نسخه شماره 3613 - 1393/08/17 -

 مديرمسوول روزنامه مردم‌سالاري؛
 همه معضلات را به گردن مطبوعات نيندازيم  
 تضعيف مستمر ديپلماسي نظام هم پازل دشمن را تکميل مي‌کند

تلويزيون در برنامه «ديروز، امروز، فردا» بار ديگر به موضوع اسيدپاشي پرداخت و تلاش کرد از طريق نمايندگان برخي رسانه‌ها، معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ را به برخورد با رسانه‌هايي که به موضوع اسيدپاشي پرداخته‌اند، مجاب کند.

به گزارش ايسنا، حسين قربانزاده (سردبير روزنامه همشهري) و مهدي محمدي (عضو شوراي سردبيري روزنامه وطن امروز) شامگاه پنجشنبه - 15 آبان‌ماه، در برنامه « ديروز، امروز، فردا» شبکه سه سيما حاضر شدند تا پرداختن به موضوع بررسي مطبوعات آزاد و متعهد را بهانه‌اي براي بيان نظرات خود کنند.

همچنين حسين انتظامي (معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد ) و مصطفي کواکبيان (مدير‌مسوول روزنامه مردم‌سالاري) از طريق تلفن پاسخگوي اظهارات اين دو و ابراز نظرات خود در اين خصوص بودند. در اين برنامه کواکبيان در پاسخ به اظهارات مهماناني که خواهان برخورد با رسانه‌هايي بودند که به موضوع اسيدپاشي پرداخته بودند، تاکيد کرد: هر کسي که براي دشمن اطلاعات فراهم مي‌کند محکوم است اما نياييم همه معضلات را به گردن مطبوعات بيندازيم قطعا يک‌طرفه به قاضي رفتن درست نيست.

به گزارش ايسنا، قربانزاده فضاي امروز مطبوعات و رسانه‌ها را اينگونه توصيف کرد: ما مطبوعاتي‌ها از ديد خودمان فضاي امروز را مثبت ارزيابي مي‌کنيم اما حتما براي مخاطبان متفاوت است. هميشه عواقب بسياري از اتفاقات که در کشور و همچنين جهان رخ مي‌دهد به رسانه منتسب مي‌شود و در نگاه عموم مردم اينگونه است که اگر اتفاقي مي‌افتد چون رسانه‌اي به آن پرداخته است باعث شده در عالم محسوس نيز رخ دهد.

محمدي نيز در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه گفته مي‌شود فضاي مطبوعات بازتر شده است و تحليل وي از اين گفته چيست؟ اظهار کرد: بر‌اساس مجموعه اصول ذهني من، فضاي رسانه اي ما فضاي پرآسيبي است. ما داريم به سمتي مي‌رويم که اين آسيب‌ها بر فرصت‌ها مي‌چربد و حداقل کار ما اين است که در اين مورد با يکديگر گفت‌وگو کنيم.

به گزارش ايسنا، دکتر حسين انتظامي - معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي - که در اين برنامه در پشت خط تلفن حاضر شده بود در پاسخ به بحث تکميل نکردن پازل دشمن عنوان کرد: رسانه‌ها بايد هوشمند باشند و اين پازل را تکميل نکنند. همچنين دستگاه‌هاي نظارتي نيز بايد به اين قضيه توجه داشته باشند. وي همچنين در پاسخ به پرسش محمدحسين رنجبران - مجري و سردبير برنامه «ديروز،امروز،فردا» - درباره تغييرات نمايشگاه مطبوعات سال جاري که از شنبه 17 آبان ماه آغاز مي‌شود توضيح داد: سال قبل نمايشگاه به اين دليل برگزار نشد که نيازمند تغييرات جديد بود. امسال کسب و کار مرتبط با مطبوعات اضافه شد، تقسيم‌بندي‌ها بر اساس موضوعات است و همچنين امسال مقدمه اي فراهم شد تا در سال آينده صنوف خود برگزارکننده نمايشگاه باشند. بخش‌هاي کود‌ک و نوجوان، دين و انديشه، آموزشي، تخصصي و رسانه‌هاي غير فارسي‌زبان نيز اضافه شده است.

انتظامي درباره قانون انتشار و دسترسي آزاد اطلاعات نيز بيان کرد: اين قانون در سال 88 در مجمع تشخيص مصلحت نظام تصويب شد. اين قانون دولت را موظف مي‌کند تا اطلاعاتي را که مردم لازم است بدانند منتشر کند، در واقع به شفافيت بيشتر و همچنين به رسانه‌ها کمک مي‌کند اما متاسفانه متوقف شده بود. در زمان آقاي روحاني عملياتي شد و اکنون نيز مشغول طراحي هستيم. آيين نامه اجرايي‌اش در دولت دارد نوشته مي‌شود و ما شاکله اصلي‌اش را شروع کرديم. به گزارش ايسنا، مصطفي کواکبيان – مدير‌مسوول روزنامه «مردم‌سالاري» - نيز که پشت خط تلفن آمده بود درباره پازل دشمن و اينکه گفته مي‌شود برخي از مطبوعات داراي فضاي سياسي هستند بيان کرد: مهم اين است که ما بايد ببينيم سياسي بودن فضاي مطبوعات چقدر به منافع ملي آسيب مي‌زند در غير اين صورت سياسي بودن فضاي مطبوعات ايرادي ندارد و مطبوعات بايد در اين فضا حرکت کنند. در رابطه با پازل دشمن هم اينکه مي‌گوييم نبايد آن را تکميل کرد درست است اما من بر سر مصداق‌ها بحث دارم؛ مثلا در مورد اسيدپاشي بايد به کساني که براي دشمن اطلاعات و کد ايجاد مي‌کنند تذکر داده شود اما واقعيت اين است که ما مطبوعات را مرغ عزا و عروسي کرده‌ايم. هر کسي که براي دشمن اطلاعات فراهم مي‌کند محکوم است اما نياييم همه معضلات را به گردن مطبوعات بيندازيم. يک‌طرفه به قاضي رفتن درست نيست . موسس انجمن روزنامه‌هاي غيردولتي گفت؛ روزنامه‌اي علي‌رغم حمايت مقام معظم رهبري از مذاکرات و تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي تيتر اصلي خود را به وادادگي آنان اختصاص مي‌دهد آيا اين‌ها به منافع ملي ضربه نمي‌زنند. کواکبيان افزود؛ جالب است گفته مي‌شود براي آشنايي مردم به حقوق هسته‌اي بايد انتقاد کرد چه کسي مخالف انتقاد است اما تضعيف مستمر ديپلماسي نظام قطعا مي‌تواند پازل دشمن را تکميل کند لذا من آقايان را به عدالت و انصاف دعوت مي‌کنم و اگر هم در اين دنيا پاسخگو نيستند جاي ديگر بايد پاسخگو باشند. محمدي نيز در پايان گفت: دعوت به انصاف دعوت مبارکي است . اما من مظلوم تر از نظام جمهوري اسلامي نديده ام. اين ظلم را چه کسي بايد جواب دهد؟


نسخه چاپي ارسال به دوستان