نسخه شماره 3614 - 1393/08/18 -

 تشديد تلاش مسکو براي دور کردن رقباي احتمالي
 روسيه سهم نفت و گاز بيشتري از قطب شمال مي‌خواهد 

روسيه براي تضمين آنچه حق خود بر ميليارد‌ها تن منافع نفت و گازي در قطب شمال مي‌خواند ادعاي مالکيت بر بخش‌هاي بيشتري از اين منطقه را تکرار مي‌کند. روسيه در حال حاضر مي‌تواند در منطقه‌اي به مساحت شش ميليون و 200 هزار کيلومتر مربع از منابع قابل بهره برداري فلات قاره‌اي قطب شمال به اکتشاف نفت و گاز بپردازد. به گزارش گروه ترجمه نکونيوز به نقل از روزنامه ديلي‌تلگراف، روسيه مدت‌هاست که در خط ساحلي قطب شمال مشغول تحقيق درباره منابع ارزشمند هيدروکربني بوده و مشتاقانه به دنبال دور کردن هر رقيب احتمالي در اين منطقه است.

اکنون سرگئي دونسکوي، وزير منابع طبيعي روسيه، اعلام کرده که مسکو با کامل شدن تحقيقات، گزارشي را به سازمان ملل متحد ارائه خواهد کرد و اميدوار است که مالکيت 1/2 ميليون کيلومتر مربع ديگر از اين منطقه (معادل 460 هزار مايل مربع) را به دست آورد. به گفته دونسکوي، در صورت پذيرش تحقيقات روسيه، حداقل پنج ميليارد تن ذخاير نفت و گاز خالص به ذخاير انرژي روسيه افزوده خواهد شد.

سخنان اين مقام روسي در شرايطي منتشر مي‌شود که بر‌اساس گزارش‌ها روسيه حضور نظامي خود در قطب شمال را به شدت افزايش داده است.

به‌طوري که وزير دفاع اين کشور هفته گذشته اعلام کرد که اين کشور قصد دارد 13 پايگاه هوايي جديد و 10 مرکز استقرار رادار در قطب شمال مستقر کند تا از ميهمانان به گفته وي ناخوانده پذيرايي کنند. ولاديمير پوتين پيش‌تر گفته بود که قطب شمال حوزه منافع ويژه روسيه است.

روسيه، آمريکا، نروژ، دانمارک و کانادا با توجه به آنکه در نزديکي قطب شمال هستند در فلات قاره اين منطقه قرار دارند و مي‌توانند از منابع نفتي و گازي آن استفاده کنند.

اين منابع نفتي و گازي در حدود 200 مايل دريايي آب‌هاي سرزميني اين کشور‌ها قرار دارد. گفته شده، نزديک به60 درصد از ذخاير نفت و گاز قطب شمال در آن سوي دايره قطبي است که 43 درصد آن متعلق به روسيه است و منابع نفت و گاز اين بخش به 80 درصد کل ذخاير قطب شمال مي‌رسد.

به همين علت است که روسيه اکنون به طور جدي به فکر سرمايه‌گذاري‌هاي گسترده در مناطق شمالي خاک خود افتاده است. اما براي به بهره‌برداري رسيدن اين منابع به سرمايه‌گذاري‌هاي هنگفتي نياز است. روسيه از زمان اتحاد جماهير شوروي به فکر اکتشاف و استخراج نفت از ذخيره نفت و گاز خود در قطب شمال افتاده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان