نسخه شماره 3599 - 1393/07/28 -

 گمانه‌زني درباره فضاپيماي آمريكا ادامه دارد
 پروژه سري ناسا و پنتاگون 

با فرود فضاپيماي بدون سرنشين آمريکايي که بعد از ماموريتي دو ساله به زمين بازگشت، گمانه‌زني‌هاي متفاوتي درباره کاربري اين وسيله صورت مي‌گيرد. به گزارش سي‌ان‌ان هواپيماي بدون سرنشين آمريکايي که از جمله طرح‌هاي سري در اين کشور به شمار مي‌آمد، بعد از دو سال ماموريت در مدار زمين، سرانجام در پايگاه هوايي در کاليفرنيا به زمين نشست. X37 B صبح جمعه در پايگاه هوايي واندنبرگ در کاليفرنيا به زمين نشست. ارتش آمريکا تاکنون جزئيات چنداني درباره اين فضاپيماي بدون سرنشين و ماموريت دو ساله آن منتشر نکرده است ولي گفته مي‌شود ممکن است اين وسيله، يک بمب افکن فضايي يا حتي هواپيماي جاسوسي فضايي باشد که ممکن است ايستگاه فضايي چين نيز از جمله اهداف آن باشد.

اين فضاپيما را مي‌توان طرحي کوچک‌تر از شاتل‌هاي فضايي آمريکا دانست که مي‌توان بارها از آن استفاده کرد ولي تفاوت عمده در اين است که شاتل‌هاي فضايي مدت زماني بيش‌از دو هفته تا شانزده يا هفده روز را نمي‌توانند در فضا باشند در حالي که ماموريت دو ساله براي اين فضاپيماي کوچک بسيار جالب توجه است زيرا مي‌تواند از انرژي خورشيدي براي شارژ مجدد خود استفاده کند و از ديگر سو، نگراني‌هاي مربوط به سلامت و جان فضانوردان ديگر در اين فضاپيما مطرح نيست.

کارشناسان تنها مي‌توانند گمانه‌زني کنند که چرا نيروي هوايي آمريکا اين فضاپيماي کوچک را به مدت 674 روز به سفر دور زمين فرستاد. برخي گمانشان به تکنيک جاسوسي مدرن در اين سفينه مي‌رود و برخي تصور مي‌کنند شايد موضوع بر سر توسعه يک سيستم تسليحاتي مدرن باشد. عده‌اي هم خيال مي‌کنند X-37B مي‌تواند از مدار زمين برنامه فضايي چين را زير نظر بگيرد. نيروي هوايي آمريکا در خبري در اين باره به‌طور مختصر به “تجاربي در مدار زمين” اشاره کرد.اين طرح، محصول همکاري مشترک ناسا و پنتاگون است که با توجه به نيازهاي هر کدام و پس از بازنشسته شدن شاتل‌ها، به کار گرفته مي‌شود. دو مأموريت مرتبط با اين فضاپيماها به‌ترتيب حدود 200 و 400 روز به طول انجاميد. مخفي نگه داشتن مداوم هدف اين برنامه باعث شده که گمانه‌زني‌هاي زيادي در مورد آن صورت گيرد.

اين فضاپيماي بي‌سرنشين نزديک به 9 متر طول، 3 متر ارتفاع و دامنه‌اي به وسعت 4 و نيم متر دارد. باتري‌هاي ليتيومي که فضاپيما با آن کار مي‌کند توسط صفحه‌هاي خورشيدي شارژ مي‌شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان