نسخه شماره 3550 - 1393/05/29 -

 بهروز غريب‌پور:
 نمايش عروسکي نياز جامعه امروز ماست  

نمايش عروسکي نياز امروز کودکان و بزرگسالان است، با اين حال نه بودجه‌اي مستقل و نه امکاناتي براي توليد و ساخت به آن تعلق مي‌گيرد.«بهروز غريب‌پور» کارگردان و نمايشنامه‌نويس ضمن بيان اين مطلب به ستاد خبري پانزدهمين جشنواره بين‌المللي نمايش عروسکي تهران مبارک گفت: متأسفانه در بخش فرهنگ و هنر با مشکلات زيادي روبه‌رو هستيم؛ با وجود اينکه همه مسئولان معتقدند ابتدا بايد فرهنگ جامعه اصلاح شود، تا زماني که هزينه تبليغ براي هويت فرهنگمان را پرداخت نکنيم؛ بايد خسارت‌‌‌‌‌‌‌هاي آن را هم بدهيم.

اين کارگردان و مديرعامل پيشين خانه هنرمندان ايران يادآور شد: جاي تأسف است که عده‌اي مي‌گويند تئا‌تر، هنري اقتصادي نيست.به دليل همين نگاه، در حوزه تئا‌تر يک سري کج‌فهمي‌ها و عدم درک در کار‌شناسان اين حوزه وجود دارد و امروز ديگر حرف‌هاي ما در اين حوزه ارزشي نداشته و راه‌گشا نيست.

کارگردان اپراي عروسکي «حافظ» با بيان اين نکته که جشنواره‌ها هويت ملي ما هستند، تآکيد کرد: بايد توانايي‌ هنرمندان و هنرجويان در زمينه نمايشنامه‌نويسي و آموزش بالا برود تا سطح جشنواره‌ها هم ارتقا يابد. تئا‌تر عروسکي هم متأثر از مشکلات بودجه تئا‌تر است چرا که نمايش عروسکي از تئا‌تر ايران جدا نبوده و مشکلات، دامن نمايش عروسکي را هم گرفته است.

اين هنرمند نمايش عروسکي در ادامه، تأکيد کرد: متأسفانه برخي از مديران، فکر مي‌کنند نمايش عروسکي،نوعي بازي کودکانه است. نبايد با مسايل فرهنگي مانند بازار ماشين برخورد کرد که با بروز مشکل بتوان قطعه آن را دوباره توليد کرد.کارگردان «قصه تلخ طلا» اضافه کرد: در برهه‌اي از زمان زندگي مي‌کنيم که نمايش عروسکي نياز کودکان امروز و حتي بزرگترهاست، معتقدم به تئا‌تر عروسکي مي‌توان هم از جنبه کمک آموزشي و هم از جنبه هنري نگاه کرد.وي ضمن اشاره به بودجه کم تئاتر و نمايش عروسکي، تصريح کرد: بودجه تخصيصي براي تئا‌تر عروسکي به سختي به دست مي‌آيد و اين درحالي است که کل بودجه تئاتر، 3 ميليارد تومان است. همين مقدار به عنوان دستمزد به يک بازيکن فوتبال، با احترام داده مي‌شود.غريب‌پور، کمبود بودجه و پرهزينه بودن نمايش عروسکي را دليل جاماندن (و حتي ترک اين حرفه) برخي هنرمندان عنوان کرده و لزوم بحث کارشناسي اقتصادي را يادآور شد: به خاطر کمبود بودجه، بسياري از آثار خوب، از جشنواره نمايش عروسکي جاماندند.بايد درباره تئا‌تر و اقتصاد آسيب‌شناسي شود تا ثابت شود که اگر هزينه فرهنگ ، به معناي واقعي پرداخت نشود هر نوع توسعه‌اي، خيال خام خواهد بود.وي با بيان اينکه تا امروز به فرهنگ و هنر ظلم شده، افزود: در کشوري که در آن انقلاب فرهنگي و ارزشي رخ داده است؛ به نمايش‌ديدن و کتابخواني، آن طور که بايد و شايسته است؛ بها داده نمي‌شود.

غريب‌پور در ادامه اين گفت وگو به توليد و ساخت عروسک‌هاي نمايشي و محل نگهداري آنها اشاره کرد و گفت: متاسفانه در حوزه نمايش عروسکي، توليد عروسک کم شده و اگر هم ساخته شود؛ هيچ موزه‌اي براي نگهداري آنها نداريم.من معتقدم بايد آرشيو فرهنگي و هنري داشته باشيم؛ يعني هر اتفاق فرهنگي را براي آيندگان به عنوان سند هنري نگهداري کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان