نسخه شماره 3517 - 1393/04/17 -

 حادثه در کمين شهرک صنعتي شماره 3 اهوازگاز، آتش و گرما کارگران را آزار مي‌دهد 

چند ماهي است که انتشار گاز در شهرک صنعتي شماره سه اهواز شدت گرفته و کارگران و کادر اداري واحدهاي صنعتي مستقر در آن به شدت با خطر مواجه شده اند.

به گزارش مهر، شهرک صنعتي شماره سه اهواز واقع در كيلومتر هشت محور اهواز به ماهشهر است. اين شهرك داراي 160 هكتار مساحت بوده و حدود يك هزار و 611 نفر در آن به عنوان کارگر يا کادر اداري مشغول به کار هستند. تاكنون 247 قرارداد در اين شهرك منعقد شده است. اگر در اين چند روز در شهرک صنعتي شماره سه حضور پيدا کنيد به راحتي متوجه انتشار بوي بد گاز خواهيد شد. شدت فاجعه آنقدر عميق است که برخي از افراد حاضر در اين شهرک به نوعي دچار تنگي نفس و حالت تهوع مي‌شوند.

انتشار اين مقدار گاز در منطقه‌اي صنعتي که طبيعتا با آتش و کوره سر و کار دارند و در اين گرماي شديد اين روزها اهواز را نمي‌توان طبيعي و عادي جلوه داد که در خصوص وجود آن سهل انگاري کرد؛ زيرا هر گونه اتفاق مي‌تواند حادثه‌اي شديد و جبران ناپذير را براي تعداد بي‌شماري از افرادي که براي تهيه نان حلال دل به اين واحدهاي صنعتي داده‌اند؛ رقم بزند.

عادل بني عگبه رئيس اداره محيط زيست اهواز در گفت‌وگو با مهر اظهار کرد: در شهرک صنعتي شماره سه اهواز تعداد سه واحد با فرآورده‌هاي نفتي سر و کار دارند. فعاليت اين واحدها ريشه نفتي دارد. محيط زيست اين احتمال را مي‌دهد که آرموتيک يا حلقه‌هاي بنزن نفتي که اثرات خاصي روي بهداشت و سلامتي افراد دارد با انتشار گاز در اين شهرک وجود داشته باشد اما تا زماني که به يقين نرسيم نمي‌توانيم اظهار نظري داشته باشيم.

وي ادامه داد: وجود آرموتيک و حلقه‌هاي بنزن فقط در حد احتمال است. تا وقتي که تحقيقات کارشناسان ما کامل نشود ما اين مسئله را تائيد نمي‌کنيم و فقط در حد فرضيه است. همچنين ما نمي‌توانيم بگوييم که فعاليت سه واحد صنعتي موجود در اين شهرک که ريشه صنعتي دارد علت انتشار اين گاز هستند. در حقيقت هنوز مشخص نشده که آيا صنعت‌هاي فعال در اين سه واحد از آلاينده‌هاي مذکور استفاده مي‌کنند.

رئيس اداره محيط زيست اهواز عنوان کرد: حدود چهار ماه است که پرونده‌هايي در ارتباط با اين موضوع در اداره محيط زيست تشکيل شده است. اما هنوز منشأ و مقصر اصلي اين انتشار پيدا نشده است. محيط زيست در بحث استقرار صنايع در شهرک‌ها هيچ دخالتي ندارد. مجوزهاي اصلي را به کل شهرک مي‌دهيم. شهرک هم بر اساس گزارش‌هاي زيست محيطي و اعلام پارامترها از سوي ما نسبت به استقرار هر واحد اقدام مي‌کنند. همچنين در ارائه پروانه بهره برداري واحدهاي مستقر نيز مديريت شهرک تنها از ما مي‌خواهد تا نظر خود را اعلام کنيم.

حال بد کارگران از بوي تند گاز

وي افزود: کاربري شهرک صنعتي شماره سه اهواز براي فعاليت واحدهايي است که با سازه‌هاي فلزي سرو کار دارند و واحدهايي که با مواد شيميايي فعاليت مي‌کنند نبايد در اين شهرک مستقر شوند. اين واحدها بايد بيرون شهر فعاليت کنند تا آلاينده‌هاي ناشي از فعاليت شان به افراد آسيب نرساند. روز شنبه 14 تيرماه به دليل شدت انتشار گاز يکي از کارکنان دفتر فني و يکي از کارگران واحد ما حالشان بد شده و به مرخصي رفتند.

اين مدير واحد صنعتي يادآور شد: مدير شهرک به ما مي‌گويد شما نبايد هيچ تماس تلفني يا حضوري براي برخورد با اين واحد داشته باشيد و خود ما پيگير موضوع هستيم. هر بار که در اين واحد را بزنيد کسي درب را به روي شما باز نمي‌کند. در چند سال اخير يکي از اين واحدهاي انتشار دهنده بوي گاز تعطيل بوده است.

کيهان ساکي‌پور رئيس اداره ايمني و آتش نشاني اداره گاز استان خوزستان نيز در گفت‌وگو با مهر اظهار کرد: گاز گرفتگي وقتي به کار مي‌رود که اکسيژن به بدن نرسد و انسان خفه شود. گاز گرفتگي در دو نوع خفگي و مسموميت براي انسان‌ها خطر ايجاد مي‌کند. براي تنفس انسان 21 درصد اکسيژن بايد در فضاي اطراف وجود داشته باشد و تنفس در اين حد مجاز است. وقتي اين اکسيژن کمتر از حد مجاز شود خطر خفگي و مسموميت را ايجاد مي‌کند. براي انسان‌هايي که سابقه بيماري نداشته و يا اينکه پير و کودک نباشند تنفس در فضايي با حدود 19 و نيم درصد هم قابل تحمل است.

وي اذعان کرد: اگر درصد اکسيژن به 16 و نيم برسد کم حواسي و سست شدن عضلات را در پي دارد. اگر به 15 درصد برسد فرد بيهوش شده و اگر درصد اکسيژن موجود در هوا به پائين تر از 12 برسد؛ فرد بيهوش شده و اگر درصدش به پايين تر از 12 برسد باعث خفگي و فوت انسان خواهد شد.

رئيس اداره ايمني و آتش نشاني اداره گاز استان خوزستان بيان کرد: خفگي به معناي تعريق اکسيژن است. اين حالت وقتي به وجود مي‌آيد که در محيط‌هاي بسته و اطراف زندگي انسان مولکول‌هاي قابل اشتعال جايگزين اکسيژن شود. به عنوان مثال گاز شهري متان در صورت کاهش درصد اکسيژن و اين جايگزيني باعث ايجاد خفگي و اشتعال مي‌شود. در تعريف مسموميت نيز مي‌توان گفت منواکسيد کربن که يک گاز مسموم کننده است وقتي از طريق تنفس وارد ريه شد بعد وارد خون شده و به سلول‌هاي هموگلوبين خون مي‌چسبد. بعد از اين حالت سلول‌هاي ديگر قادر به حمل اکسيژن نيستند که به اين حالت مسموميت مي‌گويند. وقتي کسي دچار مسموميت شد بايد احيا شود و متاسفانه در اين حالت ديگر مانند فردي که دچار خفگي شده است برگشت به زندگي (احيا) با اکسيژن انجام نمي‌شود و بايد خون فرد تصفيه شود. تصفيه خون زمان بر است.

گاز شهري طبيعي در ابتدا بودار نيست. اما براي ورود به ميادين شهري اداره گاز در درگاه‌هاي ورودي شهر هنگام انتقال گاز براي مصارف خانگي، تجاري و صنعت‌هاي جز با تزريق مايع «مرکاب تن» که هر بشکه آن با قيمتي حدود يک هزار و 300 دلار خريداري مي‌شود را به گاز تزريق مي‌کند. بعد از اين تزريق گاز را براي مصرف انتقال مي‌دهيم. تزريق مايع مرکاب تن به اين دليل است که در صورت نشت گاز با بويي که از گاز منتشر مي‌شود همه متوجه شده و دچار گاز گرفتگي نشوند.

اخلاق محمديان مدير عامل شركت شهرك‌هاي صنعتي خوزستان نيز در گفت‌وگو با مهر گفت: ارائه مجوز و پروانه بهره‌برداري صنايع براي استقرار در شهرك‌ها را سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با دريافت استعلام‌هاي خاص به ويژه از سوي محيط زيست ارائه مي كند. شركت شهرك‌هاي صنعتي خوزستان تنها با ارائه مجوز از سوي مدير عامل واحد صنعتي سند زمين را به آنها مي دهد.

وي در خصوص انتشار بوي تند گاز در شهرک صنعتي شماره سه اهواز نيز گفت: كارشناس اداره محيط زيست اهواز براي بررسي علت به آن واحد صنعتي مراجعه كرده ولي كسي در را باز نكرده است. رئيس اداره محيط زيست اهواز در نامه اي به آنها اعلام كرده است در صورت عدم مراجعه به اداره محيط زيست و بررسي موضوع از طريق مراجع قانوني اقدام خواهيم كرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان