نسخه شماره 3613 - 1393/08/17 -

 ترانزيت تروريست‌هاي تکفيري با کشتي‌هاي توريستي 

گروه بين الملل: سازمان پليس بين‌الملل مي‌گويد برخي کساني که از اروپا به تروريست‌هاي تکفيري پيوسته‌اند، خود را با کشتي‌هاي سياحتي به خاورميانه رسانده‌اند. اينترپل مي‌گويد اين افراد که به گروه‌هاي مسلح در عراق و سوريه پيوسته‌اند، با کشتي‌هاي سياحتي به ترکيه رفته‌اند و از آن‌جا راهي جبهه‌هاي درگيري شده‌اند. بر همين اساس، اين سازمان بين‌المللي خواسته است براي پيش‌گيري از مشکلات بيشتر، همان بازرسي‌هايي که براي مسافران خطوط هوايي صورت مي‌گيرد، براي مسافران کشتي‌هاي سياحتي هم اجرا شود.

رهبران تشکيلات تروريستي داعش که هم‌اکنون بخش‌هاي قابل‌توجهي از قلمور دو کشور عراق و سوريه را در کنترل خود دارند، چه کساني هستند و چگونه همديگر را پيدا کرده‌اند؟ پايگاه خبري «اشپيگل آنلاين» در گزارشي به اين پرسش‌ها پاسخ داده است. گزارشگر «اشپيگل آنلاين» که منبع اصلي اطلاعات خود را روزنامه آمريکايي «نيويورک تايمز» معرفي کرده، مي‌نويسد: زندگي «ابراهيم عواد ابراهيم البدري»، تنها زماني که براي نخستين‌بار بازداشت شد، مسير تازه‌اي پيدا کرد. او در سال 2004، زماني که 33 سال داشت، توسط سربازان آمريکايي‌ها در عراق بازداشت شد. تا آن زمان او کلاهبردار ساده خياباني بود. ده سال بعد او خود را «ابوبکر البغدادي» يا «خليفه ابراهيم» ناميد که رهبر گروه «داعش» است. دولت آمريکا براي بازداشت او ده ميليون دلار جايزه تعيين کرده است.

سربازان آمريکايي ابراهيم البدري را در خانه‌اي در فلوجه به همراه شماري از دوستانش که از
سلفي هاي راديکال بودند بازداشت کردند. او چندين سال را در اردوگاه «بوکا» سپري کرد. اما ابراهيم البدري يا ابوبکر البغدادي کنوني، تنها فرد از رهبران دولت اسلامي نيست که مدت مديدي در اسارت آمريکايي‌ها در زندان بود. تقريبا همه رهبران کنوني «دولت اسلامي» چنين وضعيتي دارند.

بازداشتگاه «بوکا» (Bucca) در اين مورد نقش مهمي داشت. بوکا، يکي از بزرگترين زندان‌هاي آمريکا در عراق بود. اين زندان در نزديکي شهر ام‌القصر، واقع در 60 کيلومتري جنوب بصره و نزديک مرز کويت قرار داشت. حدود 9 نفر از رهبران تراز اول «دولت اسلامي» براي چند سال در همين بازداشتگاه، زنداني بوده‌اند و باور بر اين است که در همين‌جا با يکديگر آشنا شده‌اند.

درهمين حال، از فرود هواپيماهاي شرکت‌هاي آلماني در صورتي که اين کشور مقررات جديد بريتانيا را نپذيرد ممانعت به عمل خواهد آمد. بريتانيا اخيرا تصميم گرفته است اطلاعات از افرادي که به اين کشور پرواز مي‌کنند را پيش از فرود هواپيما در اختيار داشته باشد، امري که آلمان آن را ناقض حريم شخصي افراد مي‌داند. به گزارش «گاردين» مذاکرات فوري بين لندن و برلين هم‌اکنون در جريان است تا آلمان بپذيرد قوانين مربوط به حفاظت اطلاعات را که امکان ارائه ليست مسافران را سلب مي‌کند تغيير دهد. اين اقدام بريتانيا بخشي از مجموعه اقداماتي گسترده‌تر در مقابله با تروريسم است که قرار است در همين ماه (نوامبر) معرفي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان