نسخه شماره 3530 - 1393/05/02 -

 در نشست بررسي حجاب و عملکرد دستگاه‌ها در استانداري تهران عنوان شد:
 وضعيت بدحجابي بدتر از قبل نيست 
  وقتي ساپورت 6 هزار تومان و شلوار جين 100هزار تومان است، دختران ساپورت مي‌پوشند

استانداري تهران با حضور دستگاه‌هاي متولي حجاب و عفاف درکشور به بررسي وضعيت حجاب و عملکرد دستگاه‌ها در اين زمينه پرداخت.

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين، سيدشهاب‌الدين چاوشي معاون سياسي ـ اجتماعي استاندار تهران در جلسه بررسي موضوع عفاف و حجاب در دستگاه‌هاي اجرايي که در استانداري تهران برگزار شد، گفت: مقوله فرهنگ و هنجارهاي اخلاقي چند وجهي است و دستگاه‌هاي مختلفي در آن نقش دارند.

او گفت: عده اي موضوع عفاف و حجاب را اين روزها مستمسك برخورد با دولت تدبير و اميد قرار داده‌اند. نمي‌خواهيم بگوييم شرايط موجود بدحجابي را قبول داريم اما شرايط نسبت به قبل تفاوتي ندارد. دلواپساني كه در سال‌هاي پيش نگران عفاف و حجاب جامعه نبودند به يكباره دلواپسي شان تشديد شده است. چاوشي گفت: بحث حجاب که بعضي‌ها قصد دارند آن را براي حمله به دولت قرار دهند، موضوع جالبي نيست و ما نيز نمي‌خواهيم بگوييم بدحجابي را با وضعيت موجود مي‌پذيريم.

او گفت: متاسفانه برخي بوتيک‌ها افرادي را به عنوان مانکن‌ سيار به خيابان‌ها براي تبليغ مد و لباس‌هاي نامناسب روانه مي‌کنند که با شأن جامعه مناسب نيست. ماهواره فضاي فرهنگي کشور را تحت تاثير قرار داده است. حجاب مختص يک گروه خاص نيست و کل جامعه را تحت پوشش دارد.

او در زمينه برخورد با بدحجابان گفت: ملاک عمل ما براي مقابله با بدحجابي قانون و فرمايشات مقام معظم رهبري است و در اين زمينه به سلايق شخصي افراد کار نداريم، اگر کسي بيشتر از قانون قصد ثواب دارد به نزديکان و خانواده خود کمک کند.

چاوشي ادامه داد: متاسفانه بدحجابي يک پديد عرفي شده و به فرهنگ‌سازي نياز دارد و همانگونه که به بدحجابي حساس هستيم بايد به اعتياد، فقر و فحشا هم در کشور توجه کنيم. او تاکيد کرد: طبق پژوهشها همه بدحجابان قصد تعرض به مقدسات را ندارند و ما نبايد بدحجابي را مساوي با بدبيني بدانيم. چاوشي گفت: برخي حجاب اسلامي را چادر مي‌دانند اما نبايد اگرکسي غير از اين باشد را بي دين بدانيم.

او گفت: اگر در تمام سازمان‌هاي اداري، خانم‌هاي با حجاب عفيف و پاکدامن را تکريم کنيم، بدحجابي در دستگاه‌هاي ما کنترل مي‌شود.

او با بيان اينکه ‌اقتصاد و فرهنگ بايد در کنار هم ديده شود ادامه داد: اقتصاد بدون فرهنگ اگر هم شکوفا شود تازه آمريکا و ژاپن مي‌شويم، لذا بايد فرهنگ و اقتصاد در يک راستا جلو برود.

محمدعلي عرفان‌منش نيز در اين نشست گفت: 120 هزار نفر از مديران، کارشناسان و مسئولان استان تهران دغدغه عفاف و حجاب را در دستگاه‌هاي مختلف دارند. او گفت: در مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي براي حجاب و عفاف 310 وظيفه براي 27 دستگاه درنظر گرفته شده که صدا و سيما، بيشترين وظيفه را دارد. او با بيان اينکه يکي از وظايف وزارت کشور در اين مصوبه بررسي عملکرد دستگاه‌ها است که اين جلسه هم براي همين برگزار شده است ادامه داد: براي بررسي عملکرد دستگاه‌ها ما تا کنون 83 دستگاه را بررسي کرديم که نتيجه 70 دستگاه تا کنون به نتيجه نهايي رسيده است.

او تاکيد کرد: در اين بررسي دستگاههاي اجتماعي و فرهنگي را از بانک‌ها جداکرديم.

عرفان منش گفت: در اين بررسي برنامه‌هاي 11 گانه حجاب و عفاف و 12 گانه حقوق شهروندي را بررسي کرديم که در بررسي‌ها مشخص شد دستگاهها در اجراي مصوبه ضعف ندارند.

او با بيان اينکه در اين ارزيابي حوزه‌هاي فرهنگي و اجتماعي را از ساير دستگاه‌ها جدا کرده‌ايم گفت: دستگاه‌هاي برتر در عفاف و حجاب بنياد شهيد و امور ايثارگران شهرستان‌ها، آموزش و پرورش شهرستان‌ها و سازمان تبليغات شهرستان‌ها هستند و در حوزه بانک‌ها، بانک‌هاي پاسارگاد،حکمت و مسکن در بخش عفاف و حجاب موفق‌تر از ساير بانک‌ها بوده‌اند.

عرفان منش گفت: در زمينه حقوق شهروندي هم آموزش و پرورش شهرستان‌ها، بنياد شهيد شهرستان‌ها و کميته امداد امام خميني (ره) و در بانک‌ها، بانک پاسارگاد، حکمت و تجارت در حوزه حقوق شهروندي رتبه آوردند. در اين نشست سردار احمد روزبهاني رئيس ستاد امر به معروف و نهي از منکر گفت: بايد فرهنگ بتوچه و به من چه را حذف کنيم چون امر به معروف و نهي از منکر وظيفه همه است. او ادامه داد: امر به معروف و نهي از منکر رعايت حقوق شهروندي است و بايد بپذيريم و نقدپذير باشيم.

رئيس ستاد امر به معروف و نهي از منکر استان تهران گفت: البته بايد به افرادي که با حجاب هستند هم احترام بگذاريم و با احترام با آنها برخورد کنيم.

در ادامه زهرا ساعي سرپرست اداره کل امور بانوان استانداري تهران گفت: متاسفانه هيچگونه نظارتي بر عرضه پوشاک و البسه وجود ندارد و مدهايي که الان وجود دارد به هيچ وجه مبتني بر اصول و ارزش‌هاي اسلامي نيست. او پيشنهاد داد که با تعدادي از طراحان که در بخش طراحي مد و لباس براي بانوان فعاليت مي‌کنند بايد قراداد بست و از آنها حمايت کرد تا مبتني بر ارزشهاي اسلامي پوشاکل خود را توليد کنند.

ساعي با بيان اينکه در 10 سال اخير مصوبات مهمي را براي ساماندهي پوشاک و البسه داشتيم ادامه داد: قانون مد و لباس در قالب يک آئين‌نامه اجرايي باز تعريف شده است و بايد اين قانون آسيب‌شناسي شود تا نقاط مثبت آن تقويت شود.

سپس عليرضا مهدوي مشاور فرهنگي استاندار گفت: در کجاي تاريخ برخورد پرخاشگرايانه با بدحجابان شده که ما اينگونه برخورد مي‌کنيم.

او با بيان اينکه اگر از راههاي قانوني نتيجه نگرفت بايد به سراغ قوه قهريه رفت گفت: سرچشمه اصلي مشکل بدحجابي توليد پوشاک است که اگر آن را حل کنيم، ديگر ون گشت ارشاد در ميدانها نداريم تا بدحجابان را جمع و از آنها تعهدي بگيرند که معلوم نيست ارزش آن چيست.

او تاکيد کرد: بهترين راه براي توسعه و فرهنگ آموزش و پرورش است و بايد در زمينه حجاب و عفاف الگوي موفق را نشان دهيم.

فرماندار تهران نيز در حاشيه جلسه بررسي وضعيت حجاب و عفاف در دستگاه‌هاي کشور که در استانداري برگزار شد دلايل بدحجابي را وضعيت اقتصادي مردم دانست. عيسي فرهادي فرماندار تهران به خبرآنلاين گفت: وقتي قيمت يک ساپورت 6 هزار تومان و شلوار جين معمولي 100 هزار تومان است معلوم است که دختران ما تمايل به پوشيدن ساپورت پيدا مي‌کنند.

او با بيان اينکه مردم در اين شرايط اقتصادي به دنبال کاهش هزينه‌هاي خود هستند گفت: بايد وزارت صنعت و معدن که متولي توليد در کشور است پوشاکي را تهيه کند که متناسب با فرهنگ اسلامي و با هزينه کم باشد.

فرهادي ادامه داد: متاسفانه لباسهاي زننده قيمت کمتري دارند و براي همين دختران و زنان ما آنها را خريداري مي‌کنند درحاليکه اگر چادر و لباسهاي اسلامي ارزان باشند اين مشکلات پيش نمي‌آيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان