نسخه شماره 3566 - 1393/06/17 -

 بازخواني تاريخي 

1386: نظام قطعا به احزاب نيازمند است

در پي سخنان احمدي‌نژاد که گفته بود: «‌يکي از آزادسازي‌هاي دولت اين بود که نظام اجرايي کشور را از قيد مطالبات پايان‌ناپذير احزاب رها کرد. اين دولت هيچ نيازي به حزب ندارد و من يک ريال هم به آن‌ها باج نداده و تا آخر هم نخواهم داد»‌، هفدهم شهريور 1386 دبير کل حزب مردم‌سالاري گفت: اگر دولت نهم به احزاب نيازمند نيست نظام مردم‌سالاري ديني قطعا به احزاب نيازمند است. در آن زمان مصطفي کواکبيان با طرح اين سوال که اگر دولت به احزاب نياز ندارد پس چرا وزير کشور احزاب را به مشارکت فعالانه در انتخابات دعوت مي‌کند؟ افزود: پس چرا ايشان از افزايش آمار صدور مجوز احزاب سخن مي‌گويد؟

کواکبيان با بيان اينکه اکثر مسوولان نظام بر گرم کردن تنور انتخابات توسط احزاب تاکيد دارند، گفت: مگر غير از اين است که رهبر معظم انقلاب چندين سال دبير کل يکي از مهم‌ترين احزاب کشور بوده‌اند. در طول تاريخ گذشته همواره دولت مردان متهم به رانت‌خواري و باج خواري بودند و نه احزاب. احزاب سالم نه رانت خوارند و نه باج خوار. باج خوار دانستن احزاب توهين و اتهام به کل احزاب است. وي با تاکيد بر اين که بايد مشخص شود دولت رانت مي‌خورد يا احزاب؟ افزود: کسي که فعاليت حزبي دارد از کجا مي‌تواند رانت بخورد؟ معمولا دولت‌ها امکان رانت خواري و باج خواري دارند نه احزاب. کواکبيان همچنين با اظهار اميدواري از اينکه ادبيات نسبت به احزاب بعد از دو سال تصدي دولت تغيير کرده باشد پرسيد: چرا آقاي رئيس‌جمهور به صورت شفاف منظور خود را درباره احزاب مشخص نمي‌کند، چرا ايشان صريحا نمي‌گويند که منظورشان از احزاب کدام احزاب است؟ آيا مجموعه احزابي که پيش از اين درون قدرت بودند و امروز نيستند منظور ايشان است يا کل احزاب با هر صفت حزبي مد نظرشان است؟ کواکبيان افزود: وقتي کلي‌گويي مي‌کنند منظورشان از حزب مشخص نمي‌شود لذا بايد منظور شفاف بيان شود که آيا منظور همه احزاب است يا چند حزب و آيا احزاب خارج از قدرت و احزابي که سال‌ها در اين کشور خدمت کرده‌اند نيز منظور نظر است يا خير؟

1388: احمدي‌نژاد توقع رهبري را برآورده نکرده است

هفدهم شهريور 1388 محسن غرويان از مدرسين حوزه اعلام کرد‌: برخي از نظرات مراجع و علما در چهار سال گذشته مورد بي‌مهري و بي‌توجهي دولت قرار گرفت.

وي با اشاره به توصيه‌هاي اخير رهبري به دولت مبني بر توجه به نظرات علما و مراجع گفت: مقام معظم رهبري تاکنون به آنچه که توقع داشته توسط ‌رئيس‌جمهور انجام شود، عمل نشده و اين توصيه‌ها در واقع پيامي‌است که از اين به بعد دولت بايد به منويات مراجع توجه اکيد داشته باشد. وي در خصوص راه‌هاي تقويت بيشتر رابطه دولت با علما؛ اظهار داشت: بايد در سخنراني‌ها و موضع‌گيري‌ها توجه بيشتري شود و ادبيات گفتمان و گفت‌وگو از حالت تند و خشن خارج شده و معتدل‌تر باشد. وي ادامه داد: يکي از دلايل اين توصيه، نظراتي است که برخي از مراجع بزرگوار در خصوص وزراي زن در کابينه داشتند و علت ديگر آن برخي گلايه‌مندي‌ها در چهار سال گذشته بود که بعضي از نظرات آنها مورد بي‌مهري قرار گرفت و دولت به آنها توجه نکرد.

1389: چهل درصد کارمندان تهراني بايد درخانه کار کنند

دورکاري يکي از برنامه‌هايي بود که دولت احمدي‌نژاد براي کارمندان در نظر گرفته بود و البته با همه تبليغات وسيعي که دولت در اين باره کرد‌، به جايي نرسيد! هفدهم شهريور 1389 محمود احمدي‌نژاد يکي از اقدامات دولت براي کاهش ترافيک را مصوبه دورکاري دولت برشمرد و خواستار آن شد که اين موضوع با جديت پيگيري شود تا حداقل فعاليت 40 درصد از پرسنل در خانه انجام شود!


نسخه چاپي ارسال به دوستان