نسخه شماره 3485 - 1393/03/08 -

 معاون وزير آموزش و پرورش خبر داد:حق‌التدريسي‌ها دراولويت ساماندهي راه‌اندازي مجدد خوابگاه‌هاي مدارس نمونه‌ دولتي 

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش ضمن اعلام برنامه‌ها و اولويت‌هاي معاونت در سال جاري و اعلام جزئيات ثبت نام در مدارس از ابلاغ دستورالعمل طرح پروژه مهر در آينده نزديک خبر داد.

به گزارش ايسنا مهندس علي زرافشان، در يک نشست خبري با بيان اينکه ثبت نام در مدارس آغاز شده است اظهار کرد: دانش‌آموزان مقطع اول دبستان مشغول انجام کارهاي مقدماتي ثبت‌نام و مراجعه به پايگاه سنجش سلامت هستند و ساير پايه‌ها نيز بعد از پايان امتحانات در يک بازه زماني 45 روزه از اول خرداد تا 18 تير ماه ثبت نام خود را انجام مي‌دهند.

وي ادامه داد: دستورالعمل ثبت نام به مدارس ابلاغ و مقررات مربوط به دريافت شهريه از اوليا نيز در آن به طور کامل قيد شده است. به غير از مدارس خاص که دستورالعمل ويژه دارند و مي‌توانند مبالغي را براي فعاليت‌هاي آموزشي و پرورشي از اوليا دريافت کنند، ساير مدارس مجاز به دريافت شهريه نيستند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه والدين تنها موظف به پرداخت هزينه «کتاب» و «بيمه» هستند اظهار کرد: ستادهاي ثبت‌نام در مناطق مختلف براي بررسي تخلفات تشکيل شده‌اند و مسووليت نظارت بر فرآيند ثبت‌نام در مدارس را بر عهده دارند و خانواده‌ها در صورت مشاهده تخلف مي‌توانند موارد را به آن‌ها گزارش دهند؛ البته براساس ماده 11 شوراها، دريافت کمک‌هاي مردمي بعد از ثبت نام توسط مديران بلامانع است.

وي با اعلام اينکه عمليات مربوط به اجراي طرح پروژه مهر نيز آغاز شده و دستورالعمل آن حضوري ابلاغ مي‌شود اظهار کرد: اميدواريم در سالي که به نام «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي» مزين شده است شاهد آغاز سال تحصيلي پرشکوه‌تري باشيم و مدارس با آمادگي کامل به استقبال بهار تعليم و تربيت بروند. زرافشان در تشريح جزييات پروژه مهر اظهار کرد: بيش از 100 هزار واحد آموزشي داريم که همه آن‌ها بايد آمادگي لازم را براي شروع سال تحصيلي پيدا کنند.

اين يک برآيند گسترده است که از سال‌ها قبل تدوين شد و در دستور کار قرار گرفت. در واقع براي آغاز اين پروژه همه واحدهاي مختلف وزارتخانه بسيج مي‌شوند. معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش آماده‌سازي فضاي فيزيکي، تجهيز آزمايشگاه، ايجاد نشاط در مدارس و آماد‌ه‌سازي امکانات بهداشتي را از جمله ابعاد مطرح در اين طرح دانست و گفت: اجراي طرح پروژه مهر از اول تير ماه آغاز خواهند شد. وي افزود: دستورالعمل ثبت نام مدارس نيز به عنوان بخشي از پروژه مهر به مدارس ارسال شده است که بر اين اساس دانش‌آموزان بايد در زمان مقرر کلاس‌بندي و ثبت‌نام شوند اين مساله نيز ارتباط مستقيم با سامان‌دهي نيروي انساني دارد. زرافشان با بيان اينکه جشن شروع سال تحصيلي و اطلاع‌رساني درباره جزييات ثبت‌نام در مدارس توسط رسانه‌هاي مختلف در سطح کشور از جمله ديگر برنامه‌هاي پروژه مهر است اظهار کرد: ستاد پروژه مهر در هر استان تشکيل شده و وظايف خود را در بازه‌هاي زمان‌بندي مشخص انجام خواهد داد.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در ادامه درباره هدايت تحصيلي دانش‌آموزان در پايان متوسط اول اظهار کرد: دانش‌آموزان متوسطه پس از پايان پايه اول بايد رشته تحصيلي خود را مشخص کنند. اين امر يکي از اتفاقات مهم در زندگي دانش‌آموزان است و علاوه بر اينکه تنوع رشته‌ها به علايق دانش‌آموزان پاسخ مي‌دهد به نوعي جوابگوي نياز کشور بوده و در راستاي جهت‌گيري‌هاي کلان اقتصادي و اجتماعي انجام مي‌شود.

زرافشان با بيان اينکه برخي رسانه‌ها به انتقاد از طرح هدايت تحصيلي پرداخته و گفته بودند اعمال سياست توزيع متوازن رشته‌ها مانع توجه و علاقه دانش آموزان است گفت: نبايد بحث هدايت تحصيلي به يک فرآيند تک عاملي و تبديل و علاقه دانش‌آموز به تنهايي ديده شود. سه انتخاب در هدايت فرم تحصيلي وجود دارد که براساس علاقه است، اما از سوي ديگر بايد توزيع متوازن رشته‌ها نيز مورد توجه قرار بگيرد.

وي افزود: در سال‌هاي گذشته شاهد رشد بيش از اندازه رشته تجربي بوديم به گونه‌اي که 47 درصد دانش‌آموزان شاخه رشته انساني در اين رشته مشغول تحصيل هستند، علاوه بر اينکه براي تامين فضا، امکانات و نيروي انساني با مشکل مواجه مي‌شويم؛ آموزش عالي نيز براي جذب اين دانش‌آموزان در دانشگاه با مشکل مواجه مي‌شوند. معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه براساس تکاليف قانوني بايد در شاخه نظري و فني و حرفه‌اي بر توزيع متوازن توجه شود اظهار کرد: تاکيد قانون برنامه پنجم، توسعه رشته انساني و آموزش فني و حرفه‌اي است پس بايد از آن حمايت کنيم و براساس قانون پوشش در شاخه‌هاي فني و حرفه‌اي و کار و دانش را به 46 درصد برسانيم.

زرافشان در پاسخ به اين پرسش که آيا در طرح هدايت تحصيلي دانش‌آموزان اجبار وجود دارد؟ تاکيد کرد: لفظ اجبار را براي انتخاب رشته دانش‌آموزان به کار نبريم چرا که جنبه اجبار به اين امر نمي‌دهيم. مدارس بايد براساس سياست‌هاي «شرط معدل»، دانش‌آموزان را به سمت رشته‌هايي که نياز به آن وجود دارند هدايت کنند و با حضور آن‌ها در برخي رشته‌ها متعادل‌سازي کنند. معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در ادامه درباره ساماندهي نيروي انساني گفت: امسال تغييري در تخصيص نيرو به گروه‌هاي آموزشي داشتيم. قبلا نيروهاي رسمي در اولويت اول قرار داشتند و نيروهاي حق التدريس در اولويت دوم، اما امسال اين اولويت‌ها تغيير کرده است و نيروهاي حق التدريسي در اولويت اول قرار گرفته‌اند.

وي ادامه داد: پايان سامان‌دهي نيروهاي انساني نيز تير ماه است، البته ممکن است جابه‌جايي خاصي پس از زمان اعلام شده وجود داشته باشد که آن‌ها نيز ساماندهي خواهد شد. زرافشان در پاسخ به پرسشي مبني بر تعداد بازماندگان از تحصيل در دوره متوسطه نيز عنوان کرد: بازماندگان از تحصيل در دور اول و دوم متوسطه تعاريف متفاوتي دارند. براساس قانون پنجم توسعه، تحصيلات تا پايان دوره راهنمايي اجباري است و دانش‌آموز بايد در مدرسه حضور داشته باشد.

وي افزود: بايد تلاش کنيم پوشش ما در مقطع راهنمايي به صد درصد برسد. در دوره ابتدايي به اين پوشش صد در صدي نزديک هستيم براي مقطع راهنمايي نيز برنامه‌ريزي‌هاي لازم را انجام داده‌ايم تا اين اتفاق به طور کامل در آينده رخ دهد. وي با بيان اينکه تحصيلات در دوره متوسطه اجباري نيست و حضور در مدرسه به انتخاب دانش‌آموز بستگي دارد گفت: طي چند سال اخير با اقدامات انجام شده به شاخص‌هاي خوبي در زمينه تحصيلات دوره متوسطه دست يافته‌ايم، به گونه‌اي که بيش از 80 درصد از دانش‌آموزان در دوره اول متوسطه تحت پوشش هستند که اميدواريم اين رقم تا پايان برنامه پنجم توسعه به 90 درصد برسد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان