلا مدرس، مدير اجرايي نشريه و مسوول غرفه ماهنامه کودک است. نمايشگاه از شنبه 17 آبان آغاز شد اين در حالي بود که غروب پنج‌شنبه، پانزدهم غرفه را به ما تحويل دادند. بدون اين‌که ما زمان کافي براي چيدمان غرفه در اختيار داشته باشيم. او هم چون ديگر شرکت‌کنندگان در نمايشگاه مطبوعات معتقد است: تعداد بازديدکنندگان بسيار کم است. اطلاع‌رساني درست و دقيقي وجود ندارد. در صورتي‌که برگزارکنندگان مي‌توانند از دانش‌آموزان دعوت کنند تا به نمايشگاه بيايند. بخش کودک و نوجوان، خيلي پرت و دورافتاده و نشريات جداي از همديگرند.

بيستمين نمايشگاه مطبوعات از 17 تا 23 آبان ماه در مصلاي امام خميني(ره) برپاست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان