نسخه شماره 3469 - 1393/02/18 -

 واريز سود صندوق ذخيره فرهنگيان از ماه جاري 

مديرعامل صندوق ذخيره فرهنگيان با اعلام برنامه‌هاي ويژه اين صندوق در سال 93 از واريز سود ساليانه اعضا از ماه جاري خبر داد و گفت:‌ در راستاي ارايه خدمات به فرهنگيان آماده ثبت نام اعضاي جديد اعم از فرهنگيان شاغل و بازنشسته در صندوق هستيم. شهاب‌الدين غندالي با حضور در خبرگزاري ايسنا ضمن بازديد از اين خبرگزاري با تشريح برنامه‌هاي صندوق ذخيره فرهنگيان گفت: صندوق ذخيره فرهنگيان در راستاي ارايه خدمات بهتر و بيشتر به فرهنگيان کشور به دنبال اطلاع‌رساني شفاف است، چرا که معتقديم هرچه ظرفيت اين صندوق بهتر معرفي شود در روند کاري اعضا بسيار اثربخش بوده و تاثير مثبتي دارد.

وي افزود:‌ صندوق ذخيره فرهنگيان يک موسسه اقتصادي تقريبا بخش خصوصي است و فعاليت خود را از طريق حق عضويت معلمان و معادل کسر از حقوق آنها توسط دولت اداره مي کند، به اين صورت که ماهيانه تا 5 درصد از حقوق و مزاياي فرهنگيان کسر و معادل آن را نيز دولت به حساب اعضا در صندوق واريز مي‌ کند و با استفاده از اين آورده فعاليت‌هاي اقتصادي ادامه يافته و به دنبال ايفاي نقش اقتصادي در زندگي فرهنگيان است.

وي با بيان اينکه هدف اصلي صندوق ذخيره فرهنگيان کاهش بخشي از دغدغه‌هاي معيشتي فرهنگيان است اظهار کرد: براساس قانون تا 5 درصد از حقوق و مزاياي فرهنگيان عضو صندوق ماهانه قابل کسر است که به حساب صندوق واريز مي‌شود که اين رقم در سال‌هاي مختلف متفاوت بوده و در حال حاضر «حق مشاغل» معلم کسر مي‌شود که در مقايسه با حقوق و مزايايي که دريافت مي‌کند اين رقم 1.28 درصد حقوق است که دولت نيز متعهد است به ميزاني که عضو از حقوق خود واريز مي‌کند به حساب صندوق پول واريز کند اما نکته در اين است که چون رقم واريزي فرهنگيان عضو در صندوق رقم پاييني است به تبع آن رقم واريزي دولت نيز ميزان قابل‌توجهي نيست که اين امر به ضرر صندوق تمام مي‌شود. وي با اشاره به بدهي 300 ميلياردي دولت به صندوق ذخيره فرهنگيان گفت: در بودجه سال 93 اين بدهي ديده شده و مقرر شده از محل فروش سهام شرکت‌هاي دولتي اين بدهي به صندوق پرداخت شود که اقدامات آن انجام شده است.

وي گفت: در فروشگاه‌هايي که صندوق ذخيره مشخص کرده کالاهاي اساسي تا 26.5 درصد از تخفيف برخوردار است که در آينده اين رقم تخفيف تا بيش از 30 درصد قابل افزايش است چرا که دلال‌ها حذف شده و توليدکننده به صورت مستقيم کالاي خود را در اين فروشگاه‌ها عرضه مي‌کند که اين روند نه تنها براي توليدکننده مقرون به صرفه است، کليه قدرت خريد فرهنگيان را نيز با تخفيف افزايش مي‌دهد.

وي درخصوص آخرين واريزي سود ساليانه صندوق به حساب اعضا گفت: شهريور ماه، سال مالي صندوق ذخيره فرهنگيان است که تا 31 شهريورماه سال 92 مبلغ 950 ميلياردتومان سود شناسايي شده است که از اين ماه به حساب اعضا واريز خواهد شد. رقم‌هاي سود واريزي بين 800 هزار تومان تا 4 ميليون تومان متغيير است، اما ميانگين سود پرداختي به هريک از اعضا حدود 1 ميليون و 200 هزار تومان برآورد مي‌شود. مديرعامل صندوق ذخيره فرهنگيان تصريح کرد: يکي از برنامه‌هاي صندوق براي افزايش سود سهامداران صندوق احتساب سود «سهم مالکانه» است. علاوه بر سودهاي سالانه معتقديم املاک و مستغلات صندوق نيز بايد تبديل به ريال شده و ارزش افزوده آن به عنوان سود بين اعضا تقسيم شود، لذا در حال محاسبه هستيم که سهم مالکانه هر فرد به تناسب سنوات عضويتش به وي پرداخت شود.

وي با اشاره به تشکيل تيم کارشناسي براي تعيين سود سهم مالکانه گفت: تا مهرماه اين طرح نيز اجرايي مي‌شود و وضعيت املاک و دارايي‌هاي صندوق به ريال تبديل شده و سود آن به درستي بين اعضا توزيع و به حساب آنها واريز خواهد شد.

مديرعامل صندوق ذخيره فرهنگيان درخصوص سود قابل برداشت و غيرقابل پرداخت اين صندوق نيز گفت: معتقدم اگر سودآوري صندوق از مرز قابل قبول عبور کرد يک سود غيرقابل برداشت و يک سود قابل برداشت تعريف شود که نقدينگي صندوق در اثر برداشت‌هاي متوالي کاهش پيدا نکند.

به گفته غندالي، در حال حاضر دارايي دفتري ثبت شده صندوق ذخيره فرهنگيان 4500 ميليارد تومان است و برآورد مي‌شود دارايي واقعي صندوق حدود 6 هزار ميليارد تومان باشد که اين برآورد طبق برداشت اوليه کارشناسان است، اما هنوز به رقم دقيق نرسيديم و کارشناسان دارايي‌هاي بورسي و غيربورسي صندوق را در دست بررسي دارند.

وي با اشاره به عضويت 760 هزار فرهنگي در صندوق ذخيره اظهار کرد: در تلاش هستيم عضويت معلمان را به صددرصد برسانيم و در اساسنامه نيز عضويت بازنشستگان فرهنگي نيز لحاظ شده که با استقبال خوبي برخوردار شده است و چنانچه پوشش صندوق به صد درصد فرهنگيان برسد قطعا تسهيلات جديدي تعريف خواهيم کرد.

غندالي از ارايه طرح‌هاي ليزينگ در کنار طرح‌هاي فرهنگي و متوازن خبر داد و گفت: برنامه‌ريزي صورت گرفته در صندوق براي ارايه وام و خريد خودروي ليزينگي طي 5 سال بر همه اعضا است. مبلغ اين تسهيلات از 7 تا 15 ميليون تومان و با سود 15 درصد است. تاکنون 170 هزار خودرو براي اعضا تامين کرده است که به دنبال افزايش اين ظرفيت‌ تا شهريور ماه به 30 هزار دستگاه خودرو هستيم و تا پايان سال مالي رقم 50 هزار خودرو پيش‌بيني شده است.

به گفته غندالي، تمام خودروهاي مونتاژ شده و ساخت داخل به جز گروه خودروسازي بهمن شامل ليزينگ صندوق ذخيره مي‌شود اين در حاليست که امسال شيوه واگذاري ليزينگ خودرو تغيير يافته و به جاي قرعه‌کشي، براساس سنوات، عضويت و موجودي، امتياز اعضاي متقاضي خودرو امتيازبندي شده و طبق امتياز به آنها وام خودرو تعلق خواهد گرفت.

مديرعامل صندوق ذخيره فرهنگيان خاطرنشان کرد: در بخش لوازم منزل در حال رايزني کردن براي ليزينگ لوازم صوتي و تصويري هستيم و اخيرا با برندهاي خارجي رايزني‌هايي صورت گرفته است تا با قيمت مناسب از طريق ليزينگ اين کالاها نيز به فرهنگيان عضو صندوق ارايه شود که اميدواريم تا قبل از مهر اين برنامه نيز عملياتي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان