نسخه شماره 3580 - 1393/07/02 -

 حسن روحاني در نيويورک:
 برنامه‌اي براي ديدار با اوباما ندارم 
  شايسته است رابطه ايران و عربستان بهتر باشد

حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني که پيش از ظهر دوشنبه تهران را به قصد شرکت در شصت و نهمين نشست مجمع عمومي‌سازمان‌ملل ترک کرده بود، صبح ديروز وارد فرودگاه جان‌اف.کندي نيويورک شد. دکتر حسن روحاني در بدو ورود به فرودگاه جان اف.کندي نيويورک در گفت‌وگو با خبرنگار واحد مرکزي خبر، با درود و سلام به مردم ايران، اظهار اميدواري کرد تا بتوان از نشست مجمع عمومي‌سازمان ملل متحد در راستاي رساندن صداي ملت و صداي نظام درباره مسائل مهم به گوش جهانيان، بهره‌برداري و استفاده کرد. رئيس‌جمهوري با اشاره به انجام ملاقات‌هاي دوجانبه با سران کشورها در حاشيه اجلاس مجمع عمومي‌سازمان ملل متحد، گفت: در سال گذشته مساله خشونت و افراطي‌گري که جهان بايد از آن عاري باشد، از سوي ايران مطرح شد. امروز مي‌بينيم که افراط چه بيدادي در منطقه مي‌کند و پيش‌بيني ما درست بوده است و امسال درباره راه حل هاي مقابله با تروريسم و خشونت بحث‌و‌بررسي خواهيم کرد.

روحاني با اشاره به شرکت در اجلاس سران درباره تغييرات آب و هوا نيز ابراز اميدواري کرد با شرکت در اين اجلاس درباره مسئله آب‌و‌هوا و محيط‌زيست به بحث پرداخته و از آن بهره‌برداري کنيم.

محمد نهاونديان رييس دفتر رئيس‌جمهوري، سورنا ستاري، معاون علمي‌و فناوري و حسام الدين آشنا مشاور فرهنگي رئيس‌جمهوري، دکتر روحاني را در اين سفر همراهي مي‌کنند.

رئيس‌جمهور در سفر به نيويورک علاوه بر شرکت و سخنراني در مجمع عمومي‌سازمان ملل متحد، ملاقات‌هاي جداگانه‌اي با سران و مقامات کشورهاي مختلف، دبيرکل سازمان ملل متحد و مسوولان برخي نهادهاي بين‌المللي خواهد داشت. سخنراني در اجلاس تغييرات آب‌و‌هوا در محل مقر سازمان ملل متحد و ديدار با ايرانيان مقيم آمريکا از ديگر برنامه‌هاي رئيس‌جمهوري در سفر به نيويورک است.

همچنين به گزارش خبرگزاري تسنيم به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني رياست‌جمهوري، حجت‌الاسلام حسن روحاني رئيس‌جمهور روز گذشته در ديدار مديران رسانه‌هاي آمريکايي در نيويورک، با تاکيد بر اينکه سوريه بيشترين آزار را از سوي تروريست‌ها متحمل شده است، گفت: مرزهاي سياسي، تروريست‌ها را راضي نمي‌کند و هر کجا هستند مردم را آزار مي‌دهند، قانون را زير پا مي‌گذارند، خودسري مي‌کنند و برخوردهاي وحشيانه‌اي با زنان و کودکان دارند که همه اينها غيرقابل تحمل است.

وي افزود: دولت و مردم سوريه خواهان رهايي از دست تروريست‌ها هستند، چرا که بيشترين آزار و صدمه را از اين تروريست‌ها ديده‌اند.

رئيس‌جمهور اين پرسش را مطرح کرد که آيا اين رفتار تناقض‌آميز نيست که کشوري مي‌گويد من در سوريه مي‌خواهم با يک گروه تروريستي بجنگم و از سوي ديگر عليه دولت مرکزي گروه‌هاي مسلح و تروريستي ايجاد مي‌کند؟

روحاني گفت: اين رفتار تناقض‌آميز قابل درک نيست که کشوري بگويد من با تروريسم مبارزه مي‌کنم و همزمان از لحاظ سياسي به گروه‌هاي مخالف دولت مرکزي يک کشور کمک و حتي عده‌اي را در خارج از کشور آموزش دهد و براي مبارزه و جنگ با دولت مرکزي به آن کشور بفرستد. اين کار حتما به موفقيت منجر نخواهد شد. رئيس‌جمهور در پاسخ به شبکه سي‌بي‌اس آمريکا در خصوص راه‌هاي مبارزه با تروريسم در سوريه، گفت: اول بايد در اين کشور ثبات برقرار شود و برقراري ثبات در سوريه بدون کمک به دولت مرکزي امکانپذير نيست ولو اينکه نسبت به عملکرد اين دولت انتقاداتي هم وجود داشته باشد.

روحاني با اشاره به برگزاري انتخابات در سوريه و حضور و راي مردم اين کشور به دولت فعلي، خاطرنشان کرد: بايد ريشه‌هاي تروريسم را خشکاند و زمينه بازگشت آوارگان سوري از کشورهاي همسايه نظير ترکيه، عراق، اردن و لبنان را فراهم کرد تا اين کشور امن و آرام شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان