نسخه شماره 3479 - 1393/02/31 -

 پيکر عکاسي که تاريخ معاصر را ثبت کرد تشييع شد بدرقه حسين پرتوي در روزي که دوربين داغدار بود 

مراسم تشييع پيکر حسين پرتوي عکاس پيشکسوت انقلاب ديروز از برابر خانه هنرمندان برگزار شد تا ثبت‌کننده لحظه‌هاي بزرگ تاريخ معاصر در بهشت‌زهرا آرام بگيرد.

به گزارش خبرآنلاين، وقتي از دنيا رفت همه ياد آن عکس معروفي افتادند که مي‌گفتند سرنوشت يک نظام را تغيير داد. عکس ديدار همافران با امام (ره). حسين پرتوي، با ثبت کردن آن لحظه‌هاي بزرگ ديگري در ذهن مردم ايران از بين ما رفت.

در مراسمش علي ربيعي، وزير کار، رفاه و امور اجتماعي، حسين انتظامي معاون مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، احمد مسجدجامعي، رييس شوراي شهر تهران و علي مرادخاني معاون امور هنري وزير ارشاد حضور داشتند.

اما در کنار آنان حضور پرسنل نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي توجه‌ها را به خود جلب مي‌کرد. آنها که آمده بودند تا خاطره عکس پرتوي از همافران و امام (ره) را در ذهن زنده کنند.

مراسم سخنراناني هم داشت. علي‌ قلم‌سياه، عکاس پيشکسوت و مجري مراسم يکي از آنها بود که گفت: «امروز به بدرقه شخصيتي آمده‌ايم که دوران زندگي خود هنر انسان بودن،‌عشق ورزيدن، دوست‌داشتن و گزارش به تاريخ را به ميدان عرصه مطبوعات کشور آورد. حسين پرتوي نامي جاودان در تاريخ فرهنگ کشور خواهند ماند. امروز عزاداران فقط خانواده او نيستند بلکه همه کساني که با او بزرگ شدند و از او هنر ديدن از پشت دوربين را آموختند، عزادار هستند. او آنقدر براي همه مهرباني داشت که امروز فقط مي‌توان براي بدرقه او اشک ريخت».

علي ربيعي وزير کار دولت يازدهم هم گفت که براي اداي احترام به مرحوم پرتويي اينجاست: «امروز به پاسداشت هنر عکاسي در اينجا جمع شده‌ايم و مي‌خواهيم با عکاس انقلابي مسلمان‌مان وداع کنيم. عکسي که او از ديدار همافران با امام (ره) گرفت چنان تأثيرگذار بود که توانست شهامت يک ملت را افزون کند و ملت را به سمت پيروزي سوق بدهد. اين عکس توانست در ساختار حکومت پهلوي زلزله بيندازد و حکومت را با ابهتي که تصور فروپاشي‌اش نمي‌رفت، نااميد کند. اين عکس به دنيا و حاميان رژيم شاه نشان داد اميدي به سرکوبي انقلاب ايران نداشته باشند.»

احمد مسجدجامعي هم با اظهار تأسف از درگذشت حسين پرتويي گفت: «امروز يکي از عزيزترين چهره‌هاي هنري و رسانه‌اي و دوست‌داشتني کشور را از دست داده‌ايم. چهار نسل از نويسندگان و عکاسان مطبوعات امروز اينجا جمع شده‌اند؛ جمعي که کمتر پيش مي‌آيد در چنين مناسبت‌ها و چنين مکان‌هايي گردهم بيايند. همکاران او و شاگردانش همگي به نيکي، خوبي، درستي، صداقت و صفاي باطن حسين پرتويي اذعان دارند. من که با اين جامعه زندگي کرده‌ام مي‌دانم که او براي وطن، مردم و کشورش دلسوز بود».

او افزود: «مهمترين ويژگي حسين پرتوي که براي همه اصحاب هنر و رسانه مهم است بي‌حاشيه بودن او بود. او در زندگي جز دوستي، نيکي و پاکي چيزي نمي‌ديد. عکسي که او از بيعت همافران با امام (ره) گرفت اتفاقي نبود. شجاعت و درون‌مايه گرفتن اين عکس نمي‌تواند بدون مقدمه در وجود هنرمند اين چنين بخشي از تاريخ را به تصوير بکشد که در طول سال‌ها تکرار شود. هيچ واقعه‌اي را نداريم که هر ساله به مناسبت آن چنين فضايي تشکيل شود».

مسجدجامعي همچنين گفت: «از حضور پرسنل نيروي هوايي در اين مراسم تشکر مي‌کنم. اميدوارم که کاري که حسين پرتوي انجام داد توسط دوستانش تکميل شود. بايد هميشه کساني باشند که درباره عکس‌هاي او صحبت کنند و درباره شرايط دشوار کارش صحبت کنند. عکسي که او گرفت دستاورد انقلاب اسلامي در قالب تصوير است که مقالات هم حتي نمي‌توانست جاي آن را بگيرد».

در بخش ديگري از مراسم تشييع حسين پرتوي، علي مرادخاني معاون هنري وزير ارشاد با بيان خاطراتش از دوستي با اين عکاس گفت: «سال‌هاي 59 تا 65 که من مديرکل توليد فيلم وزارت ارشاد بودم، حسين پرتوي هرازگاهي به ديدن من مي‌آمد و درباره عکس و عکاسي با هم صحبت مي‌کرديم. مهمترين ويژگي او مهرباني و نگاه زيبا و شفافش به جامعه بود. خيلي وقت‌ها که صحبت مي‌کرديم با اينکه يکي از بزرگترين کارها را در دوره انقلاب انجام داده بود اما در حرف‌هايش هيچ ادعايي نمي‌ديدم و همين بي‌ادعايي او را روز به روز بزرگتر کرد».

او افزود: «او با ثبت يک لحظه توانست براي هميشه در تاريخ جاودان شود. از همه مسئولان فرهنگي مي‌خواهم از هنرمندان تا زماني که زنده هستند قدرداني شود و ما هم بتوانيم در کنار زحماتي که آن‌ها کشيده‌اند تلاش کنيم».

حسين انتظامي معاون مطبوعاتي وزارت ارشاد نيز با تسليت درگذشت حسين پرتوي گفت: «رفتار ما در زندگي هميشه باعث بوجود آمدن قضاوت‌هايي مي‌شود. من در طول سال‌هاي گذشته هيچ همکاري را به پاکي و درستي حسين پرتوي در حوزه مطبوعات نديدم. او به هنر متعهد علاقه داشت و از آن برآمده بود. جامعه مطبوعات امروز عزيزي را از دست داد که اميدوارم مسيرش ادامه پيدا کند. امروز نه تنها ما بلکه دوربين هم که جسمي فيزيکي و بي‌جان است با روحي که هنرمندان به آن داده‌اند داغدار حسين پرتوي است».

در پايان اين مراسم هم سياوش پرتوي با چشماني اشکبار پشت تريبون قرار گرفت تا از کسي تشکر کند که در اين هفت سال خيلي زحمت پدرش را کشيده بود. بعد به سمت مادرش رفت و دستانش را بوسيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان