نسخه شماره 3613 - 1393/08/17 -

 مهم‌ترين جايزه ادبي فرانسه در دست يک روانپزشک نويسنده 

يک روانپزشک جايزه کتاب گنکور را به خود اختصاص داد. ليدي سالواير با نوشتن کتاب «گريه نکن» توانست امسال اين جايزه مهم ادبي را از آن خود کند.

به گزارش خبرآنلاين، اين نويسنده 66 ساله اسپانيايي در کتاب خود به جنگ‌هاي داخلي اسپانيا پرداخته است. جنگ‌هايي که زماني دستمايه نوشتن براي همينگوي هم شده بود.

اما اين که سالواير چنين موضوعي را براي نوشتن انتخاب کرده است، چندان عجيب نيست، چرا که خانواده او در سال‌هاي ديکتاتوري فرانکو از اسپانيا فرار کردند و سال‌ها در فرانسه و در تبعيد زندگي کردند.

سالواير براي گرفتن اين جايزه با نويسندگان بزرگي مثل ديويد فونکينو و کمال داوود رقابت مي‌کرد. اگرچه مبلغ اين جايزه به صورت نمادين بيش از ده يورو نيست اما آثار برنده اين جايزه حداقل در 400 هزار جلد کتاب منتشر مي‌شود. اين جداي از تاثيري است که گرفتن مهم‌ترين جايزه ادبي فرانسه بر فروش کتاب مي‌گذارد. در گزارش گاردين آمده است که اثر برنده جايزه گنکور بين 300 تا 500 هزار نسخه در بازار فروش خواهد داشت.

جايزه‌ گنکور در سال 1903 توسط ژول و ادمون گنکور راه‌اندازي شد. جايزه‌اي که يک نويسنده فقط يک بار در طول عمرش شانس گرفتن آن را مي‌تواند داشته باشد. هرچند پيش‌از اين رومن گاري توانست دو بار اين جايزه را از آن خود کند. يک بار به اسم خود و يک بار هم با نام مستعار. مارسل پروست، سيمون دوبوآر و پاتريک موديانو از جمله نويسندگاني بودند که توانستند در طول زندگي‌شان اين جايزه را بگيرند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان