نسخه شماره 3478 - 1393/02/30 -

 دکتر حسين سليمي رئيس دانشگاه علامه طباطبايي در نشست خبري:رشد علمي دانشگاه علامه را مشروط به آرامش دانشگاه مي‌دانم هيچ چيز براي من بهتر از چهره طلبکار دانشجو نيست 

 گروه اجتماعي- هما اسلامي: ساعت ده صبح روز يکشنبه 28 ارديبهشت رئيس دانشگاه علامه ميزبان نشست خبري به منظور تبيين و تشريح اقدامات انجام شده در مدت تصدي رياست دانشگاه بود.

جمعي از خبرگزاري‌ها ( که برخي از آنها از دانشجويان علامه بودند) در طبقه سوم سازمان مرکزي دانشگاه در حال بحث و بررسي سوالاتي بودند که قرار بود رئيس دانشگاه پاسخگوي آنها باشد.

دکتر حسين سليمي رئيس دانشگاه به همراه چند نفر از همکاران و معاونين ساعت حدود ده و نيم وارد محل برگزاري نشست خبري شدند. ضمن سلام و خيرمقدم به نمايندگان رسانه‌ها، 20 دقيقه اول را با نظم روشمندي که به گفته همکارانشان خاص شخصيت دکتر سليمي است و با ارائه پاورپوينت به بيان عملکرد، چشم‌اندازها و برنامه‌هاي استراتژيک دانشگاه پرداخت.

وي رشد عقلانيت، علم و نظريه‌پردازي، رشد فرهنگ ديني و باز گذاشتن فضاي نقد و مهم‌تر از آن حفظ آرامش در عين نشاط را از اهداف خود برشمرد و گفت: تمام تلاش خود را مي‌کند تا دانشگاه دستخوش کشمکش‌هاي جناحي نشود چرا که جناح‌کشي‌ها سم مهلکي براي محيط دانشگاهي خواهد بود.

خبر مهم رئيس دانشگاه علامه براي اصحاب رسانه اين بود که دانشگاه علامه را اولين دانشگاهي معرفي کرد که برنامه عملياتي براي سند دانشگاه اسلامي را تدوين کرده است. به گفته سليمي، اين سند در بر گيرنده موضوعات مختلفي است که حتي معماري دانشگاه را نيز در برمي‌گيرد. وي اظهار اميدواري کرد که بتواند در افق 4 ساله شاخص‌هاي اين سند را به مرحله اجرا برساند. دکتر سليمي اهميت برنامه استراتژيک و سند دانشگاه اسلامي را در اين دانست که با تدوين آنها رشد دانشگاه رشد لحظه‌اي و براساس برنامه‌هاي دفعي و موقتي نخواهد بود بلکه براساس برنامه‌هاي مصوب هيات امناي دانشگاه خواهد بود. رئيس دانشگاه علامه همچنين به ترکيب جديد هيات امناي دانشگاه اشاره کرد که در برگيرنده وزير علوم و معاون فرهنگي وزير علوم، دکتر ربيعي وزير تعاون و کار، دکتر سيف رئيس بانک مرکزي، دکتر مصلي‌نژاد استاد دانشگاه تهران، دکتر ميرمحمدي و دکتر ستاري‌فر از اعضاي هيات علمي دانشگاه است.

رئيس دانشگاه علامه در ادامه اظهارات خود به وضعيت کنوني اساتيد و تعداد آن‌ها با ارائه آمار و ارقام پرداخت و گفت: بنا داريم طي برنامه‌ريزي‌هاي دقيق ظرف 4 سال آينده تعداد اعضاي هيات علمي را به همراه سطح علمي اساتيد ارتقا دهيم به طوري که تعداد مربي و اساتيدي که فاقد مدرک دکتري هستند به صورت چشمگيري کاهش پيدا کند. دکتر سليمي از ميانگين رتبه‌هاي قبولي دانشگاه در سال‌هاي گذشته به شدت انتقاد کرد و يادآور شد: در سال 1387 ميانگين رتبه قبولي در دانشگاه علامه 417 بوده است که در سال 1392 به 1375 رسيده است که اين نشان ‌دهنده اين است که رتبه‌هاي پايين‌تري به دانشگاه علامه ورود پيدا مي‌کنند و اين موضوع حتي در دوره دکتري نيز به چشم مي‌خورد و ما به دنبال اين هستيم که ميانگين رتبه‌ها به سرعت اصلاح شود.

وي همچنين با اشاره به تعداد دانشکده‌ها و تعداد دانشجوي خارجي، تعداد پژوهشکده‌ها و مقالات ارائه شده بيان کرد که در پي آن است که تعداد دانشکده‌ها را به 14 دانشکده برساند پژوهشکده‌‌‌‌‌ها را فعال کند و تعداد دانشجوي خارجي را افزايش دهد و وضعيت مقالات علمي نيز بهبود يابد.

دکتر سليمي يادآور شد جزئيات عملکرد و فعاليت‌‌هاي 8 ماه گذشته در حوزه‌هاي گوناگون به صورت مکتوب تهيه شده است.

وي با انتقاد از اينکه در حال حاضر دانشگاه علامه کتابخانه مرکزي ندارد و همچنين بخشي از زمين‌هاي علامه در زمان مديريت قبل به شهرداري واگذار شده است گفت: طرح جامعي براي پرديس اصلي دانشگاه در نظر گرفته شده که گردآوري دانشکده‌ها و ساخت کتابخانه‌ سازگار با محيط زيست و ايجاد پارک بزرگ تربيت‌بدني، استخر و امکانات رفاهي در آن در نظر گرفته شده است.

در ادامه اين نشست خبري، دکتر سليمي پاسخگوي سوالات خبرنگاران رسانه‌هاي مختلف شد.

دکتر سليمي در پاسخ به پرسشي درباره وضعيت طرح تفکيک جنسيتي گفت: در حال حاضر تفکيک جنسيتي، براساس سياست‌هاي قبل دنبال مي‌شود و چند نفر از اساتيد، فارغ از هرگونه پيش‌زمينه ذهني در حال کار پژوهشي درباره اين موضوع هستند و ما اميدواريم در چهار ماه آينده به نتيجه برسند.

تعدادي از خبرنگاران با اشاره به اعتراض دانشجويان به انتخابات انجمن اسلامي و اساسنامه انجمن و رد صلاحيت‌ها و همچنين احضار دانشجويان به کميته انضباطي مسير حرکت رئيس دانشگاه را به چالش کشيدند؛ دکتر سليمي در پاسخ اعلام کرد: در درجه اول به دنبال حفظ آرامشم و آبروي خود را به گروگان گذاشته‌ام. جناح‌هاي سياسي متفاوت فشار بسياري بر من وارد مي‌کنند ولي من رشد علمي دانشگاه علامه را مشروط به آرامش دانشگاه مي‌دانم اما اگر کسي تهديد شده و برخورد بدي شده است عذر مي‌خواهم. وي گفت: شواهدي که شما مي‌فرماييد گوياي صحت مطالب شما نيست انجمن اسلامي يک تشکل در کنار ساير تشکل‌هاست نبايد از همان ابتدا وارد حاشيه‌سازي شود. دکتر سليمي با اشاره به اساسنامه فعلي انجمن اسلامي اظهار داشت: قانون بد بهتر از بي‌قانوني است و قضاوت نهايي درباره انتخابات انجمن اسلامي پس از بررسي اسناد و مدارک در شوراي عالي نظارت انجام خواهد گرفت و ما هنوز اين مساله را بررسي نکرده‌ايم. وي افزود: کميته انضباطي در موارد محدودي که بيشتر آن تخلفات در امتحانات بوده شکل گرفته منتها ضوابط پوشش در دانشگاه بايد رعايت شود و در اين موارد مبنا تذکر زباني است و اينها با تشکيل پرونده انضباطي فرق دارد. يکي از خبرنگاران با اشاره به غيرقانوني بودن نظارت پيش از چاپ بر نشريات دانشجويي و استفاده از دوربين‌هاي متعدد در فضاي دانشگاه و بازهم طرح تفکيک جنسيتي، اين موضوعات را مطالباتي خواند که در دوران رياست دکتر سليمي برآورده نشده‌اند. دکتر سليمي در پاسخ خبرنگار بيان داشت: ما دلواپس دانشجويانيم درباره نشريات نظارت نمي‌کنيم ولي اگر نشريه‌اي احکام ديني را زير سوال برد ما مخالف آن هستيم اگر مطلب چاپ شود مسووليت و هزينه با دانشجو خواهد بود. وي در ادامه يادآور شد اثر حضور من در دانشگاه اين است که دانشجويان احساس مي‌کنند مي‌توانند مرا مورد عتاب قرار دهند و هيچ چيز براي من بهتر از چهره طلبکار دانشجو نيست.

ريس دانشگاه علامه در پاسخ به سوال «مردم‌سالاري» درباره استخدام‌هاي خارج از رويه برخي از اساتيد در دوران مديريت قبل تبيين کرد: در بين 94 نفر از اساتيد مذکور 26 نفر داراي مدرک دکتري بودند و مشکلي نداشته‌اند و آن تعداد ديگر فاقد مدرک دکتري و مربي بوده‌اند که اين موضوع از لحاظ قانوني مشکل داشته است با صحبت‌هاي ما اکثريت استعفا داده‌اند و به آنها اعلام شده در صورت تاييد صلاحيت علمي‌شان توسط گروه استخدام خواهند شد و در حال حاضر استادي که به شيوه غير متعارف در دانشگاه در حال تدريس باشد نداريم.

دکتر سليمي به وضعيت اساتيد بازنشسته اشاره کرد و افزود: اينگونه نيست که با چرخش قلم بنده استادي جذب يا حذف شود من چنين اختيار قانوني ندارم. آيين‌نامه شوراي عالي انقلاب فرهنگي درباره تکريم اساتيد بازنشسته به دانشگاه اجازه داده است که اساتيدي که رده استاد تمام دارند يا همرديف استاد تمام‌اند با قراردادهاي يکساله و با درخواست گروه به فعاليت برگردند و استاداني که بازنشسته شده‌اند و مي‌خواهند به صورت رسمي برگردند بايد تقاضا را مطرح کنند و در گروه و هيات امنا و هيات وزرا تصويب شود. وي يادآور شد بنده نمي‌توانم استادي را به گروه تحميل کنم. جذب اساتيد به گروه‌ها واگذار شده تاکسي براساس سلايق و نوع فکر انتخاب نشود. اينها تغييرات دانشگاه علامه است شرايط کاملا تغيير کرده است. دانشگاه علامه سالها به خاطر درگيري در کشمکش‌هاي جناحي از لحاظ علمي در رده پايين کشوري قرار داشته است و ما مي‌خواهيم اين وضعيت را تغيير دهيم.

نشست خبري با پخش فيلمي در ارتباط با رسوايي يکي از دانشجويان دکتري دانشگاه علامه که در خبرگزاري فارس مدعي ضرب و شتم از جانب رياست دانشگاه علامه شده بود پايان يافت. دکتر سليمي ضمن اظهار تاسف از افت اخلاقي و فرهنگي برخي دانشجويان به سختي‌هاي کار مديريتي اشاره کرد و از دانشجويان و خبرنگاران و رسانه‌ها درخواست کرد در انجام تحولات دانشگاه عجول نباشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان