نسخه شماره 3587 - 1393/07/10 -

 کلاهبرداري ميليوني سه جوان از 300 نفر به بهانه برنده شدن در قرعه‌کشي 

رئيس پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات تهران بزرگ از دستگيري کلاهبرداري خبر داد که با بهانه برنده شدن در قرعه کشي از بيش از 300 نفر از شهروندان کلاهبرداري کرده بود.

به گزارش ايسنا، سرهنگ محمد مهدي کاکوان ديروز درباره اين خبر گفت: به دنبال دريافت گزارشاتي از يکي از بانک‌هاي کشور در خصوص تراکنش‌هاي غيرعادي يکي از حساب‌هاي بانکي بررسي موضوع در دستور کار ماموران پليس فتاي تهران بزرگ قرار گرفت.

وي افزود: ماموران با انجام تحقيقات گسترده متوجه شدند که سه نفر با همکاري يکديگر اقدام به کلاهبرداري از شهروندان کرده و با انجام تبليغ در شبکه‌هاي ماهواره‌اي و نيز ارسال پيامک به مخاطبان از طريق 14 خط تلفن همراه و نيز سامانه پيامکي به آنان اعلام مي‌کردند که در قرعه کشي برنده شده و جوايزي نظير پلاک طلا و غيره به آنان تعلق گرفته است.

کاکوان با بيان اينکه متهمان از شهروندان مي‌خواستند تا براي دريافت هديه‌هايشان مبالغي بين 47 تا 49 هزار تومان را به شماره حسابي واريز کنند، اظهار کرد: اين افراد متاسفانه با حجم بالاي تبليغات اين افراد در شبکه‌هاي ماهواره‌اي و ارسال SMSها از تعداد زيادي از شهروندان کلاهبرداري کرده‌اند، اما با توجه به کم بودن مبالغ، شهروندان اين موضوع را به پليس گزارش نداده بودند.

کاکوان با بيان اينکه هر کدام از اين سه فرد دستگير شده حدود 10 حساب بانکي داشتند که عمدتا متعلق به افراد معتاد بوده و آنان کارت عابر بانک معتادان را با رمزشان خريده بودند، اظهار کرد: ميزان کلاهبرداري‌ها به حدي بوده که تا به حال تنها در يکي از حساب‌ها 297 نفر پول واريز کرده بودند که مبلغ موجودي اين حساب 140 ميليون ريال است.

رئيس پليس فتاي تهران بزرگ با بيان اينکه تحقيقات براي شناسايي ديگر حساب‌ها و ديگر مالباختگان ادامه دارد، تصريح کرد: اين افراد در بانک‌هاي مختلف چندين حساب داشته‌اند.

وي درباره مشخصات افراد دستگير شده و تحصيلات آنان نيز به ايسنا گفت: آخرين فرد سه شنبه شب دستگير شد که از اين بين دو نفر از دستگير شدگان بي سواد بوده و يک نفر ديگر نيز داراي مدرک کارداني بوده‌اند، اما رشته تحصيلي‌ هيچ کدامشان به گونه‌اي نبوده که بتوان با استفاده از آن در اين عمل مجرمانه استفاده شود.

وي با بيان اينکه تبليغات در شبکه‌هاي ماهواره‌اي بسيار آسان است و اين شبکه‌ها هويتي ندارند، اظهار کرد: توصيه من به شهروندان اين است که اگر چنين پيامک‌هايي را دريافت کردند يا به آن اعتنا نکرده يا از آنان بخواهند که اگر بناست مبلغي را به خاطر ارسال هديه اخذ کنند آنرا از رقم هديه کم کرده و ارسال کنند.

کاکوان از تمامي افرادي که در سراسر کشور به اين شيوه مورد کلاهبرداري قرار گرفته‌اند، خواست با مراجعه به مقر پليس فتا در تهران يا پليس فتاي استان‌ها حتما شکايت خود را ثبت کرده و با اين بهانه که رقم کلاهبرداري شده کم است از شکايت خود صرفنظر نکنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان