نسخه شماره 3517 - 1393/04/17 -

 با ارسال نامه‌اي به رئيس‌جمهور مطرح شد:هشدار انجمن حمايت از کودکان درباره آزار جنسي دانش‌آموزان  

به دنبال خبر آزار جنسي کودکان توسط معاون يک دبستان در تهران انجمن حمايت از حقوق کودکان در نامه‌اي سرگشاده به دکتر حسن روحاني درباره آزار جنسي دانش آموزان هشدار داد.

به گزارش ايلنا، در اين نامه آمده است: در خرداد ماه سال جاري خبر آزار جنسي کودکان توسط معاون يک دبستان در تهران، منتشر و باعث نگراني خانواده‌هاي دانش آموزان شد. دردناک‌تر از اصل خبر، واکنش وزارت آموزش و پرورش به اين مسئله بود. معاون پرورشي وزير آموزش و پرورش با بيان اينکه «بشر است ديگر. در زمان معصوم هم خطا وجود داشته است.» سعي در عادي نشان دادن اين جنايت نمودند.

ايشان با بيان اينکه «در کشورهاي غربي روزي پنج مورد از اين اتفاقات مي‌افتد و آنها اجازه نمي‌دهند کسي خبردار شود.» انتشار اين خبر را مورد انتقاد قرار دادند و گفتند: «وقتي بعضي اشکالات ما را شبکه‌هاي خارجي پخش مي‌کنند، غيرت ملي ما کجا رفته است؟»

جناب آقاي رئيس‌جمهور

انتظار جامعه و مخصوصا طرفداران حقوق کودکان از وزير آموزش و پرورش دولت تدبير و اميد، ممانعت از گردش آزاد اطلاعات نيست. بر خلاف نظر معاون پرورشي وزير در جوامع غربي اين اخبار با پوشش وسيع منتشر مي‌شود و حتي اطلاعات افراد منحرف جنسي در دسترس عموم قرار مي‌گيرد. آموزش و پرورش به جاي کتمان آسيب‌هاي اجتماعي و اقدام نمايشي شکايت از ناظم مدرسه، بايد به وظيفه خود در زمينه آموزش معلمان و دانش آموزان و پيشگيري از بروز اين گونه ناهنجاري‌ها عمل کند. پديده پدوفيليا يعني آزار جنسي کودکان زير 13 سال يک ناهنجاري شناخته شده است و مي‌توان با رعايت جوانب شرعي و اخلاقي به کودکان و معلمان آموزش‌هاي لازم را ارائه داد و از سوء استفاده جنسي از کودکان در مدارس با اطمينان جلوگيري کرد.

رويه انکار آسيب‌هاي اجتماعي مانند اعتياد دانش آموزان و آزار جنسي کودکان، بايد توسط وزير آموزش و پرورش کنار گذاشته شود و اجازه دهند که ابعاد کمي و کيفي اينگونه مشکلات توسط محققين و کارشناسان شناسايي شود تا راه حل‌هاي علمي جايگزين کتمان و انکار شود. در مراکز تربيت معلم و کلاس‌هاي آموزش ضمن خدمت بايد آگاهي‌هاي لازم به معلمان داده شود. مهمتر اينکه در مدرسه و اردوهاي دانش آموزي رفتار حرفه‌اي مطابق پروتکل جايگزين رفتارهاي سليقه‌اي عوامل تعليم و تربيت شود، تا افراد منحرف که تعدادشان در جامعه يک ميليوني معلمان قطعا اندک است، فرصتي براي اعمال ضد انساني خود پيدا نکنند.

انجمن حمايت از حقوق کودکان ضمن اظهار تاسف عميق از وقوع چنين حادثه اسفبار و ابراز همدردي با خانواده‌هاي اين کودکان خواستار واکنش سريع و قاطع حضرتعالي براي تغيير رويه وزارت آموزش و پرورش در راستاي پيشگيري و به حداقل رساندن مشکلات مشابه در آينده و رسيدگي فوري و عادلانه قضايي به اتهامات متجاوز اخير است.

انجمن همچنين آمادگي خود را براي تدوين درسنامه‌ها و برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي پيشگيري و آشنايي با علايم و نشانه‌هاي کودک آزاري در مراکز آموزشي اعلام مي‌دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان