نسخه شماره 3587 - 1393/07/10 -

 افت 23 واحدي شاخص بورس 
نويسنده : مريم نجفيان

روز گذشته تحت تاثير روند مبهم و بعضا منفي حاکم بر بسياري از بخش هاي بازار باز هم شاخص ها تغييرات جزئي را تجربه کرده و و در نهايت عمده اين نماگرها در بورس و فرابورس با افت مختصري به کار خود پايان دادند. با از سرگيري معاملات در آخرين روز کاري بورس در اين هفته شاهد بوديم که شاخص کل بورس به تبع جو مبهم و يا روبه افول حاکم بر تعداد زيادي از صنايع در مسير نزولي قرار گرفت. جمع‌آوري صف فروش «شخارک» و همچنين تاثيرگذاري منفي نمادهاي مانند «فملي»، «فاذر»، «اخابر» و «همراه»، «وپاسار و «ثاخت» در اين روند تاثير شاياني داشت. روند رو به افول شاخص تا کمتر از يک ساعت ادامه يافت اما بهبود وضعيت معاملات در نمادهايي مانند «فولاد» و «تايرا» در اين مقطع حمايتي را از شاخص پديد آورد و بازگشت تعداد ملموسي از نمادهاي ساختماني، خودرويي و کاني غير فلزي به درصدهاي مثبت و رونق نسبي معاملات در برخي بخش ها مانند کاشي و سراميک و معدني، منجر به تغيير مسير شاخص گرديد.اين نماگر با شيبي مثبت اما بسيار ملايم به حرکت خود ادامه داد. افزايش حجم معاملات در درصدهاي مثبت بر روي نماد «فارس» نيز حمايت مختصري را از شاخص به عمل آورد. همن وضعيت نيز در برخي از نمادهاي ديگر مانند «کگل» مشاهده شد و بدين ترتيب بخش عمده‌اي از ميزان افت شاخص در ساعات پيشين خنثي گرديد.

در اواخر معاملات اما جمع آوري صف فروش «فخوز» باعث شد تا شاخص با افت مقطعي ديگري مواجه شده و از ورود به محدوده مثبت باز بماند. روز گذشته شاخص کل بورس با افتي23 واحدي به 71640 واحد رسيد.دو نماد «غدام» و «پدرخش» بيشترين افزايش قيمت و «شفارس» و «دکوثر» نيز بالاترين افت قيمت را تجربه کردند.همچنين «شخارک» بيشترين تاثير منفي و «فارس» بالاترين اثر مثبت را بر شاخص گذاشت.

ديروز معاون بازار شرکت بورس در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد هنوز تاريخ دقيقي در زمينه عرضه مجدد بلوک سرمايه‌گذاري غدير توسط بانک صادرات مشخص نشده است. صحرايي همچنين اظهار داشت که در شرايط فعلي به هيچ وجه عرضه اوليه‌اي در بورس و فرابورس صورت نخواهد پذيرفت. همچنين پايگاه اطلاع رساني بازار سرمايه گزارشي را پيرامون حجم و ارزش معاملات در شهريور ماه منتشر ساخت. بر اين اساس متوسط روزانه ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران در شهريور ماه امسال، يک هزار و 301 ميليارد ريال بوده است. متوسط حجم معاملات روزانه نيز 463 ميليون سهم گزارش شده است. همچنين متوسط روزانه معاملات نرمال، در شهريورماه، 433 ميليون سهم بود. متوسط ارزش روزانه معاملات نرمال هم در اين ماه به يک هزار و 227 ميليارد ريال رسيده است. در عين حال متوسط روزانه حجم معاملات در شش ماه نخست امسال 615 ميليون سهم بود. متوسط ارزش روزانه کل نيز به دو هزار و 706 ميليارد ريال رسيد. متوسط روزانه معاملات نرمال در نيمه نخست 520 ميليون سهم و متوسط ارزش روزانه معاملات نرمال يک هزار و 547 ميليارد ريال بوده است.

در پايان گفتني است ديروز بيش 1/3 ميليارد سهم و حق تقدم در بورس مورد معامله قرار گرفت که بيشترين حجم معاملاتي مربوط به دو نماد «وپاسارح2» و «تکمبا» بوده است. همچنين در فرابورس نيز بيش‌از 98 ميليون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد «وگردش2» و «وگردش» بيشترين حجم معاملاتي را تجربه کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان