نسخه شماره 3478 - 1393/02/30 -

 تلاش براي تبرئه جلاد بوسني 

 راتکو ملاديچ، فرمانده نظامي سابق صرب‌هاي بوسني که متهم به نسل کشي و جنايت عليه بشريت است براي دفاع از خود ديروز (دوشنبه، 19 مه) در دادگاه حضور يافت. ملاديچ يکي از برجسته‌ترين متهماني است که در «دادگاه بين‌المللي کيفري يوگسلاوي سابق» محاکمه مي‌شود.

او که در حال حاضر 72 سال دارد به خاظر نقشي که در جريان جنگ بوسني در فاصله سال‌هاي 1992 تا 1995 داشته، در 11 مورد متهم شده است.

نقش داشتن در کشتار بيش از 7 هزار مرد و پسر بوسنيايي در سربرنيستا از جمله اتهامات اوست.

اين قتل عام بزرگترين کشتار از زمان جنگ جهاني دوم در اروپا بوده است. آقاي ملاديچ دادگاهي که از سوي سازمان ملل متحد برگزار مي‌شود را «شيطاني» توصيف کرده است. راتکو ملاديچ سالها مخفيانه زندگي مي‌کرد تا سرانجام سه سال پيش دستگير و به لاهه فرستاده شد. ملاديچ در همان زنداني که رادوان کاراجيچ، رهبر سياسي سابق صرب‌هاي بوسني در آن به سر مي‌برد، در انتظار محاکمه بوده است.

وکيلان او مي‌گويند که ژنرال ملاديچ سربازي بوده که فقط دستورات را اجرا مي‌کرده است.

اين وکيلان آقاي ملاديچ را وطن پرستي توصيف کرده اند که براي دفاع از مردمش مي‌جنگيده است.

وکيلان مدافع آقاي ملاديچ در تلاشند که بتوانند او را از اتهام پاکسازي قومي در مناطق غيرصرب نشين بوسني تبرئه کنند. او متهم است که با اين پاکسازي قومي قصد داشته اين مناطق را به صربستان منضم کند. آنها همچين تلاش مي‌کنند که به دادگاه ثابت کنند که آقاي ملاديچ دچار زوال حافظه شده و نمي‌تواند داستان را از واقعيت متمايز کند.

فرمانده آدم کش

راتکو ملاديچ در سال 1995 او فرماندهي نيروهايي را بر عهده داشت که به سربرنيتسا، محدوده تحت کنترل سازمان ملل متحد، حمله کردند. نيروهاي صرب بوسني ابتدا اين شهر را محاصره کردند، شهر مملو از هزاران غيرنظامي بود که از حملات قبلي صرب‌ها در شمال شرقي بوسني گريخته و در آنجا پناه گرفته بودند. بعد به مدت پنج روز سربرنيتسا را با توپ و راکت به شدت گلوله باران کردند و پس از آن ژنرال ملاديچ، همراه با گروهي فيلمبردار وارد شهر شد.

روز بعد اتوبوس‌هايي براي بردن زنان و کودکان به نقاط ديگر مسلمان نشين، وارد سربرنيتسا شدند، همزمان صرب‌ها مردان و پسران مسلمان بين 12 تا 77 سال را براي «بازجويي به ظن ارتکاب جرائم جنگي» از بقيه افراد جدا کردند. در طي پنج روزي که نيروهاي صرب بوسني شهر سربرنيتسا را به تصرف خود درآورده بودند، دست کم 7500 مرد و پسر مسلمان به قتل رسيدند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان