نسخه شماره 3580 - 1393/07/02 -

 درگيري دانشجويان معترض هنگ‌کنگي با نيروهاي امنيتي  

دانشجويان معترض هنگ‌کنگي ديروز (سه‌شنبه) با برگزاري اعتراض‌هاي دموکراسي خواهانه خود به سمت مقرهاي دولتي که با درگيري‌هايي همراه شد، از رئيس اجرايي اين منطقه خواستند تا به وعده‌هايش عمل کرده و به حرف مردم گوش دهد.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري رويترز، اين درگيري‌ها يک روز پس از آن رخ داد که هزاران دانشجوي معترض در محوطه دانشگاه تجمع کردند و دموکراسي بيشتري براي اين مستعمره سابق انگليس از رهبران حزب کمونيست در پکن درخواست کردند و تحريم يک هفته‌اي کلاس‌ها را آغاز کردند.

پس از درگيري‌ها الکس چو، رهبر فدراسيون دانشجويان در هنگ‌کنگ گفت: واضح است که اين تحريم يک سوال اخلاقي براي جامعه به وجود مي‌آورد. دانشجويان فداکاري مي‌کنند تا جامعه را نسبت به خطراتي که هنگ‌کنگ با آن روبه روست، آگاه سازند. حدود 20 تن از دانشجويان تلاش کردند تا موانع پليس را از سر راه بردارند و با لئون چون - يينگ، رئيس اجرايي هنک‌کنگ ديدار کنند که با واکنش پليس رو به رو شدند.

لئونگ پس از وقوع اين درگيري با دانشجويان صحبت نکرد اما در جمع خبرنگارن گفت که
هر گونه اصلاحات سياسي بايد با تمايل پکن صورت بگيرد. هنگ‌کنگ در سال 1997 تحت حاکميت چين بازگشت اما تحت فرمول «يک کشور دو سيستم» نتوانست که درخواست‌هاي خودمختاري و آزادي‌خواهي مردم هنگ‌کنگ را مديريت کند. دولت پکن ماه گذشته با درخواست مردم اين منطقه براي انتخاب آزادانه رهبر آتي خود در 2017 مخالفت کرد و تاکيد دارد که نامزدها بايد اول توسط پکن تاييد شوند تا بدين ترتيب فعالان حالي دموکراسي تهديدي عليه دولت مرکزي محسوب نشوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان