نسخه شماره 3469 - 1393/02/18 -

 از سوي مدير عامل گروه صنعتي سديد تشريح شد:
 دستاورد‌هاي نيم قرن تلاش گروه صنعتي سديد 

محمد نژاد مدير گروه صنعتي سديد با اشاره به پنجاهمين سالگرد تاسيس گروه صنعتي سديد افتخارات کسب شده طي اين مدت را حاصل تلاش گروهي مجموعه دانست و گفت : اين مجموعه در زمينه‌هاي مختلف صنعت به‌عنوان يك هلدينگ پيشرو با تلاش وكوشش مضاعف در جهت حفظ جايگاه خود و افزايش ظرفيت توليد ملي كشور فعاليت مي نمايد.

وي با اشاره به زمينه‌هاي فعاليت گروه صنعتي سديد گفت: زمينه كاري اين گروه صنعتي مشاركت در طرح‌هاي توسعه نفت وگاز، ساخت كارخانجات صنعتي- مهندسي، ساخت و نصب و راه‌اندازي سازه‌هاي دريايي- توليد پمپهاي صنعتي و ساخت لوله‌هاي فولادي جهت انتقال نفت،گاز،آب و تامين برق كشور از طريق انرژي‌هاي تجديد پذير است.

محمد نژاد با اشاره به شرايط خاص كشور وتحريمهاي ظالمانه گفت : نياز امروز كشور ، تلاش وكوشش مضاعف جهت عبور از تحريمها است.

وي در ادامه به تشريح برنامه‌هاي سال آينده اين گروه صنعتي پرداخت و گفت: همه‌ ما به بهبود شرايط اميدواريم و براي اينكه بتوانيم از مشكلات موجود، فاصله بگيريم و تلاش كرده‌ايم تنوع کاري در کار اين گروه ايجاد شود تا بتوانيم بازار فعلي را فعال‌تر کنيم و بازارهاي جديدي بدست آوريم. در واقع يکي از اصلي‌ترين استراتژي‌هاي اتخاذشده ورود گسترده‌تر به بخش نفت و گاز است. خوشبختانه وزارت نفت همکاري خوبي با مجموعه سديد داشته است ،همچنين در حال مراوده و مکاتبه با ديگر مجموعه‌هاي وزارت نفت مثل شرکت فلات قاره و نفت مرکزي حضور در تامين تجهيزات مورد نياز و انجام پروژه‌هاي آنها هستيم.

محمد نژاد ادامه داد: استراتژي ديگر ما ورود به پروژه‌هايي است که به صورت«Epcf» اجرا مي‌شوند. تامين مالي اين پروژه‌ها از سوي پيمانکار و شرکاي آن انجام مي‌شود که اين کار عمدتا در شرکت ملي گاز و نفت و سازمان‌هاي آب منطقه‌اي و وزارت نيرو به يک رويه تبديل شده است. درواقع گروه صنعتي سديد و ديگر شرکت‌هاي پيمانکار توانسته‌اند بانک‌هايي را متقاعد کنند که در زمينه تامين مالي همکارشان شوند و با اين شيوه در چند پروژه وارد شده‌ايم و در حال مذاکره هستيم.

وي خاطرنشان ساخت: راهکار ديگري که در پروژه‌هاي «Epcf» مطرح است، مذاکره با طرف‌هاي خارجي و استفاده از منابع صندوق توسعه ملي است که در اين جهت هم، گام‌هاي خوبي برداشته شده است. بنابراين سديد در استراتژي خود به اين نتيجه رسيده است که انتظار براي واگذاري پروژه‌هايي که دولت تامين مالي آن‌ها را برعهده دارد، در شرايط فعلي واقع‌بينانه‌ نيست و خودمان بايد به دنبال ايجاد فرصت و توسعه کاري باشيم و به کارفرما پيشنهادهاي جامعي عرضه کنيم.

در اين رابطه ناچاريم وارد قراردادهايي به صورت

« Epcf» , «BOT»و «BOO» شويم که با توجه به تيم کارشناسي موجود در سديد، تمام اين قراردادها در حال پيگيري است.

محمد نژاد استراتژي ديگر سديد را فعال كردن بخش بازرگاني خواند و گفت: فعال کردن بخش بازرگاني داخلي و خارجي، تنظيم رابطه با کارفرماها و استفاده موثر از فرصت‌هاي بازار، استراتژي ديگر ماست و در اين زمينه قراردادهايي منعقد کرده‌ايم.

او از تحول در ستاد گروه صنعتي سديد به عنوان استراتژي خروج از بحران ياد کرد و گفت: هدف ازاين کار ظرفيت‌سازي در ستاد شرکت است، زيرا ايجاد مسئوليت‌هاي جديد و حرکت به سوي آينده‌ پرکارتر، نظارت موثر بر شرکت‌هاي زير مجموعه و ايجاد تنوع در کار شرکت‌هاي زير مجموعه به يك ستاد قوي نياز دارد.

مدير عامل گروه صنعتي سديد درخصوص تاثير لوله‌سازي در صنعت نفت و گاز اظهارداشت: وقتي بحث خودكفايي ملي در نفت را مطرح مي‌كنيم، بخش قابل توجهي از آن بحث لوله است. در توزيع و انتقال گاز، حدود 60 درصد كل هزينه، خريد لوله است. در بخش پالايشگاه پايپينگ نيز بيش از 50 درصد سهم كار ساخت و حدود 25 درصد اقلام خريد را به خود اختصاص مي‌دهند. لوله يك كالاي استراتژيك است و البته تنوع و تكثر آن را هم بايد در نظر گرفت. محمد نژاد در پايان تاكيد كرد: هم اکنون گروه صنعتي سديد در بخش‌هاي ديگري چون انرژي بادي و ساخت جكت‌ها و سکوهاي فراساحلي فعال است و قصد داريم با گسترش اين فعاليت‌ها، به اهداف مورد نظرمان برسيم.

وي با اشاره به «ماموريت گروه صنعتي سديد بعنوان يك هولدينگ با رويكرد ارزش آفريني و هم افزايي اقتصادي، گفت: ماموريت گروه صنعتي سديد به‌عنوان يك هلدينگ با رويكرد ارزش آفريني و هم افزايي اقتصادي است.

وي افزود: از ديگر اقداماتي که براي کوتاه مدت برنامه‌ريزي شده درصنايع بالادستي و پايين دستي حوزه‌هاي نفت وگاز، توليد لوله‌هاي قطور فولادي انتقال نفت،گاز،آب و اجراي خطوط لوله است.

محمد نژاد اظهار کرد: همچنين ساخت کارخانه‌هاي صنعتي، ساخت توربين‌هاي آبي و بادي مگاواتي، طراحي و ساخت انواع پمپ‌هاي صنايع نفت و گاز و پتروشيمي، طراحي و ساخت تجهيزات راهداري، انجام فعاليت‌هاي بازرگاني از ديگر اقدامات در دست اجرا است.

وي همچنين توجه ويژه به سرمايه گذاري در سهام شركتهاي بورسي و غير بورسي را از ديگر ماموريت‌هاي گروه صنعتي سديد عنوان کرد.

وي در خصوص توانمندي‌هاي گروه صنعتي سديد نسبت به ساير شرکت‌هاي هم سطح، گفت: سابقه طولاني، تخصص، حسن شهرت و بهره‌مندي از متخصصان كارآمد و پيشرفته‌ترين فناوري‌هاي توليد و وجود توانمندي‌هاي نرم‌افزاري و سخت افزاري؛ موجب شده است گروه صنعتي سديد به عنوان سازماني پيشرو، معتبر و خوشنام درکشور و منطقه شناخته شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان