نسخه شماره 3458 - 1393/02/06 -

 همزمان با تشديد برخوردهاي اوکراين مانور ارتش روسيه آغاز شد
 صف آرايي روسيه و ناتو در اوکراين 

گروه بين الملل- علي ودايع: شرق اوکراين همانند شبه جزيره کريمه که ضميمه خاک روسيه شده است ، تحت سلطه شبه نظاميان طرفدار کرملين است . 72ساعت پس از ضرب الاجل کي يف مي‌گذرد و آنها براي اعاده حيثيت از آبروي دست رفته آنها در جريان تسخير شبه جزيره کريمه، چشم به پيروزي در شرق دارند ؛ موضوعي که باتوجه به برتري ارتش روسيه با ديده ترديد به آن نگاه مي‌کنند. البته کار براي روس ها نيز چندان آسان نيست.

پنجشنبه شب، در ماريوپل حملات متعددي از جمله به ساختمان شهرداري اين شهر رخ داد. نيروهاي وزارت کشور اوکراين اعلام کرده‌اند ساختمان اين شهرداري را در عملياتي که حدود ساعت سه صبح انجام شد و پنج زخمي در پي‌داشته است، از جدايي طلبان پس گرفته‌اند.

ديگر حادثه عمده و مهمي که مي‌توان به آن اشاره کرد، حمله جدايي طلبان به آرتميفسک، در پنجاه کيلومتري دونتسک در جاده اسلوويانسک است که از سوي نظاميان اوکرايني خنثي شد و مهاجمان به عقب رانده شدند. رئيس‌جمهور موقت اوکراين اعلام کرد، حدود صد شبه نظامي به روي اين پايگاه آتش گشوده‌اند و اين حمله آنان خنثي شده و تلفاتي به مهاجمان متعدد اين واقعه وارد شده است.ارتش اوکراين در اسوياتوهيرسک در نزديکي اسلوويانسک با پنج هزار نفر جمعيت انجام داده و اعلام کرده است اين روستا را از جدايي طلبان بازپس گرفته است اين در حالي است که مردم اين روستا مي‌گويند که جدايي طلب نيستند.

روز جمعه عمليات ارتش اوکراين گسترده تر شد. ارتش اوکراين به شهر اسلاويانسک در شرق اين کشور حمله کرد. در درگيري نيروهاي ارتش اوکراين با معترضان طرفدار روسيه که کنترل شهر اسلاويانسک را در دست دارند، 5 نفر کشته و چند نفر زخمي شدند. هيچ قانوني در ااسلاويانسک حاکم نيست. تنها قانون حاکم بر ااسلاويانسک، دستورات شهردار خودخوانده اين شهر است. در روز‌هاي اخير دستگيري‌هاي خودسرانه در اين شهر شدت گرفته است. مي‌توان گفت که دستگيري خبرنگاران خارجي به امري روزانه مبدل شده است. البته اکثر اين خبرنگاران آزاد مي‌شوند. غير نظاميان اوکرايني ديگر در شهر حضور ندارند و اين شهر آماده جنگ تن به تن با ارتش اوکراين است. ظهرجمعه، مقام‌هاي امنيتي و نظامي اوکراين از سرنگوني و آتش گرفتن يک هلي‌کوپتر نظامي ارتش اين کشور در نزديکي شهر اسلاويانسک و زخمي شدن خلبان آن خبر دادند. گلوله‌اي که به اين هلي‌کوپتر برخورد کرده از جانب يک تک‌تيرانداز بوده و به مخزن سوخت اين هلي‌کوپتر ام.آي 8 در منطقه کراماتورسک اصابت کرده و باعث انفجار آن شده است. بي شک ارتش اوکراين کار به مراتب دشوارتري را در شهرهاي دونتسک و خارکوف در پيش دارد و همين موضوع نگراني از خشونت‌هاي بيشتر را تشديد مي‌کند.

خشم مسکو

بي‌شک کرملين به دنبال بهانه براي تنبيه دولت موقت کي يف است. هنوز دقيقا مشخص نيست آيا روسيه در اوکراين مداخله نظامي خواهد کرد يا خير. در هر صورت به گفته کارشناسان از لحاظ اقتصادي وسياسي مداخله نظامي به نفع روسيه نخواهد بود. در صورت مجازات‌هاي شديد غرب، اقتصاد روسيه بهاي سنگيني پرداخت خواهد کرد. از لحاظ نظامي نيز شرق اوکراين به سادگي شبه جزيره کريمه قابل تصرف نخواهد بود.

ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه در واکنش به حمله نيروهاي ارتش اوکراين به شهر اسلاويانسک در شرق اين کشور، توسل کي يف به زور عليه مردم را جنايت خطرناک توصيف کرد.

سرگئي لاوروف خواستار خروج نيروهاي اوکرايني از شهرهاي شرقي اوکراين شد. روسيه همزمان با اين درخواست مانور نظامي در روستوف منطقه هم مرز با اوکراين را آغاز کرده است. سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در گفت‌وگو با شبکه تلويزيوني راشاتودي گفت: quotation mark اگر منافع ما، منافع مشروع ما و منافع روس‌ها مستقيما هدف قرار گيرد، نظير آنچه در اوستياي جنوبي رخ داد، راه ديگري نمي‌بينيم جز اينکه مطابق قوانين بين‌المللي عمل کنيم. وي در ادامه به حمله نظامي روسيه به گرجستان در سال 2008 اشاره کرد.

تورچينوف رئيس جمهور موقت اوکراين مي‌گويد ؛ اين رزمايش بخشي از جنگ رواني روسيه است. براي اولين فرماندهي ارشد روسيه اين رزمايش را با بحران اوکراين مرتبط دانسته است. طي ماه‌هاي اخير دست کم پنج رزمايش گسترده در اين نواحي مرزي صورت گرفته بود و هر بار روسيه مي‌گفت اين رزمايش کاملا مرسوم است و نبايد نگران بود. اين بار يکي از مسئولان نظامي مي‌گويد رزمايش به بحران ربط دارد زيرا مسکو نگران است دستگاه جنگي اوکراين فعال شود. اين موضعگيري روسيه با هدف اطمينان دادن به جدايي طلبان طرفدار روسيه در اوکراين صورت گرفته تا به آنها نشان داده شود مسکو آماده محافظت از آنان است. همچنين روسيه فرصتي به دست آورده است تا بارديگر به انتقاد از مسئولان اوکرايني روي آورد و آنها را گروه‌هاي نظامي جنايتکار توصيف کند.

درهمين حال،وزارت امور خارجه اوکراين اعلام کرد که کي‌يف به مسکو 48 ساعت زمان داده است تا در خصوص هدف و مکان مانورهاي نظامي که در نزديک مرز اوکراين برگزار مي‌شود، توضيح دهد. براساس بند 16 قرارداد وين در خصوص اقدامات اعتماد و امنيت‌ساز اوکراين از طريق کانال‌هاي ارتباطي سازمان امنيت و عمليات در اروپا، از روسيه خواسته شده تا در خصوص هدف و مکان اين مانورها، تاريخ اتمام آن و همچنين شمار و نوع سربازان آن توضيحات لازم را ارائه کند.

رزمايش تقابلي غرب

روسيه تنها براي کي يف پيام نظامي نمي‌فرستد؛ وزارت دفاع بريتانيا چهارشنبه گفت امواج راداري دو جنگنده نيروي هوايي انگليس توسط دو هواپيماي نظامي روسيه در شمال اسکاتلند مختل شد. اين وزارتخانه گفت اين دو جنگنده انگليسي براي تعيين هويت اين دو هواپيماي ناشناس که به شمال اسکاتلند نزديک مي‌شدند ارسال شده بودند.درهمين حال،باراک اوباما، رئيس‌ جمهور آمريکا، روز جمعه، پنجم ارديبهشت‌ماه، با تعدادي از رهبران اروپايي درباره وضع تحريم‌هاي تازه عليه روسيه صحبت مي‌کند. اعضاي اتحاديه اروپا، به‌ويژه آلمان و ايتاليا، درباره تحريم‌ بيشتر روسيه اختلاف نظر دارند.آقاي اوباما عصرديروز با ديويد کامرون، نخست‌وزير بريتانيا، فرانسوا اولاند، رئيس‌ جمهوري فرانسه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، و ماتئو رنزي، نخست وزير ايتاليا، کنفرانس تلفني داشت.

در اين ميان، باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا که به کره جنوبي سفر کرده است، مي‌گويد تحريم‌هاي وضع‌شده عليه مقام‌هاي روسيه ابزار موثري نيست.به گفته اوباما براي تغيير رفتار روسيه در مورد بحران اوکراين بايد فشارهاي بيشتري به کار گرفت.

وزيرخارجه آمريکا هم چند ساعت پيش روسيه را متهم کرد که برخلاف توافق ژنو هيچ گام مثبتي براي رفع تنش‌ها برنداشته است.جان کري در بيانيه‌اي تند از مسکو خواست که يا به تلاش‌ها براي کاهش تنش‌ها در اوکراين کمک کند يا منتظر تحريم‌هاي جديد آمريکا بماند.

آمريکا و برخي فرماندهان ناتو پيام‌هاي نظامي روسيه را با مانور ناتو و گسترش ناوگان خود در درياي بالتيک و درياي سياه پاسخ مي‌گويند. به نوعي ناتو نيز خود را آماده جنگ با روسيه نشان مي‌دهد. براين اساس،چتربازان آمريکايي در آستانه رزمايش مشترک چهارجانبه در شرق اروپا در واکنش به بحران اوکراين و الحاق شبه جزيره کريمه به روسيه، وارد لهستان شدند.

دريادار «جان کربي» سخنگوي وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) اعلام کرد ششصد تن از چتربازان آمريکايي همراه با صد نظامي از لشکر صد و هفتاد و سه هوابرد ارتش اين کشور از پايگاه نظامي « ويسنزا» در ايتاليا براي حضور در رزمايش نظامي چهار جانبه با حضور لهستان، استوني، لتوني و ليتواني به مدت يک ماه در منطقه شرق اروپا حضور خواهند داشت. براساس برنامه‌ريزي انجام شده نظاميان آمريکايي در داخل و خارج خاک اين کشورها رزمايش برگزار خواهند کرد.

درهمين حال، رئيس ستاد دفاعي فرانسه اعلام کرد که اين کشور قرار است چهار جت جنگنده را با هدف کمک به نيروهاي گشت هوايي ناتو به منطقه بالتيک اعزام کند. اين چهار جت که از نوع ميراژ 2000 يا رافائل است، قرار است 28 آوريل (هشتم ارديبهشت) به منطقه مالبروک در شرق لهستان ارسال شوند. هدف از ارسال اين جت‌ها آموزش نيروي هوايي لهستان است تا آنها را براي گشت‌هاي هوايي در منطقه کشورهاي حوزه درياي بالکان تحت فرماندهي سازمان پيمان آتلانتيک شمالي ناتو آماده کند.

مشخص نيست صف آرايي مانورهاي دوطرف تا کجا پيش خواهد رفت. آيا برخوردي که در سوريه انتظار مي‌رفت در کشور استراتژيک تري به نام اوکراين حادث مي‌شود!؟


نسخه چاپي ارسال به دوستان