نسخه شماره 3526 - 1393/04/29 -

 ظريف و اشتون پس از 18 روز، بيانيه مشترک صادر کردند
 تمديد چهار ماهه مذاکرات 

گروه سياسي- علامه عزيزي‌: ماراتون مذاکرات وين 6 در حالي پايان يافت که مذاکرات هسته‌اي ايران و 1+5 بمدت چهار ماه ديگر تمديد شد.گفتني است با توجه به عزم جدي دو طرف با تمديد مذاکرات اميدها زنده نگه داشته شد زيرا در صورت عدم تمديد مذاکرات شرايط به شش ماه گذشته برمي‌گشت اما با توجه به اين اصل که ديپلماسي زمان بر است تمديد مذاکرات نشان از مثبت بودن مذاکرات دارد.

محمد‌جواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان در حالي وين را به سمت تهران ترک کرد که مذاکرات ايران و 1+5 به مدت چهار ماه تا 3 آذر 93 تمديد شد.اين در حالي است که هر زمان که دو طرف به توافق برسند مذاکرات پايان مي‌يابد.

وزير امور خارجه کشورمان روز جمعه در بيانيه مشترک خود با کاترين اشتون گفت: «به همراه وزيران خارجه ديگر تصميم گرفتيم اجراي برنامه اقدام مشترک را تا 24 نوامبر 2014 ادامه دهيم. ايران و 3+3 تاکيد مي‌کنند که اجراي تمامي تعهدات‌شان را به طور موثر و به موقع ادامه مي‌دهند. با جديت براي توافق جامع جلسات خود را در هفته‌هاي آينده برگزار خواهيم کرد.» وزير امور خارجه کشورمان درباره روند مذاکرات ايران و 1+5 گفت: اين مذاکرات يک فرصت تاريخي براي همه ماست تا بتوانيم به جاي حل بخشي از مسائل همه آن را حل کنيم.

محمد‌جواد ظريف در گفت‌وگو با کريستين امان‌پور، خبرنگار سي‌.ان.ان افزود: من فکر مي‌کنم که مباحث جدي و کافي براي ما وجود دارد که بتوانيم اين مباحث را ادامه دهيم.

او درباره احتمال تمديد مذاکرات ايران و 1+5 بيش از زمان مقرر گفت: من فکر مي‌کنم که کري، وزير امور خارجه در اين باره توصيه‌هايي داشته و من نيز توصيه مي‌کنم.

وي ادامه داد: نگراني ايران تنها درباره محدوديت‌هاي ايجاد شده توسط تحريم‌هاي اعمال شده توسط آمريکا نيست بلکه موضوعات ديگري مانند همکاري‌هاي فني در حوزه انرژي هسته‌اي و همکاري براي دستيابي ايران به بازار هسته‌اي است. آمريکا با اعمال تحريم‌ها نتوانسته است به اهداف خود دست يابد بلکه تنها باعث ايجاد ناخوشنودي در ميان ايرانيان شده است.

وزير خارجه ايران در اين گفت‌وگو به ايجاد يک تغيير پارادايمي توسط کنگره آمريکا تاکيد کرد و اعلام کرد که زمان فشار به پايان رسيده است.

8/2 ميليارد دلار ديگر از دارايي‌هاي ايران آزاد مي‌شود

عراقچي معاون وزير خارجه کشورمان نيز گفت: اختلاف‌هاي عميقي درباره مسايل مختلف وجود دارد و همان‌طور که قبلا گفتيم شروع به نوشتن متن پيش‌نويس کرديم و پيشرفت خوبي به لحاظ متن داشتيم اما در محتوا اختلاف باقي است و بيش از 65 درصد متن انجام شده اما 35 درصد مسائل باقي مانده که شامل مسايل کليدي است. سيدعباس عراقچي، معاون وزير خارجه ايران بامداد شنبه در يک نشست خبري در وين ادامه داد: در مذاکرات اخير موفق به کامل کردن متن نشديم و مواضع ما با مواضع آن‌ها فاصله زياد دارد و نتوانستيم اين فاصله را پر کنيم. اما از آنجا که فضاي مذاکرات سازنده است و اراده جدي در طرف‌ها براي رسيدن به راه‌حل وجود دارد به اين نتيجه رسيديم که بايد مذاکرات ادامه پيدا کند.

او ادامه داد: ما براي ادامه مذاکرات منعي نداشتيم و مي‌توانستيم طبق توافق ژنو ادامه دهيم. طبق توافق ژنو يک سال زمان مذاکره‌ است، اما با توجه به گام اول توافق ژنو که 29 تير پايان مي‌يافت بايد روند تمديد مي‌شد. از اين رو در سه روز آخر به اين جمع‌بندي رسيديم که توافق جامع تا 29 تير عملي نيست درباره تمديد گام اول توافق ژنو حرکت کرديم و اگر تمديد نمي‌شد به طور خودکار همه چيز به شش ماه قبل باز مي‌گشت. عراقچي زمان تمديد مذاکرات را 4 ماه اعلام کرد و گفت: همه تعهداتي که دو طرف در توافق ژنو قبول کرده بودند از جمله اقدامات ايران و 1+5 براي چهار ماه ديگر ادامه مي‌يابد. اما از آن‌جا که بعضي از تعهدات دو طرف ماهيت و شکلش تغيير يافته بود نياز به مذاکره داشتيم تا ببينيم چگونه تعهدات در قالب توافق ژنو ادامه پيدا کند. يکي از اين مسايل مبلغ 2/4 ميليارد دلار بود که در مقابل تبديل مواد 20 درصدي ما به اکسيد اورانيوم و رقيق‌سازي بود.

وي افزود: ما معتقد بوديم براي چهار ماه آينده بايد 2 ميليارد و 800 ميليون دلار آزاد شود. اين در حالي بود که برخي معتقد بودند چون اقدام ايران براي تبديل مواد 20 درصدي‌اش تمام شده مبلغ جديدي نبايد پذيرفته شود اما در نهايت پذيرفتند که اين مبلغ پرداخت شود يعني در چهار ماه آينده و در شش قسط (چهار قسط 500 و دو قسط 400 ميليون دلاري) به کشورمان پرداخت مي‌شود که به صورت نقدي خواهد بود و از اول ماه اوت تقريبا هر 20 روز (يا هر سه هفته) اين مبالغ پرداخت مي‌شود.

به پيشرفت واقعي دست يافته‌ايم

وزير امور خارجه آمريکا نيز با اشاره به اينکه ديپلماسي زمان‌بر است، گفت: پيشرفت واقعي در روند مذاکرات هسته‌اي در برخي حوزه‌ها ايجاد شده است اما هنوز فاصله‌هاي بزرگي باقي است.

به گزارش پايگاه خبري پولتيکو، جان کري، وزير امور خارجه آمريکا بامداد روز شنبه در بيانيه‌اي با اشاره به تمديد مذاکرات هسته‌اي با ايران تا 24 نوامبر گفت: همانگونه که پرزيدنت اوباما و همه مقامات اين دولت به طور صريح اعلام کرده‌اند ما متعهد هستيم که بسنجيم که آيا مي‌توانيم يکي از مهمترين مسائل جهان را حل کنيم و اين تضمين را بدهيم که ايران به دنبال سلاح هسته‌اي نمي‌رود و اين کار را از طريق مذاکرات ديپلماتيک انجام دهيم؛ همانگونه که اکنون توسط ما و شرکاي بين‌المللي‌مان در حال حاضر انجام مي‌شود.

وي ادامه داد: اين تلاش‌ها بسيار مهم است و ما توانسته‌ايم راه طولاني را در مدت زمان کوتاهي بپيماييم. کمتر از يک سال پيش پرزيدنت اوباما و رئيس جمهور روحاني با يکديگر گفت‌وگو کردند. همچنين من براي اولين بار ديدار دوجانبه با وزير امور خارجه داشتم و پس از بيش از سه دهه با وزير امور خارجه ايران ديدار کردم. از آن زمان تاکنون ما بهترين فرصت را به دست آورديم تا بتوانيم اين مسئله را از طريق صلح‌آميز حل کنيم. اين تلاش توسط برنامه اقدام مشترک امکان پذير شد که توانست روند رو به پيشرفت برنامه هسته‌اي ايران را براي اولين بار در طول يک دهه متوقف کند.

وزير امور خارجه آمريکا اضافه کرد: همانگونه که در وين اعلام کردم بسيار آشکار است که ما توانسته‌ايم روند خوبي در مذاکرات جامع بپيماييم اما هنوز شکاف‌هاي واقعي در برخي از حوزه‌ها باقي مانده است؛ امروز ما پيشنويس شامل مسائل اصلي را نوشته‌ايم اما در آن جاهاي خالي و پرانتزهايي باقي مانده است. ما در اين روند با يکديگر کار مي‌کنيم تا بتوانيم يک راه حل بلند مدت به دست آوريم تا به طور موثر راه را براي ساخت پلوتونيوم در راکتور اراک براي ساخت سلاح هسته‌اي ببندند. ما با يکديگر کار مي‌کنيم تا بتوانيم اين تضمين را بدهيم که تاسيسات هسته‌اي فردو براي ساخت سلاح هسته‌اي استفاده نمي‌شود. ما مي‌خواهيم اين ضمانت را بدهيم که از ذخاير اورانيوم غني شده به ميزان کم تبديل به اورانيوم غني شده به ميزان بالا براي ساخت بمب استفاده نمي‌شود. وي ادامه داد: همچنين ما توافق کرده‌ايم که هر گونه راه حل جامع و بلند مدت بايد به همراه نظارت و ابزار راستي‌آزمايي باشد تا بتوانيم از وضعيت موجود به جلو پيش برويم. در واقع اين ابزاري است که براي ايجاد اعتمادي که ما نياز داريم بدان دست يابيم تا به اين اطمينان برسيم که ايران به طور مخفيانه به تسليحات هسته‌اي دست نمي‌يابد. برخي حوزه‌ها وجود دارد که ما در آنها پيشرفت‌هايي حاصل کرده‌ايم تنها برخي از آنها مهم است؛ البته در برخي ديگر ما هنوز کار کرده و تلاش مي‌کنيم اختلاف‌نظرها را حل کنيم. ما به پيشرفت واقعي دست يافته‌ايم.

وزير امور خارجه آمريکا اضافه کرد: هنوز مباحث واقعي در برخي موضوعات مانند ظرفيت غني‌سازي در تأسيسات غني‌سازي نطنز باقي مانده است. اين مسئله يکي از مسائل کاملاً‌ مهم در هر‌گونه توافق جامع خواهد بود. کارهاي بسياري بايد در اين حوزه و در حوزه‌هاي ديگر انجام شود.

کري خاطر نشان کرد: ديپلماسي زمان‌بر است. ما کاملاً با صراحت اعلام کرده‌ايم توافق نکردن بهتر از يک توافق بد است. در يک چشم انداز واقعي براي دستيابي به يک توافق خوب ما نياز به زمان بيشتر براي دستيابي به اهداف‌مان داريم. وي با اشاره به تمديد زمان مذاکرات تا 24 نوامبر ادامه داد: تا اين تاريخ زمان بيشتري به ما داده مي‌شود تا براي دستيابي به توافق جامع کار کنيم. ما بر اين باوريم روند رو به جلويي را پيموده‌ايم. جان کري اضافه کرد: بر اساس اين تمديد کوتاه همه طرف‌هاي مذاکره کننده متعهد شدند بر تعهداتشان بر‌اساس برنامه اقدام مشترک تأکيد کنند. براي چهار ماه آينده ما به ادامه توافق روند پيشرفت برنامه هسته‌اي ادامه مي‌دهيم. همچنين ايران متعهد شده است گام‌هاي بيشتري در حوزه هسته‌اي در طول چهار ماه آينده بردارد و اجراي گام‌هاي اعلام شده در برنامه اقدام مشترک بدون تغيير ادامه مي‌يابد. در مقابل ما به تعليق تحريم‌هاي توافق شده بر اساس اقدام مشترک ادامه مي‌دهيم و ايران اجازه مي‌يابد که به 8‌/‌2 ميليارد دلار از دارايي‌هاي بلوکه شده خود در طول چهار ماه آينده دست يابد. اين مبلغ بيش از آنچه که در شش ماه گذشته به دست آورده است، نيست. بگذاريد در اين باره به صراحت اعلام کنم که ايران پول بيشتري در طول اين چهار ماه بدست نمي‌آورد. بخش اعظم دارايي‌هاي بدست آمده از فروش نفت که بلوکه شده است غيرقابل دسترس براي ايران باقي مي‌ماند و همچنين تحريم‌هايي که تعليق نشده‌اند به قوت باقي مانده و اجرا مي‌شود. وي ادامه داد: ما در اين راه با متعهدان خود و کنگره درباره اين مسئله حساس گفت‌وگو مي‌کنيم. در يک سال گذشته کمتر کسي پيش‌بيني مي‌کرد که ايران به همه تعهداتش در گام اول توافق هسته‌اي پايبند باشد و اکنون ما به طور فعال درباره دستيابي به توافق بلند مدت جامع مذاکره مي‌کنيم. اکنون چهارماه زمان اضافه‌تر براي پيمودن اين راه دشوار ديپلماتيک در پيش داريم. بياييد از اين زمان اضافه براي فرصت‌هاي اساسي و لازم در جهت دستيابي به توافق جامع استفاده کنيم توافقي که همه جهان را به يک جاي امن‌تر تبديل خواهد کرد.

هنوز احتمال دستيابي به توافق با ايران
وجود دارد

وزير امور خارجه آلمان نيز ابراز عقيده کرد که با وجود اختلافات موجود در زمينه برنامه هسته‌اي ايران، هنوز احتمال دستيابي به يک توافق با ايران وجود دارد. بر‌اساس بيانيه وزارت امور خارجه آلمان، «فرانک والتر اشتانماير» در ادامه به وجود اختلاف‌نظرهاي بزرگ در مسائل اساسي اذعان کرد و افزود: اما ما اين برداشت را داريم که هر دو طرف بصورت کاملاً جدي براي دستيابي به توافق تلاش کردند و اين احتمال وجود دارد که طي دوره زماني باقيمانده اختلافات حل شود.

وي ادامه داد که «ايران بايد تمايلش را به از بين بردن ترديدها در زمينه طبيعت مسالمت‌آميز بودن برنامه هسته‌اي‌اش نشان دهد». اشتانماير در ادامه به ايران نسبت به آنچه که بازي با زمان در طول مذاکرات خواند، هشدار داد و تاکيد کرد که روشن است نمي‌توان مذاکرات را تا بي‌نهايت ادامه داد.

وزير امور خارجه آلمان در پايان گفت که شايد اين چند ماه تا نوامبر آينده، فرصتي پاياني و خوب براي حل و فصل مسالمت‌آميز اختلافات هسته‌اي باشد.

1+5 و ايران اراده سياسي براي دستيابي به مصالحه را دارند

سرگئي ريابکوف، معاون وزير امور خارجه روسيه اعلام کرد که گروه «1+5» و ايران در دوره فعلي مذاکرات هسته‌اي و دوره‌هاي قبلي نيز اراده سياسي براي دستيابي به مصالحه را از خود نشان داده‌اند.

به گزارش خبرگزاري نووستي، ريابکوف ادامه داد: متاسفانه تاکنون راه‌حل‌هايي براي گره‌گشايي و حل بسياري از مسائل مورد اختلاف مشخص نشده است، اين کار به وقت اضافي نياز دارد، اما طرفين در مذاکرات انجام شده اراده سياسي براي دستيابي به مصالحه را نشان داده‌اند که امکان مي‌دهد توافق جامع نهايي تدوين شود. وي اضافه کرد: اين اراده سياسي در پايتخت‌هاي هر شش کشور عضو گروه 1+5 و پايتخت ايران نيز وجود دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان