نسخه شماره 3485 - 1393/03/08 -

 شمار افراد مشکوک به ويروس کرونا در کرمان به 6 نفر رسيد 

مدير گروه پيشگيري و مبارزه با بيماري‌هاي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي کرمان از شناسايي شش نفر مشکوک به ويروس کرونا در کرمان خبر داد.مهدي شفيعي در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: کرونا يک بيماري ويروسي است که حدود دو سال پيش در کشورهاي عربي خصوصا عربستان و حوزه خليج فارس شناسايي شده است.

وي ادامه داد: آماده‌باش لازم در خصوص اين بيماري در سطوح بهداشتي درماني داده شده و دستورالعمل‌ها را ارجاع داده‌ايم و تاکنون اين بيماري را رصد مي‌کرديم که اگر مواردي از بيماري در کشور مشاهده شود بتوانيم به موقع مداخله کرده و از انتشار آن به جامعه جلوگيريي کنيم.

دو مورد مثبت قطعي مبتلا به ويروس کرونا در کرمان شناسايي شد

شفيعي تصريح کرد: با شناسايي موارد مشکوک بلافاصله تيم‌هاي عملياتي دانشگاه علوم پزشکي کرمان مستقر شده و نمونه‌گيري را شروع کردند که در طي اين نمونه‌گيري‌ها متوجه شديم که دو مورد مثبت قطعي از اين بيماري در کرمان مشاهده شده و بالطبع اقدامات پيشگري و درماني را در سطح عمده شروع کرديم و در حال رصد بيماري هستيم.

وي ادامه داد: اين دو مورد با توجه به اينکه يکي از آنها کهولت سن داشته و بيماري‌هاي مزمن هم دارد هم اکنون در ICU تحت مراقبت‌هاي ويژه قرار دارد اما حال عمومي مورد ديگر خوب بوده و در حال حاضر در بخش ايزوله تحت مراقبت است.

شفيعي اذعان داشت: تاکنون شش نفر مشکوک به بيماري کرونا در کرمان شناسايي شده‌اند که مراحل آزمايش ابتلا يا عدم ابتلاي آنها به اين ويروس در حال انجام است. اين مسئول در خصوص پيشگيري از اين بيماري توصيه کرد: افراد رعايت بهداشت فردي را بکنند، بهداشت فردي شامل اين است که افراد مرتبا وقتي در محيط جامعه حضور دارد قبل از خوردن و آشاميدن و يا دست زدن به صورت، حتما دست‌ها را با آب و صابون به صورت کامل بشورند.

وي ادامه داد: باتوجه به اينکه اين بيماري بيشتر در کشورهاي خاورميانه شايع است کساني که به سفرهاي زيارتي مي‌روند کاملا مراقب خودشان باشند و سعي کنند سبزيجت تازه استفاده کرده و مايعات بيشتري بنوشند و در جاهاي جمعي ترجيحا از ماسک استفاده کنند.

دست دادن و روبوسي کردن دو راه عمده انتقال بيماري

مدير گروه پيشگيري و مبارزه با بيماري‌هاي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي کرمان اذعان داشت: اگر افراد در سفرهاي زيارتي به سطوح دست مي‌زنند بلافاصله دست‌هاي خود را با آب و صابون چندين نوبت در روز بشورند.

اين مسئول گفت: زائران زماني که از سفر بازگشتند چون احتمال اين وجود دارد که حامل ويروس کرونا باشد و در حدود 10 تا 14 روز طول مي‌کشد که تا علائم اوليه بيماري ظاهر شود سعي کنند ديد و بازديدها به حداقل رسيده و از دست دادن و روبروسي اجتناب کنند.

شفيعي يادآور شد: دست دادن و روبوسي کردن دو راه عمده انتقال بيماري به ساير افرادي است که سفر نداشته‌اند ولي در مواجه با افرادي مي‌گيرند که مسافرت داشته اند.

وي گفت: اگر افراد علائم خفيف مثل تب، سرفه، اسهال خفيف و بدن درد پيدا کردند سريعا به پزشک مراجعه کرده و براي تشخيص بهتر، پزشک را در جريان قرار دهند که طي 14 روز گذشته در سفر حضور داشتند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان