نسخه شماره 1734 - 1386/11/20 -

  پرونده بخش بين الملل جشنواره فيلم فجر بسته شد  

محمد حسين صفارهرندي گفت: سينما وسيله بسيار مبارکي براي دسترسي به حقيقت است.
به گزارش ايسنا، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي که در مراسم اختتاحيه بخش بين المللي بيست وششمين جشنواره فيلم فجر شامگاه - 17 بهمن ماه - در فرهنگستان هنر سخن مي گفت با بيان اين که سالياني است که ارتباط ميان هنرمندان و فعالان سينما در ايران با بخش هايي از جهان بر محور اين حقيقت تعريف شده است اظهار داشت: اين ارتباط ميمون و مبارکي است و نتايج خوبي را به همراه خواهد داشت.
او با تاکيد بر اين که انقلاب اسلامي در جست وجوي حقيقت است، تصريح کرد: بخشي از جشنواره بين المللي ما هم ناظر بر همين موضوع است و براي کشف حقيقت که بي ترديد باب ترين آن در نزد کساني است که فاصله ميان زمين و آسمان را کوتاه کردند و از اين کره خاکي نقدي به سپهر هستي زدند.
صفار هرندي توجه سينماگران به سينماي آسيا و جهان اسلام را راهگشا دانست و گفت: بلوغ اين انديشه در ساحت سينما در زمانه اي که جهان، تشنه  يافتن حقيقت بيش از هر وقت ديگر است، ضروري است.
مجيد شاه حسيني مديرعامل بنياد سينمايي فارابي هم در اين مراسم در سخناني اظهار داشت: امسال مسابقه بين الملل باشکوه و توفيق روزافزون تري برگزار شد که بخشي مرهون حضور داوران جهاني اين بخش بود.
دبير جشنواره فيلم فجر ادامه داد: مراتب دانش و تجربه داوران بين المللي و ميزان همگرايي آنان در فيلم هاي برگزيده جهاني همه ما را تحت تاثير قرار داد و شاهد رنگين کماني از سينماي ايران و جهان در اين بخش بوديم.
وي با بيان اين که مردم هم اين حسن انتخاب را با حضور گرمشان به شايستگي پاسخ گفتند تصريح کرد: آمار بالاي مردم در سالن هاي نمايش فيلم هاي بين المللي ما را بر آن مي دارد تا از اين حضور سپاسگذار باشيم. پرونده بخش بين الملل بيست  و ششمين جشنواره  فيلم فجر با اهداي 14 سيمرغ بلورين و شش ديپلم افتخار بسته شد.
برگزيدگان بخش هاي بين الملل جشنواره  فيلم فجر به شرح ذيل معرفي شدند:
بخش جام جهان نما: سيمرغ بلورين بهترين دستاورد فني و هنري به «اوز گوراکن» براي فيلم «تخم مرغ» و سيمرغ بلورين بهترين فيلم کوتاه داستاني به «ال اچ او» از آلمان اهدا شد و سيمرغ بهترين بازيگري را به «گالينا و يشنفسکايا» براي فيلم «الکساندرا» از روسيه اهدا کردند.
و سيمرغ بلورين بهترين فيلمنامه به «فرانسيسکو وارگاس» براي فيلم «ويولون» از مکزيک و «سمي کاپلانوغلو» براي فيلم «تخم مرغ» از ترکيه و يونان بهترين کارگردان شناخته شد.
جايزه ويژه هيات داوران در بخش جام جهان نما به فيلم «بسيار خوب متشکرم» از فرانسه و سيمرغ بهترين فيلم اين بخش به «جوزان فيلم» براي ساخت فيلم «باد در علفزار مي پيچد» از ايران اهدا شد.
در بخش جلوه گاه شرق سينماي آسيا: سيمرغ فيلمنامه را به رضا ميرکريمي و شادمهر راستين براي فيلم «به همين سادگي» و کارگرداني را هم به رضا ميرکريمي براي فيلم «به همين سادگي» اهدا کردند.
اما بهترين فيلم بخش جلوه گاه شرق «انتظار در تاريکي» به کارگرداني دايسوکه تنگان از ژاپن شناخته شد.
جايزه  مصطفي عقاد به فيلم «هويت» از سوريه و «پلاک طلايي» سيمرغ همگرايي در آسيا نيز به فيلم «زندگي در ترس» از ويتنام تعلق گرفت.
در بخش فيلم هاي بين الاديان: لوح تقدير به محمدعلي آهنگر کارگردان «فرزند خاک» رسيد و دو جايزه ويژه داوران هم به فيلم هاي «جعبه موسيقي» فرزاد موتمن و «استشهادي براي خدا» عليرضا اميني از ايران اختصاص پيدا کرد.
در بخش معناگرا: سيمرغ فيلم نامه به محمدعلي آهنگر و محمدرضا گوهري براي «فرزند خاک»  کارگرداني: «تاکاشي کويي زومي» براي فيلم «پروفسور و معادله محبوبش» از ژاپن و فيلم «جزيره» از روسيه به عنوان بهترين فيلم شناخته شد.
در پايان مراسم اختتاميه  بين الملل جشنواره فيلم فجر فيلم «کنعان» ماني حقيقي به عنوان اثر برگزيده تماشاگران ديپلم افتخار گرفت و فيلم آمريکايي «1408» هم در اين بخش سيمرغ بلورين دريافت کرد. به گزارش ايسنا اين مراسم که اجراي آن را عليرضا شجاع نوري بر عهده داشت با يک ساخت تاخير آغاز شد و جوايز هر بخش توسط هيات داوران آن بخش اهدا شد.
اکثر برندگان خارجي در مراسم حضور نداشتند و نمايندگاني از سفارت کشورهاي مربوطه جوايزشان را دريافت کردند.
در لحظاتي از مراسم گروه موسيقي «ونگ شو» به اجراي برنامه پرداختند. همانند برنامه افتتاحيه جشنواره، مديريت مراسم بر عهده منوچهر شاهسواري بود و مسعود فروتن کارگرداني تلويزيوني را بر عهده داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان