نسخه شماره 3458 - 1393/02/06 -

 معاون امور مجلس وزارت خارجه:
 دستگاه ديپلماسي نياز به دستگيري دارد، نه مچگيري 

معاون کنسولي امور مجلس و ايرانيان وزارت امور خارجه با اشاره به اين‌که «در حال حاضر هيچ گزينه جديدي براي سفير جديد ايران در سازمان ملل مطرح نيست» گفت: ابوطالبي سابقه بسيار روشني در سفارت دارد و براي اين اقدام آمريکا تحليل دقيقي وجود ندارد. به گزارش ايسنا، حسن قشقاوي در همايش بزم انديشه در موسسه جوانان آستان قدس رضوي، با انتقاد از اين‌که در کشور عده‌اي از افراد انرژي زيادي را صرف انتقادات بدون پيشنهاد مي‌کنند، اظهار کرد: دستگاه ديپلماسي کشور نياز به دستگيري دارد، نه مچ‌گيري، نياز به انتقاد بايد به همراه پيشنهاد پيش برود. قشقاوي با تاکيد بر اين‌که «نبايد فراموش کنيم انتقاد در هر مسئله‌اي حد و مرز خاصي دارد» افزود: زماني انتقادها موثر واقع مي‌شود که به همراه پيشنهاد به مسوولان مربوطه ارائه شود.

وي خاطرنشان کرد: هيچ عضوي از وزارت امور خارجه حتي آقاي ظريف هم اين ادعا را ندارد که اين ارگان نهادي معصوم و بدون مشکل است و هيچ خطايي در کارهايش ندارد. معاون وزارت امور خارجه با طرح اين سوال که چرا در کشور عده‌اي براي تحريک جوانان مقاله‌ها و سرمقاله‌هايي را منتشر مي‌کنند؟ تصريح کرد: دستگاه سياست خارجه نيازمند نقدهاي همراه با پيشنهاد است، برخي نمايندگان مجلس که به دنبال نقد کردن هستند چه طرحي براي کريمه و يا حتي خاورميانه دارند؟ وي اصل مذاکره و تداوم آن، روشن شدن خطوط قرمز هسته‌اي، حفظ آن توسط مذاکره‌کنندگان و گشايش اقتصادي پس از مذاکرات هسته‌اي را 3 ضلع مذاکرات هسته‌اي کشورمان دانست و افزود: حال اين سوال پيش مي‌آيد که در راستاي اين 3 ضلع تاکنون چه کساني طرح و پيشنهادي ارائه کرده‌اند و چه نظراتي ايراد شده است؟ قشقاوي با بيان اين‌که «عرصه منافع ملي عرصه‌ دعواهاي سياسي و جناحي نيست» خاطرنشان کرد: برخي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نيز بايد گرايش خود را از انتقاد به پيشنهاد تغيير دهند، نبايد مشکلات دولت‌هاي مختلف و انتخابات‌ گذشته را به دولتي ديگر نسبت دهيم. معاون وزارت امور خارجه با بيان اين‌که «به هيچ وجه مخالف انتقاد نيستم» خاطرنشان کرد: من معتقدم در شرايط فعلي ما نيازمند انتقاد همراه با پيشنهاد هستيم، اگر ظرفيت‌هاي صددرصدي انتقاد را به دو نيمه 50 درصدي انتقاد و پيشنهاد تبديل کنيم قطعا کشورمان برنده هر ميداني خواهد بود.

قشقاوي با تاکيد بر اين‌که «سن جواني سن مطالبه‌گري است» گفت: ما از تمامي دانشجويان و تشکل‌هاي دانشجويي مي‌خواهيم تا موضوعات و دغدغه‌هاي خود را به ما انتقال دهند.

معاون وزير امور خارجه تصريح کرد: متاسفانه در کشور ما انتقاد بدون پيشنهاد جريان دارد، ما بايد ذهن‌ها را در زمينه پيشنهاددهي فعال کنيم.

وي در پاسخ به اين سوال که چرا زماني که مقامات غربي مهمان در کشورمان با يک مجرم سياسي ملاقات مي‌کنند، دستگاه ديپلماسي اظهار بي‌اطلاعي مي‌کند؟ گفت: دستگاه ديپلماسي کشور قدرت تشخيص اينکه مقامات مهمان در وقت‌هاي آزاد خود به کجا مي‌روند را ندارد و دستگاه‌هاي مربوطه براي پيشگيري از اينگونه اتفاقات بايد وارد عمل شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان