نسخه شماره 3609 - 1393/08/10 -

 پس‌لرزه‌هاي يک راي عدم اعتماد 
نويسنده : محمود عزيزي

از همان صبحي که فرياد «دو- دو» نمايندگان هنگام اعلام وصول راي اعتماد نيلي 58 ساله بلند شد مشخص بود که او کار مشکلي براي کسب راي اعتماد مجلس دارد.

حتي وقتي تقريبا روشن شد که راي آوردن نيلي بعيد است، روحاني به مجلس رفت و از وزير پيشنهاديش دفاع کرد.دفاع کرد تا همچون استيضاح فرجي‌دانا وزير علوم قبلي‌اش متهم نشود که قصد دفاع از وزيرش را ندارد. شايد تاثيرات همان مقايسه‌ها بين دفاع احمدي‌نژاد و روحاني از دولتشان در فضاي مجازي بود که موجب شد روحاني اين بار در مجلس تاکيد کند که «نيلي را براي دستگرمي به مجلس نفرستاده که بخواهد فرد ديگري را جاي او معرفي کند.»

با اين حال لغو نشست فراکسيون اصولگرايان،انتشار خبراحتمال انصراف نيلي از قول کوچکي‌نژاد نائب رئيس کميسيون آموزش طرح شد و اظهارات حسام‌الدين آشنا مشاور فرهنگي رئيس‌جمهور 12 ساعت قبل از راي‌گيري و اظهارات نيلي در نشست کميسيون آموزش پازل‌هايي بود که شکست نيلي را رقم زد.

عبارت حسام‌الدين آشنا مشاور فرهنگي رئيس‌جمهور هم که گفته بود« نمايندگان مجلس فردا ميانِ رفتن زير بار سلطه گفتماني اقليت مطلق پايداري و استقلال مجلس از افراط‌گرايان يکي را انتخاب کنند.» مثل بنزين بر روي آتش اختلاف دولت و مجلس بود و در نهايت نيلي را سوزاند. حتي جعفرزاده نماينده اي که در حمايت از نيلي سخن گفت تاکيد کرد که سخنان آشنا را « اشتباه» مي‌داند و رئيس‌جمهور بايد اين مطالب را اصلاح کند. نادران نماينده تهران و چهره مخالف دولت هم با عبارت «امان از دست مشاورين و ما ادراک ماالمشاور» نمايندگان را تهييج کرد .

نادران که اتفاقا هم دانشگاهي نيلي است و يک روز در هفته براي تدريس اقتصاد دوره دکترا به دانشگاه تهران مي‌رود در ابتداي سخنانش در جلسه راي اعتماد گفت که وقتي جناب آقاي نيلي معرفي شد با هيئت رئيسه صحبت کرده که اگر آيين‌نامه داخلي مجلس اجازه مي‌دهد بعد از سخنان رئيس‌جمهور و وزير پيشنهادي بدون بحث راي گيري شود تا به گفته وي « اينگونه نه وقت مجلس گرفته مي‌شود و نه برخي کدورت‌ها پيش مي‌آيد.»

کدورت‌ها اما رخ داد وقتي روحاني در سخنانش گفت بين دولت و مجلس «حکم و حاکم قانون اساسي است و داوراصلي بعد از خداوند بزرگ، افکار عمومي است.»

عبارت‌هايي که علي مطهري بعد از جلسه در جمع خبرنگاران آن را از دليل راي عدم اعتماد خواند و گفت که «ضرورتي ندارد رئيس‌جمهور به مجلس گوشه و کنايه بزند؛ اينها در راي نمايندگان تاثير مي‌گذارد.»بعد هم تاکيد کرد که«اگر روابط قدري دوستانه‌تر بود شايد همين گزينه راي مي‌آورد زيرا مشکل اساسي نداشت.»

160 نماينده‌اي که به نيلي راي منفي دادند البته مشکلات اساسي در او مي‌ديدند. عدم توجه به ارزش‌هاي اسلامي در زمان مديريت نيلي بر پرديس دانشکده‌هاي فني تهران، عدم موضع‌گيري صريح در قبال فتنه، ورزش دختر و پسر در ورزشگاه با هم، اردوهاي مختلط از جمله سفر به ترکيه،و نامه امضا شده از سوي نيلي در سال 88 خطاب به رهبر معظم انقلاب مجموعه رخداد‌هايي بود که تاثير خود را بر نمايندگان گذاشت.

اين تاثير‌ها از همان روز اعلام وصول طرح راي اعتماد وي بود. زماني که حداد عادل رئيس فراکسيون اصولگرايان از«ناشناخته بودن» وزير پيشنهادي گفت وحجت‌الاسلام حسينيان عضو حزب پايداري از مخالفتش با تفکرات وزير پيشنهادي علوم براي مديريت دانشگاه‌ها سخن راند.

حسين نجابت نماينده تهران و عضو فراکسيون اصولگرايان هم خط سياسي و رفتاري نيلي را در امتداد گزينه‌هاي پيشين وزارت علوم عنوان کرد و جبار کوچکي‌نژاد نائب رئيس اول کميسيون آموزش در همان روز يکشنبه گفت که در نشست کميسيون آموزش با نيلي او نتوانسته به محورهاي مهم و حياتي مد نظر کميسيون تخصصي پاسخ شفاف دهد و کميسيون را قانع کند .

اين قانع نشدن‌ها در نهايت باعث شد که از مجموع 246 نماينده حاضر تنها 79 نماينده به او راي موافق دهند و 160 راي مخالف و7 راي ممتنع به نام نيلي در تاريخ مجلس ثبت کنند. راي‌هايي که ا گر چه ظاهرش به ضرر دولت بود، اما‌ جايگاه روحاني را در ميان حاميانش تثبيت کرد.

تاکيد رئيس‌جمهور بر اينکه «اين افکار عمومي است که قضاوت خواهد کرد چون و هميشه از ما [مسوولان] وحدت را مي‌خواهد نه فاصله را ونه خداي ناکرده لجبازي را .» همان رمز عبوري بود که باعث شد کاربران خبرآنلاين از رئيس‌جمهور حمايت کنند و سخنان روحاني را «افتخاري ديگر براي دولت روحاني» در راه مبارزه با افراطيون و تعدادي ديگر از آن را «لجبازي مجلس» تفسير کنند.

لجبازي‌اي که کاظم جلالي رئيس فراکسيون اکثريت مجلس در ماه‌هاي نخست فعاليت دولت درباره آن هشدار داد و گفت که « نبايد اجازه داد رابطه دولت و مجلس شکراب شود.»

آيا گزينه جديد وزارت علوم مي‌تواند فاصله به وجود آمده بين دولت و مجلس را ترميم کند؟

منبع‌: خبر آنلاين


نسخه چاپي ارسال به دوستان