نسخه شماره 3461 - 1393/02/09 -

 هاشمي رفسنجاني:
 زمينه‌ها براي توافق نهايي ايران و غرب آماده است 

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام زمينه‌ها براي توافق نهايي ايران و غرب را آماده دانست.

به گزارش ايسنا، آيت الله هاشمي رفسنجاني در ديدار سباستين کورتز، وزير امور خارجه اتريش، سوابق همکاري دو کشور را نسبتاً رضايت‌بخش دانست و گفت: سياست‌هاي مستقل اتريش در مسائل بين‌المللي، باعث تداوم روابط دو کشور در مقاطع مختلف بود. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به قطع روابط بعضي از کشورهاي اروپايي با ايران در سال‌هاي گذشته، گفت: در دوره‌هايي که بعضي از اروپايي‌ها نسبت به کشورهاي خاورميانه و مخصوصاً ايران سخت گيري‌هاي سياسي داشتند، دولت اتريش بر اساس منافع دو جانبه، روابطش را حفظ کرد که نشان از استقلال ديپلماتيک است.

هاشمي رفسنجاني در جواب سؤال وزير امور خارجه اتريش که «آينده مذاکرات را چگونه مي‌بينيد»، گفت: اصل مسئله پيچيده نيست، ولي به خاطر اهداف سياسي اين پرونده، پيش بيني روشن مشکل است. البته اميدوار به دورنماي روشني هستيم.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان سياست‌هاي ايران در اين خصوص گفت: اگر غرب مي‌خواهد مساله به صورت فني حل شود، زمان زيادي نمي‌خواهد، چون زمينه‌ها براي توافق نهايي آماده است.

وي با اشاره به ادعاي مکرر «بي اعتمادي» در گذشته از سوي طرف‌هاي مذاکره، گفت: ايران بارها اعلام کرده که بر اساس باورهاي ديني و انساني، از عواقب جنايت بار سلاح اتمي متنفر است و در اهداف سياسي خويش به رويارويي با جهان نمي‌انديشد تا براي دفاع به فکر سلاح اتمي باشد.

هاشمي رفسنجاني با يادآوري آثار استفاده از بمب اتمي در ژاپن، گفت: انسان بايد خيلي بي‌رحم باشد که براي منافع خود نسبت به انسان‌هاي ديگر چنين جناياتي نمايد. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان معارف عالي اسلام و سيره پيامبر اسلام(ص) در جنگ‌ها و برخورد با دشمنان، گفت: با دستورات صريح اسلامي و فتواي رهبري نظام، هيچ دولتي در ايران به فکر سلاح نظامي نيست، ولي استفاده از مواهب غيرنظامي هسته‌اي را حق مردم ايران مي‌دانيم.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در پاسخ به تقاضاي وزير امور خارجه اتريش که تجربيات خود را براي توسعه کشور به ما توضيح دهيد، گفت: پس از پايان جنگ که خرابي‌هاي سراسري، ويرانه‌هاي پنج استان، طبيعت آن بود، از فرماندهي جنگ، به دولت به عنوان مسؤول اجرايي کشور رفتم و تنش زدايي را سياست خارجي و بازسازي خرابي ها و سازندگي کشور را سياست داخلي اعلام کرديم.

وي افزود: دنيا هم چون اراده مثبت جمهوري اسلامي ايران را در ختم جنگ مي‌دانست، باور کرد و روابط ايران با کشورهاي مهم منطقه و جهان عادي شد.

هاشمي رفسنجاني با ارائه تحليلي از شرايط اقتصادي کشور در آغاز دولت خويش، گفت: با سياست خارجي درست، کشورهاي جهان طرح‌هاي ما را فاينانس مي‌کردند و در داخل هم نزاع‌هاي داخلي نداشتيم و با اتحاد و تلاش به سوي توسعه همه جانبه رفتيم.

وي با تأکيد اين نکته که «اکثريت مردم و فرهيختگان کشور از برنامه‌هاي دولت يازدهم حمايت مي‌کنند»، گفت: در دنيا هم جز تندروها و دولت‌هاي افراطي، عقلاي جهاني خواستار ايجاد روابط دو جانبه با جمهوري اسلامي هستند.

سباستين کورتز نيز در اين ديدار مسايل فرهنگي و گفت‌وگو اديان را از زمينه‌هاي مورد علاقه براي همکاري اتريش با ايران دانست و گفت: وجود دانشجويان ايراني در اتريش، بهترين ظرفيت براي همکاري‌هاي فرهنگي، علمي و فناوري است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان