نسخه شماره 3492 - 1393/03/19 -

 پارادوکس عملکرد اولاند 

در حالي که فرانسوا اولاند رئيس‌جمهور فرانسه با برگزاري مراسم سالگرد پياده شدن نيروهاي متفقين در نرماندي به موفقيت‌هاي سياسي چشمگيري دست يافت فرانسوي‌ها اين سوال را مطرح مي‌کنند که چرا وي در عرصه‌هاي اقتصادي و اجتماعي قادر به دستيابي به چنين موفقيت‌هايي نيست. به گزارش شبکه خبري فرانس 24، در مراسم سالگرد پياده شدن نيروهاي متفقين در نرماندي اولاند در مرکز توجه‌ها بود و 19 تن از سران حکومت‌ها و دولتها پيرامون وي گرد آمده بودند. گر چه در ابتدا از اولاند به سبب دعوت از ولاديمير پوتين رئيس‌جمهور روسيه براي شرکت در اين مراسم انتقاد شده بود اما اولاند کاري کرد که باراک اوباما رئيس‌جمهور آمريکا و پوتين قادر به دوري جستن از يکديگر نباشند. آنان ابتدا در مراسم به يکديگر لبخند زدند و سپس چند کلمه با هم صحبت کردند. با پخش تصوير گفتگوي اوباما و پوتين، رئيس‌جمهور فرانسه نخستين نمره مثبت را گرفت. ولاديمير فدوروفسکي نويسنده روس که کتابي درباره پوتين نوشته است در اين خصوص مي‌گويد: رئيس‌جمهور و دستگاه ديپلماسي فرانسه حق داشتند دعوت از پوتين را لغو نکردند زيرا اين اقدام آنان حرکتي در تکريم پوتين نبود بلکه در تکريم کل روسيه بود.

پترو پوروشنکو رئيس‌جمهور جديد اوکراين نيز از ديگر دعوت شدگان به اين مراسم بود. اولاند با کمک آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان سرانجام توانست کاري کند که ولاديمير پوتين نخستين بار با پورشنکو صحبت کند و اين دومين موفقيت ديپلماتيک اولاند بود.

حضور چهره‌هاي سرشناسي مانند اليزابت دوم ملکه بريتانيا و باراک اوباما نيز در اين مراسم خود موفقيتي براي اولاند محسوب مي‌شود. فرانتس اوليور گيسبر روزنامه نگار در اين باره مي‌گويد اولاند با اقداماتش نشان داد که در ديپلماسي و سياست خارجي استعداد زيادي دارد اما از خودمان مي‌پرسيم که چرا چنين استعدادي در خصوص مسائل اقتصادي و اجتماعي وجود ندارد. گفتني است که اولاند از اين هفته با موضوع اجراي صرفه‌جويي 50 ميليارد يورويي غرق در مسائل داخلي فرانسه خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان