نسخه شماره 3485 - 1393/03/08 -

 اعتراض برزيلي‌هاي مخالف جام جهاني با تيروکمان 

در حالي‌که تا آغاز جام جهاني فوتبال در برزيل دو هفته باقي است، مخالفان برگزاري يکي از بزرگ‌ترين گردهمايي‌هاي ورزشي جهان با پليس درگير شده‌اند و گروهي از اقوام بومي آن کشور نيز با اسب و پرتاب تير از کمان به پليس حمه کرده‌اند.

پليس برزيل روز ششم خرداد در مقابله با تازه‌ترين دو از اعتراضات عليه جام جهاني به سوي راه‌پيمايان گاز اشک‌آور پرتاب کرده است.

روساي گروهي از اقوام کهن برزيل که به جمع معترضان پيوسته‌اند، روز سه‌شنبه در حالي که لباس‌هاي بومي خود را پوشيده بودند و صورت‌هاي خود را رنگ کرده بودند در برازيليا، پايتخت برزيل گرد آمدند. آنها که خواسته‌هاي اجتماعي گوناگوني را مطرح کرده‌اند در ادامه اعتراضات خود به سوي استاديوم «جام جهاني» رهسپار شدند.

در حالي که پليس تلاش کرده تا جلوي تظاهرات را بگيرد، گروهي از آنها سوار بر اسب از کمان‌هاي خود به سوي پليس تير پرتاب کرده‌اند. به گزارش خبرگزاري فرانسه يک نيروي پليس در اين حمله از ناحيه پا زخمي شده است.

شبکه خبري 24 ساعته گلوبو تي‌وي نيز يک موتور پليس را نشان داده که از تيرهاي کمان مملو شده است. معترضان خيابان‌هاي اطراف ساختمان‌هاي دولتي را نيز مسدود کردند. بنا بر گزارش‌ها دست‌کم معترضاني از 100 گروه بومي برزيل به جمع مخالفان برگزاري جام جهاني و خرج‌هاي ناشي از آن پيوسته‌اند. معترضان برزيلي که ماه‌ها است در اعتراض به مسائلي مانند مشکلات رفاهي و کمبود خدمات اجتماعي راهي خيابان‌ها مي‌شوند، به هزينه‌هاي براي برپايي جام جهاني در آن کشور، به جاي پرداخت آن براي شهروندان اعتراض دارند. اين اعتراض‌ها طي هفته‌هاي گذشته و با نزديک شدن به زمان آغاز مسابقات در شهرهاي گوناگون بار ديگر بالا گرفته است. گروه‌ها و اتحاديه‌هاي گوناگوني در اين مدت به جمع معترضات پيوسته‌اند. از سوي ديگر ديلما روسف، رئيس‌جمهوري برزيل، از هزينه‌هاي جام جهاني و فعاليت‌هاي دولت خود در اين زمينه دفاع کرده و در يک سخنراني در پايان ارديبهشت ماه از مردم آن کشور خواست از ميهمانان «آن‌طور که در ضمير يک برزيلي است» پذيرايي کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان