نسخه شماره 3573 - 1393/06/25 -

 نشست پاريس براي جنگ با تروريسم تکفيري برگزار شد
 نمايش براي مهار داعش در عراق 

گروه بين‌الملل: نشست پاريس براي مقابله با داعش با صدور بيانيه‌اي در حمايت از عراق و ضرورت اقدام جهاني عليه تروريسم برگزار شد. فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهوري فرانسه گروه موسوم به دولت اسلامي‌را يک تهديد جهاني توصيف کرده و گفته براي مبارزه با آن يک واکنش جهاني لازم است. وزراي خارجه حدود 30 کشور در اين نشست شرکت کرده‌اند. اما نمايندگان دولت ايران و سوريه، در اين نشست غايب بودند. معاون وزير خارجه سوريه ضمن تاکيد بر لزوم هماهنگي با جامعه بين‌الملل به منظور مبارزه با تروريسم افزود: تاکنون هيچ گونه هماهنگي امنيتي با آمريکا در اين خصوص مطرح نشده است.

اولاند در مراسم گشايش نشست بين‌المللي پاريس براي رسيدن به اجماع جهاني در مقابل گروه دولت اسلامي‌(داعش) گفت، بدون در نظرگرفتن آينده سوريه نمي‎‌توان با گروه داعش مقابله کرد.

انتقاد از جاي خالي ايران

فواد معصوم، رئيس‌جمهوري عراق هم در مراسم آغاز نشست گفت جامعه جهاني بايد با شبه‌نظاميان دولت اسلامي‌در هرجا که هستند مقابله کند چون تهديد آنها کشورهاي ديگر را هم در برخواهد گرفت.در آستانه اين نشست، وزير دفاع فرانسه اعلام کرده که ارتش اين کشور در پروازهاي شناسايي به نيروي هوايي آمريکا در عراق خواهد پيوست.

رئيس‌جمهوري عراق پيش از نشست پاريس در مصاحبه‌اي به خبرگزاري آسوشيتدپرس گفته بود که انتظار داشته ايران هم در اين کنفرانس حضور داشته باشد. فواد معصوم،افزوده است: «به نظرم لازم بود که ايران در کنفرانس حضور مي‌داشت. ما حدود هزار کيلومتر مرز مشترک داريم و از اولين روز حملات گروه دولت اسلامي‌به موصل، ايران به ما کمک‌هاي بشردوستانه و نظامي‌داده است.»

رئيس‌جمهوري عراق گفته مي‌داند که بين ايران و بعضي کشورها «حساسيت‌هايي» وجود دارد اما به گفته او «اگر قرار است با گروه دولت اسلامي‌مقابله شود، اولويت بايد اتحاد کشورهاي منطقه در رسيدن به يک تصميم واحد باشد و بعد از آن مي‌توان با کشورهاي ديگر همکاري را آغاز کرد.»

موضع فرانسوي

لوران فابيوس و ابراهيم جعفري، وزيران خارجه فرانسه و عراق در پايان نشست پاريس به ميان خبرنگاران آمدند و بر مبارزه جهاني عليه داعش تاکيد کردند.لوران فابيوس، وزير امور خارجه فرانسه در اين کنفرانس مطبوعاتي گفت: ما به دنبال ايجاد يک ائتلاف جامع براي رويارويي با داعش بوده و هستيم و به تلاش‌ها براي نيل به اين هدف تا از بين بردن اين گروه تروريستي ادامه مي‌دهيم.

وي ادامه داد: داعش نه دولت است و نه کشور و نه نماينده‌اي براي دين اسلام، لذا از اين پس با توجه به ماهيت اين گروه از عبارت «دولت اسلامي» براي داعش استفاده نخواهد شد و همان واژه «داعش» معرف اين گروه خواهد بود. اين گروه تنها نهادي خطرناک براي جهان است که همه در نشست امروز متفق‌القول بودند که بايد به هر طريقي مانع از فعاليت آن شد. اين گروه تروريستي حامل يک ايدئولوژي خطرناک است و معتقد است که هر کس که با اين گروه همراه نباشد بايد از بين برود.

فابيوس گفت: نه تنها عراق و سوريه بلکه خاورميانه و تمام جهان در معرض تروريسم اين گروه افراطي قرار دارند و ما ابتدا بايد اقدامات اين گروه را متوقف کنيم و سپس آن را کاملا از بين ببريم. وزير خارجه فرانسه تاکيد کرد: از بين بردن ساختاري همانند داعش نيازمند وقت است و جامعه جهاني نيز بايد به شکلي هماهنگ براي از بين بردن اين گروه فعاليت کند. در نشست پاريس از لحاظ امنيتي، سياسي و مسائل بشردوستانه تحولاتي پيرامون عراق و گروه تروريستي داعش را بررسي کرديم و مقرر شد که به ارائه کمک‌ها به همپيمانان عراقيمان ادامه دهيم. بايد مانع از ارسال پول و اعزام نيرو به گروه‌هاي تروريستي در سطح جهان شد. به دعوت بحرين نشستي براي اين اقدام و جلوگيري از سرازير شدن تروريست‌ها از سوريه و 80 کشور جهان برگزار مي‌شود. نشست پاريس نشستي مثبت و فعال بود و به نتايج بسيار خوبي دست يافتيم.

محور روسي

درحالي که غربي‌ها سعي در تشکيل ائتلاف بدون حضور ايران و روسيه دارند؛ مسکو به شوراي امنيت سازمان ملل متحد پيشنهاد کرد مسئله تروريسم در خاورميانه در کنفرانسي بين‌المللي بررسي شود.

به گزارش روزنامه «گازتا راشا»، وزير امور خارجه روسيه اعلام کرد مسکو پيشنهاد مي‌کند کنفرانسي بين‌المللي براي تحقيق جامع و گسترده در مورد مشکل افراط گرايي و تروريسم در خاورميانه و شمال آفريقا برگزار شود. لاوروف در کنفرانس بين‌المللي عراق گفت: «روسيه آماده شرکت در اقدامات مشترک براي مبارزه با تروريسم است. ما براي تقويت توان ضد تروريستي عراق، سوريه و ساير کشورهاي منطقه که در خط مقدم قرار دارند در مبارزه عليه داعش و ساير گروهک‌ها، کمک‌هاي مهم نظامي‌و کمک‌هاي ديگري رائه مي‌دهيم». لاوروف با گسترده خواندن تهديد تروريسم گفت لازم است نه فقط علائم و نشانه‌هاي برپايي موج افراط‌گرايي بلکه علت‌هاي بروز تروريسم مورد مطالعه قرار گيرد. وي در خاتمه گفت: «ما بايد بتوانيم صادقانه تأثيرات جنگ‌ها و تجاوزات گذشته و علل به بن بست رسيدن مذاکرات در باب درگيري‌هاي کهنه، از جمله عدم پيشرفت در ابتکار صلح اعراب را مورد بحث قرار دهيم».

تلاش کاخ سفيد

جان کري، وزير خارجه آمريکا که براي شرکت در نشست عليه داعش به پاريس رفته، مي‌گويد ائتلافي از 40 کشور از جمله کشورهاي عربي براي مقابله با گروه دولت اسلامي‌در عراق و سوريه شکل گرفته است. از سوي ديگر، کاخ سفيد اعلام کرده به دنبال کشورهايي است که تمايل دارند نيروهايي را براي مقابله با داعش در عراق و سوريه اعزام کنند اما هنوز براي مشخص کردن اين کشورها بسيار زود است. وزير امور خارجه امريکا مدعي شد از اعلام آمادگي کشورهاي ديگر براي مشارکت در عمليات نظامي‌عليه گروه دولت اسلامي ‌»به شدت دلگرم» شده است. گروه تروريسي داعش در واکنش به ائتلاف شکل گرفته با رهبري آمريکا، بيانيه تهديد‌آميز را در صفحه فيسبوک خود منتشر کرد و وعده داد که در جنگي بزرگ بر اين ائتلاف پيروز خواهد شد. در اين بيانيه خطاب به کشورهاي عضو ائتلاف آمده است‌: داعش با وجود تهديدات، توطئه‌ها و کينه‌ورزي‌هاي شما تا ابد و برپايي قيامت باقي خواهد ماند. ما سربازان خداوند هستيم تا زمان پيروزي بر باطل راه خود را ادامه خواهيم داد چرا که راه ما همان راه استقامت است و ما بالاخره پرچم اسلام را به اهتراز در مي‌آوريم!

داعش خطاب به اعضاي خود نيز از آنها خواسته تا همچنان به بمب‌گذاري‌ها، سر بريدن و پي‌گيري اهداف خود ادامه دهند و وعده داده است که «حماسه بزرگ شام عليه اروپا و مسيجيان» نزديک است.

زمينه چيني براي تهاجم

در پس پازل چيني جديد غربي‌ها،واشنگتن برنامه مفصلي براي حمله به عراق و سوريه تدارک ديده است. تعداد روساي جمهوري آمريکا که ظرف 24 سال اخير دست به عمليات نظامي‌در عراق زدند به چهار تن مي‌رسد. که در آن‌ها جورج بوش پدر، بيل کلينتون، جورج بوش پسر و دست آخر باراک اوباما هستند.اجراي اين عمليات نظامي ‌با شعارهاي سياسي مختلفي صورت گرفته است تا جايي که حمله به عراق به يکي از آداب و رسوم رياست‌جمهوري آمريکا تبديل شده است.

تاريخ مداخله‌هاي آمريکا در عراق در يک چهارم قرن گذشته با جورج بوش پدر در ژانويه 1991 آغاز شد و وي در آن هنگام در واکنش به حمله صدام ديکتاتور سابق عراق به کويت، از اجراي عمليات آزادسازي کويت خبر داد.بيل کلينتون دومين رئيس‌جمهوري آمريکا بود که به مداخله نظامي‌در عراق پرداخت تا جلوي قدرت صدام را بگيرد. کلينتون در دسامبر 1988 از آغاز عمليات براي از بين بردن توانايي‌هاي تسليحات ارتش عراق با رهبري صدام خبر داد.در مارس 2003 نيز جورج بوش پسر، پس از جنجال‌هايي مبني بر اينکه در عراق سلاح‌هاي کشتار جمعي در اختيار دارد،‌ حملات گسترده‌اي را عليه عراق به راه انداخت. رئيس‌جمهوري سابق آمريکا بر اين باور بود که جنگ وي عليه عراق بخشي از مبارزه با تروريسم در جهان است.

در اوايل اوت گذشته نيز باراک اوباما از آغاز حملات هوايي براي فلج کردن توانايي‌هاي گروه داعش و جلوگيري از پيش‌روي‌هاي آن و اعزام تعدادي از مشاوران نظامي ‌به عراق خبر داد. روزنامه نيويورک تايمز گزارش داد که رئيس‌جمهوري آمريکا اخيراً‌ تاکيد کرده است که اگر ارتش سوريه به هواپيماهاي آمريکايي بر فراز سوريه شليک کنند، واشنگتن عليه رئيس‌جمهوري دمشق دست به اقدامي‌تلافي جويانه مي‌زند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان