نسخه شماره 1734 - 1386/11/20 -

  آيت الله واعظ طبسي:
 همه سلايق درفضايي باز وارد مجلس شوند 

آيت الله عباس واعظ طبسي تصريح کرد: در يک نظام و حکومت ولايي و اسلامي انتخابات بايد آزاد برگزار شود.
به گزارش ايسنا، نماينده ولي فقيه در خراسان، در ديدار با اساتيد و طلاب حوزه علميه خراسان حرم رضوي، با بيان اين مطلب، افزود: همه سلايق، ديدگاه ها و تمام کساني که در خدمت نظام بوده و با نظام هستند و به قانون اساسي و رهبري نظام احترام مي گذارند و اسلام را پذيرفته اند و همچنين در برابر نظام نيستند و معاند نظام نمي باشند، ولو اينکه اختلاف سليقه دارند، بايد احساس کنند که در يک فضاي باز مي توانند از آراي مردم استفاده کرده و وارد مجلس شوند.
وي خاطرنشان کرد: معتقديم انقلاب ما يک اعجاز است. حال بايد بررسي کنيم رمز اين پيروزي در چه بود؟ عواملي که جمهوري اسلامي را به ثمر رساند و عناصر اصلي آن چيست؟
توليت آستان قدس رضوي ادامه داد: در اين راستا ابتدا بايد بگوييم انقلاب ما يک انقلاب استثنايي و در تاريخ بي نظير است، غيرقابل پيش بيني بود و از اين رويداد مي توان به عنوان يک معجزه و اعجاز قرن نام برد و آن را تحليل کرد.
واعظ طبسي خاطرنشان کرد: در زماني انقلاب به ثمر نشست و پيروز شد که دو قدرت بزرگ جهان يعني آمريکا و شوروي براي سلطه بر جهان سوم با هم رقابت داشتند و به همين دليل جنبش هاي رهايي بخش و آزادي خواهانه شديدا تحت کنترل بوده و دستگاه هاي اطلاعاتي و امنيتي اين دو قدرت بزرگ همه اين مسائل را دنبال مي کردند.
وي ادامه داد: در آن شرايط در بسياري از کشورهاي عربي و منطقه، آمريکا و اروپا حضور سياسي، نظامي و اقتصادي داشتند و در اکثر زمينه ها طرف مشورت کشورهاي منطقه بودند و اين خود يکي ديگر از دلايل اعجاز انقلاب اسلامي است.
وي در ادامه به شرايط آن زمان ايران در منطقه اشاره کرد و گفت: ايران در آن زمان به عنوان يک کشوري که مي تواند نقش ژاندارم منطقه را ايفا کند، مورد توجه تمام قدرت ها بود و در زمينه هاي سياسي، اطلاعاتي و امنيتي کاملا حمايت مي شد، همان حالتي که الان در خصوص رژيم اشغالگر قدس انجام مي شود.
توليت آستان قدس رضوي، در توصيف رژيم شاه اظهار داشت: رژيم شاه يک رژيم بي هويت و توخالي و به مفهوم واقعي کلمه پوک، پوچ و وابسته به غرب بود. اين عضو مجلس خبرگان رهبري اضافه کرد: در آن زمان کشورهاي ديگر منطقه هم مانند رژيم شاه دچار استبداد خودکامه بودند و به همين دليل دولت هاي اين کشورها هيچ مايل نبودند يک نظامي به عنوان نظام اسلامي و جمهوري اسلامي که مشروعيت آن از اسلام و مقبوليت آن به حمايت مردم است، شکل بگيرد، چرا که چنين حکومتي کشورهاي منطقه را تهديد مي کرد. واعظ طبسي افزود: آنها مي ترسيدند که چنين انديشه اي در کشورهاي آن ها نيز اثر بگذارد که اثر هم گذاشت به گونه اي که امروز انقلاب اسلامي ايران تاثير خود را بر افکار و اذهان عمومي دنيا گذاشته است.
نماينده ولي فقيه در خراسان ادامه داد: در آن زمان حرف ما اين بود که حکومتي اسلامي تشکيل مي دهيم، نه وابسته به شرق و نه متمايل به غرب و براي همين قدرت هاي منطقه و جهان با ما مخالف بودند.
وي خاطرنشان کرد: انقلاب ما در شرايطي به ثمر نشست که رژيم 2500 ساله شاهنشاهي و 50 ساله پهلوي با آن وابستگي و قدرت نظامي، سياسي و اطلاعاتي در جامعه حاکم بود، اين انقلاب با رهبري امام(ره) تثبيت شد و شکل گرفت، انقلابي به مفهوم واقعي کلمه. مباني مديريتي اين نظام مباني اسلام است.
وي همچنين در توصيف شخصيت امام (ره) گفت: امام راحل آن رهبر بزرگ يک شخصيت و چهره استثنايي و بي نظير بود که با تکيه به خدا، خود، ايمان، پاکي، از خود گذشتگي، اخلاص، شجاعت، صراحت لهجه و آمادگي براي شهادت توانست انقلاب را هدايت کند و به ثمر بنشاند; انقلابي ريشه دار، داراي فلسفه اي محکم و استوار و داراي پشتوانه مردمي قوي. وي ادامه داد: رهبري امام (ره) در جريان انقلاب جايگاه، منزلت، موقعيت و نقش روحانيت را در ايجاد يک تحول و انقلاب نشان داد. واعظ طبسي در ادامه به بيان شرايط کشور در زمان انقلاب پرداخت وگفت: در شرايطي که جريان مبارزه مسلحانه جواب نداده بود و گروه هايي مثل جبهه ملي و نهضت آزادي و ديگر جنبش هاي آزادي خواهانه به جايي نرسيده بودند و مايوس بودند، پيروزي انقلاب به ثمر نشست و انقلابي با اين هويت شکل گرفت و قطعا اگر روحانيت، رهبري حوزه و شخصيت بزرگي همچون امام(ره) نبود، اين انقلاب به پيروزي نمي رسيد. توليت آستان قدس رضوي تاکيد کرد: انقلاب دوره هاي تخريب و تاسيس خود را گذرانده و امروز در مقطع استمرار آن هستيم و در هيچ کدام از دوره هاي گذشته امام (ره) اجازه ترور نمي داد، بلکه با کار تبليغاتي، فرهنگ سازي و آماده کردن فضاي جامعه اين انقلاب به پيروزي رسيد. وي تاکيد کرد: امام(ره) با همان شعار آزادي خواهانه و اينکه مردم حق دارند در سرنوشت خود دخالت کنند، در بعضي موارد به عنوان ولي امر با قاطعيت تصميم مي گرفت، دولتي را برکنار و يا دولتي را منصوب مي کرد.
وي ادامه داد: درست است که نظام مردمي است، اما آنجا که بايد تصميم گرفت جاي سپردن امر به دست ديگران نيست و رهبري نظام و مدير داراي اختيارات بايد تصميم بگيرد و کار را پيش ببرد. وي در ادامه يادآورشد: امام (ره) با همه روحيه آزادي طلبانه اي که داشت و احترامي که به افکار عمومي مردم مي گذاشت، در روزهاي اول انقلاب به آقاي هاشمي رفسنجاني ماموريت داد تا صدا و سيما را از حضور فدائيان خلق تصفيه کند، ولو اينکه جمع زيادي کشته شوند. واعظ طبسي با تاکيد بر اينکه انقلاب ما اسلامي است و نه يک دموکراسي غربي، گفت: کشور در همه زمينه ها بايد با نگاه به منابع فقهي و ديني اداره و مديريت شود.
وي همچنين با تاکيد بر اين که حوزه امروز يک حوزه باز، آزاد و مورد احترام است، گفت: اگر کسي ادعا کند که با وجود قابليت هايش در حوزه از او استفاده نشده، يک اتهام زده است و اين حرف غيرقابل قبول مي باشد، چرا که بارها از افراد براي حضور در حوزه دعوت کرده ايم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان