نسخه شماره 3605 - 1393/08/05 -

 مرده‌ها و زنده‌هاي بهشت‌زهرا 

نگاه1: تا حالا فکرش را کرده‌ايد که اولين مرده بهشت زهرا چه کسي بود؟ سال 49 بود که بهشت زهرا به عنوان گورستان اصلي تهران افتتاح شد. يعني حدود 44 سال پيش. اما آن روزها هيچکس حاضر نمي‌شد مرده‌اش را اينجا دفن کند. سرانجام مسوولان شهري تصميم مي‌گيرند که براي جلب توجه شهروندان به گورستان مدرن پايتخت، جايزه‌اي تعيين کنند. بر اين اساس گفته مي‌شود که به بازماندگان اولين فردي که در بهشت زهرا به خاک سپرده شود، يک دستگاه پيکان سواري اهدا خواهد شد. با وجود اين تمهيدات و اين جايزه از زمان افتتاح بهشت زهرا تا دفن اولين متوفي يک ماه طول مي‌کشد.

اينکه آيا وعده اهداي پيکان به حقيقت پيوست يا نه، خدا داند. اما نام اولين فرد دفن شده در بهشت زهرا، محمدتقي خيال بوده پيرمردي 85 ساله که به عنوان اولين مهمان گورستان مدرن تهران در قبر شماره 1، رديف 1، قطعه 1، بهشت زهرا به خاک سپرده شد و نامش در تاريخ بهشت زهرا جاودانه ماند. حالا 44 سال از آن روز مي‌گذرد و مهمانان بهشت زهرا به حدي رسيده‌اند که روزانه 170 مهمان خاموش به اين قبرستان مي‌آيند.

اين روزها در هر کجاي اين شهر چه در گوشه خيابان و چه در خانه‌هاي چند ميلياردي هر کسي از دنيا برود، مسووليت کفن و دفنش با بهشت زهرا است.

بهشت زهرا حالا معروف‌تر از آن است که کسي نامش را نشنيده باشد، يکي از سازمان‌هاي خدمات شهري شهرداري تهران که موظف است اوضاع شهروندان را پس از فوت مديريت کند.

درست است تمامي اموات براي خانواده‌هايشان عزيزند و گرامي اما در بهشت زهرا، زنده‌ها هم حرمت دارند. همان‌هايي که از لحظه‌اي که خبر مرگ يک شهروند به آنها مي‌رسد تا لحظه‌اي که او زير خاک آرام گيرد، آرام و قرار ندارند. راننده آمبولانس، مسوولين سردخانه، غسال‌ها، گورکن‌ها، اقامه‌کنندگان نماز ميت، تدفين‌کننده‌ها، نگهبانان قبرستان، باغبانان و رفتگران آنجا... زنده‌اند و مثل ما زندگي مي‌کنند در اين شهر شلوغ.

گاهي غمگين مي‌شوند و گاهي دلشان مي‌شکند درست مثل ما. خوب است کمي نزديکشان شويم و بهتر بشناسيم‌شان.


نسخه چاپي ارسال به دوستان