نسخه شماره 3605 - 1393/08/05 -

 پايان کار تفنگداران خارجي در افغانستان 

آخرين واحد تفنگداران آمريکايي و نيروهاي بريتانياي ديروز (يکشنبه) رسما به کار خود در افغانستان پايان داده و پايگاه نظامي خود را به ارتش افغانستان تحويل دادند.

به نوشته روزنامه ديلي ميل، پرچم‌هاي آمريکا و بريتانيا در پايگاه‌هاي منطقه‌اي نيروهاي بين‌المللي پس از 13 سال پايين آورده شد. زمان خروج کامل نيروها از پايگاه استان هلمند به دلايل امنيتي اعلام نشد. کمپ ليدرنک ( Leatherneck ) بزرگترين پايگاه آمريکا به نيروهاي افغان تحويل داده شد. کمپ «بسشن» که زماني پايگاه نظامي بريتانيا در افغانستان در جنگ عليه طالبان بود، نيز ديروز (يکشنبه) پس از هشت سال از زماني که نخستين نيروهاي بريتانيا در ولايت هلمند مستقر شدند، به افغان‌ها تحويل داده شد. با کشته شدن 453 نيروي بريتانياي و يک هزينه 20 ميليارد دلاري، کمپ بسشن، بزرگترين پايگاه عملياتي بريتانيا که از جنگ جهاني دوم تاکنون ساخته شده، به نيروهاي افغان واگذار خواهد شد. اين مساله همزمان با آن صورت مي‌گيرد که بريتانيا براي خروج کامل از افغانستان تا پايان سال‌جاري ميلادي آماده مي‌شود. ماه آتي ميلادي بيشتر نيروهاي بريتانيا براي مقابله با ويروس ابولا مستقر خواهند بود تا مبارزه با طالبان در افغانستان.

از سال 2006 ميلادي که نيروهاي بريتانيا به ولايت هلمند اعزام شدند، کمپ بسشن مرکز عمليات‌هاي بريتانيا در افغانستان بوده است. اکثر ده‌ها هزار نيروي بريتانياي که از سال 2006 ميلادي به عنوان «نيروي ضربت هلمند» خدمت کرده‌اند در اين کمپ مستقر بوده‌اند. اين پايگاه در ابتدا به عنوان يک فرودگاه نظامي ساخته شد اما سپس به يک پايگاه چند منظوره توسعه يافت. در بخشي از اين پايگاه پيتزا «هات»، يک باشگاه کاملا مجهز و يک رستوران به اسم «قهرمانان» وجود داشت.

انتظار مي‌رود که از باند پرواز اين پايگاه براي پروازهاي تجاري استفاده شود. درسال 2006 ميلادي دولت بريتانيا گفت: نيروهاي بريتانيا به افغانستان اعزام مي‌شوند تا تنها از بازسازي‌ها محافظت کنند اما اين نيروها فوراً درگير مبارزه با طالبان شدند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان